CHP YDK'da Tuba Torun'un yerine gelen isim Ebru Okay oldu!

CHP YDK Üyesi Tuba Torun'un istifası sonrası CHP YDK üyeliğinde bir koltuk boşaldı.

GÜNÜN HABERLERİ 29.06.2022, 15:39
CHP YDK'da Tuba Torun'un yerine gelen isim Ebru Okay oldu!

CHP'den istiafa eden Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Tuba Torun'un yerine kimin geleceği belli oldu.

CHP'de boşalan YDK koltuğuna yedek birinci sıradaki isim gelmesi gerekiyor. CHP Kurultay yönetmenliğinin 20. maddesine göre kadın kotasından istifa eden kişinin yerine yedek kadın üye geçer hükmü bulunuyor.Dolayısıyla ilk sıradaki kadının YDK'ya girmesi gerekiyor.

YDK yedek listesinde ilk sırada yer alan kadın ise Ebru Okay oldu.

Ebru Okay kimdir?

Ebru Okay Kimdir ?

1976 yılında İzmir'in Foça ilçesinde dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak doğdu.

İlköğrenimini İzmir Şemikler İlkokulu ve Emlak Bankası İlkokulu, ortaöğrenimini Karşıyaka Ortaokulu , lise öğrenimimi İzmir Mehmet Ali LahurTicaret ve Meslek Lisesi'nde , üniversite öğrenimimi Anadolu Üniversitesi İksisat Fakültesi İktisat bölümünde , yüksek lisans eğitimimi ise İşletme Fakültesi Yönetim Organizasyon dalında tamamladı.

1996-2005 yılları arasında İzmir serbest muhasebeci mali müşavirler odasında Tahakkuk Tahsilat vezne sorumlusu , 2005-2009 yılları arasında İzmir Deniz İşletmeciliği A.Ş.'de Personel Müdürlüğü, 2009 yılından itibaren de Grand Plaza A.Ş.'de İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü olarak çalıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin çeşitli kademelerinde aktif olarak görev yaptı.

1997 yılı Şubat ayında CHP İzmir Çiğli İlçe Gençlik Kolları'nda yönetici olarak aktif siyasete başladı.Sırası ile Parti Delegeliği , Gençlik Kolu Yöneticiliği , Gençlik Kolu Saymanlığı , Gençlik Kolu Başkanlığı ve Gençlik Kolları Kurultay delegeliği görevlerinde bulundu.

2004-2009 dönemleri arasında Çiğli Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediye meclis üyeliği görevini yürüttüm.
Belediye meclis üyeliğim sırasında çeşitli komisyonlarda görev aldı.

Bütçe Komisyonu Başkanlığı yanı sıra Çiğli Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Encümen üyeliği görevlerinde bulundu.

Türkiye 'de İlk kadın komisyonu kurulması için sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket ederek ilk kadın komisyonu üyelerinden biri oldu.

2010 yılı CHP Çiğli İlçe Başkanlığı seçimlerinde yönetim kurulu üyesi seçilerek ana kademe ilçe sekreterliği görevini yürüttü.

27. dönem CHP İzmir milletvekili adayıdır.

Yorumlar (0)