CHP’NİN YAKILAN CAMİLERİ SORDUĞU ÖNERGESİ MUSTAFA ŞENTOP’A TAKILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi eylemlerine ilişkin “Camilerimiz yakıldı” iddiaları sonrası CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen konuyu Meclis Gündemine taşımıştı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Antmen “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 'yakıldı' dediği bu Camiler hangileridir? Hangi ilde hangi Cami yakılmıştır?” diye sormuştu.

GÜNÜN HABERLERİ 23.06.2022, 11:52
CHP’NİN YAKILAN CAMİLERİ SORDUĞU ÖNERGESİ MUSTAFA ŞENTOP’A TAKILDI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “İstişare sağlamak amacıyla verilen önergeler kabul edilmez” diyerek Alpay Antmen’in önergesini kabul etmeyerek iade etti.

 

Konuyla ilgili açıklamaya yapan Antmen, yaşananlara sert tepki gösterdi. CHP’li Vekil “Tayyip Erdoğan bu halka çok büyük bir iftira attı. ‘Camileri yaktılar’ diye hedef gösterdi. Ben de ‘hangi camiler bunlar, nerede, ne zaman yakılmış?’ Diye sordum. TBMM Başkanı Şentop, önergeyi Cumhurbaşkanlığı yerine bana gönderdi. Meclis Başkanının böyle bir karanlık iftira karşısında bir parlamento üyesinin sorusundan korkmasını da kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Böylece Erdoğan’ın zaten iftira ve yalan olduğunu bildiğimiz bu açıklaması tescilli iftira olarak kayda geçmiş; yalana ortak olanlar da tarihe kaydedilmiş oldu.” dedi.

 

Alpay Antmen ayrıca “Biz kendimizden eminiz. Halkımızdan eminiz. Gezi insanından eminiz. Bu iftiraları atanlara kendi yanındakiler bile inanmıyor. Varsa yakılan cami söyle? Nerede, kim yakmış? Ne korkuyorsun? Cumhurbaşkanı çıksın açıklasın. Açıklayamıyorsa da bu iftira nedeniyle çıksın özür dilesin” ifadelerini kullandı.

 

Alpay Antmen’in iade edilen önergesinde yer alan sorular şu şekildeydi;

 

1 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yakıldı” dediği bu Camiler hangileridir? Hangi ilde hangi Cami yakılmıştır?

 

2 – Gezi Direnişinden bu yana 9 yıl geçmesine rağmen ilk kez böyle bir ifade kullanan Tayyip Erdoğan bu geçen önemli sürede varsa ‘yakılan bir Cami’ haberi mi olmamıştır da şimdi böyle bir iddiada bulunmaktadır?

 

3 – Kutsal inancımızın mabedi olan bir Caminin yakılması asla söz konusu olamayacakken, böyle bir olay asla yaşanmamışken; aksine Gezi Direnişçilerinin namaz kılan vatandaşları korumak için çemberler oluşturduğu dahi basına yansımışken böyle bir ifadenin kullanılmasındaki amaç nedir? Cumhurbaşkanı Türkiye’de bir iç karışıklık mı çıkartmak istemektedir?

 

4 - Vatandaşları birbirine düşürmek isteyen ve açıkça yalan olduğu ortada olan bu sözlerden dolayı özür dilenecek midir?

Yorumlar (0)