CFWIJ:61 kadın gazeteci şiddete, tehdide veya tacize maruz kaldı

61 kadın gazeteci şiddete, tehdide veya tacize maruz kaldı. En çok vaka kaydedilen üç ülke Türkiye, Gürcistan ve Belarus oldu.

MEDYA 04.08.2021, 17:05 04.08.2021, 17:09
CFWIJ:61 kadın gazeteci şiddete, tehdide veya tacize maruz kaldı

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ) kadın gazetecilere yönelik hak ihlallerini, karşı karşıya kaldıkları tehditleri ve saldırıları, maruz kaldıkları taciz vakalarını kaydetmeye ve gazetecilerin haklarını savunmaya devam ediyor. 

CFWIJ'nin hazırladığı aylık raporların bir devamı olarak Temmuz ayı basın özgürlüğü raporu yayınlandı. 

Bu rapora göre 2021 yılının Temmuz ayında;

61 kadın gazeteci şiddete, tehdide veya tacize maruz kaldı. 


En çok vaka kaydedilen üç ülke Türkiye, Gürcistan ve Belarus oldu.


Temmuz ayında dünya genelinde kadın gazetecilere yönelik en çok fiziksel şiddet vakası kaydedildi. Dünya genelinde 31 kadın gazeteci haber takibi yaparken fiziksel şiddete maruz kaldı. Türkiye’de on kadın gazeteci haber takibi sırasında polisten fiziksel şiddet gördü. Çoğu kitlesel hareketlerde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) yeni yayınladığı genelge gerekçe gösterilerek polis tarafından şiddete uğradı, haber takibi engellendi. Türkiye fiziksel şiddette ikinci sırada yer alıyor. 


Türkiye’de Temmuz ayında toplam iki kadın gazeteci adli tatil öncesi hakim karşısına çıktı. Gazeteci Melis Alphan hakkında verilen beraat kararı savcılığın itirazıyla istinaf mahkemesine taşındı.


Türkiye’de bu ay bağımsız gazeteciler Canan Kaya ve Nevşin Mengü, Türkiye’de devam eden göçmen tartışmalarının ardından mesleklerini finanse etmek amacıyla aldıkları uluslararası fonlar gerekçesiyle hedef gösterildi. Gazeteciler sosyal medyada birçok kullanıcının nefret söylemine maruz kaldı.

Bu bağlamda yaşanan hak ihlallerini içeren Temmuz ayı raporumuzu kişisel hesaplarınızdan veya çalıştığınız medya kuruluşları aracılığıyla paylaşabilirseniz çok seviniriz. Twitter paylaşımımızı buradan RT edebilirsiniz. Kendiniz tweet atmak isterseniz aşağıdaki örnek metni kullanabilirsiniz:


Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (@CFWIJ) Temmuz ayı raporunu açıkladı. #Türkiye, #Gürcistan ve #Belarus ile birlikte #kadın #gazetecilere yönelik en çok şiddet, tehdit ve taciz vakalarının kaydedildiği ilk üç ülke arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)