Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları 2 gün iş bırakacak!

AHESEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir aile hekimliği sistemindeki sorunların çözümü talebiyle aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının 1-2 Ağustos tarihlerinde iş bırakacağını açıkladı.

SAĞLIK 26.07.2023, 12:04
Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları 2 gün iş bırakacak!

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir 14 Temmuz’da yürürlüğe giren torba yasa ile sağlık hizmetinin sürdürülebilir olmaktan çıktığını belirterek, 21 paydaş sivil toplum kuruluşunun bir araya geldiği Sosyal Hizmet, Birlik ve Mücadele Platformu (SABİM) olarak  1-2 Ağustos tarihlerinde hizmete ara verileceğini belirtti..


“SAĞLIK HİZMETİ SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAKTAN ÇIKARTILIYOR”
Ülkenin koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinde bel kemiği olan aile hekimliğinin, sağlık sağlayıcıların çözülemeyen sorunların nedeniyle çıkmaza girdiğini belirten AHESEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir ; “14 Temmuz’da resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren torba yasa kanun değişikliği maddeleri ortaya koydu ki, sağlık hizmeti sürdürülebilir olmaktan çıkartılıyor. Bu duruma gelinmemesi adına yapıcı çözüm önerilerimizi kamuoyunda ve ilgili mercilerde dile getirmemiz, maalesef karşılık bulmadı. Bu nedenle 21 paydaş sivil toplum kuruluşunun bir araya geldiği Sosyal Hizmet, Birlik ve Mücadele Platformu (SABİM) ile çözümsüzlüğün önüne geçmek ve büyük emeklerle inşa edilen aile hekimliği sistemini korumak adına; 1-2 Ağustos tarihlerinde sağlık hizmetlerine ara veriyor, çözüm sağlanması adına mücadelemizi çağrıdan öteye geçiriyoruz” dedi.

“SON 10 YILDA AİLE HEKİMLERİ VE AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ARTTI”
Sağlık ile ilgili tüm olağanüstü durumlarda, şiddet de dahil olmak üzere daima ön saflarda yer alan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının, özellikle son 10 yılda hem sorunlarının hem de iş yüklerinin giderek arttığını vurgulayan Kandemir şunları söyledi, “Artan enflasyon, mantıksız tavan ve teşvik ücretleri, can güvenliği sorunu, memur maaş zammının yüzde 17,5’ta kalması, yapılacak ek ödemelerin kök maaşa yansıtılmayacak olması gibi açık olan ve disiplin yönünden memur gibi değerlendirilirken iş güvencesinin yok edilebileceği gibi net olmayan alt metin detayları ile çözüm beklenen sorunlar çözümsüzlüğe ulaştı. Vatandaşına kamuda hizmet veren hekimler, ebeler, hemşireler bir nevi ceza ile karşı karşıya bırakılarak aile sağlığı merkezleri tercih edilme anlamında cazibesini yitirdi.”

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”
Aile sağlığı merkezlerinin bu şartlarla hekimsiz, ebesiz ve hemşiresiz kalmaması uyarısında bulunan Dr. Kandemir “İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerimizde dahi boş kalan aile sağlığı merkezleri var. Sistemin sonu getiriliyor ve bu durum da en çok dar gelirli vatandaşlarımızı olumsuz etkileyecek. Bu sebeple daha etkin bir çağrı için, sesimizi duyurmak adına ve emeklerin karşılık bulduğu, sistemin yaşadığı bir yapı için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

SABİM PLATFORMUNDA OLAN SAĞLIK ÖRGÜTLERİ
AHESEN, AHEF, ASEF, BDS, GENEL SAĞLIK İŞ, SES, TABİPSEN, HEKİMSEN, HEKİM BİRLİĞİ SENDİKASI, HEP-SEN, HÜRRİYETÇİ SAĞLIKSEN, ANADOLU SAĞLIKSEN, BİRLİK SAĞLIKSEN, YENİLİKÇİ SAĞLIKSEN, BAĞIMSIZ SAĞLIKSEN, SAĞLIK LİYAKATSEN, SAĞLIK HAK-SEN, SAĞLIK ÇALIŞANLARI SEN, SAĞLIKÇI BİRLİĞİ SENDİKASI, TÜM SAĞLIKSEN ve SAHİM (Kaynak:Evrensel)

Yorumlar (0)