CHP'Lİ TUTDERE: HER ZAMAN HAKSIZLIĞIN VE HUKUKSUZLUĞUN KARŞISINDA OLACAĞIZ

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Türkiye’de yaşanan hak ihlalleri ve adaletsizlikleri gündeme taşıdı.

GÜNÜN HABERLERİ 30.06.2022, 10:33
CHP'Lİ TUTDERE: HER ZAMAN HAKSIZLIĞIN VE HUKUKSUZLUĞUN KARŞISINDA OLACAĞIZ

HDP’nin, “İşkence ve Kötü Muameleye Karşı Cezasızlık Rejiminin Sonlandırılması” amacıyla verdiği araştırma önergesinin gündeme alınmasına ilişkin grup önerisi üzerindeTBMM Genel Kurulu’nda CHP Grubu adına konuşan Milletvekili Tutdere, “Türkiye'de adalet yürüyüşünü başlatan bir parti olarak kolluk da dâhil herkesin hukuka, kanunlara ve nizamlara uygun davranmasını talep ediyoruz” dedi.

Orantısız Bir Gücün Kullanıldığını Görüyoruz

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Van’da gerçekleşen olayda orantısız güç kullanıldığının altını çizerek olayda büyük bir kanunsuzluk olduğunu ifade eden Milletvekili Tutdere, “HDP’nin grup önerisindeki olay Van ilinin Başkale ilçesinin Esenyamaç köyünün On iki dere mezrasında gerçekleşiyor. Olay sabah saat 6’da hakkında çeşitli suçlardan dolayı yakalama kararı bulunan bir şahsın gözaltına alınması için kolluk kuvvetleri tarafından yapılan biroperasyon sırasında yaşanıyor. Medyaya yansıyan görüntülere baktığımızda, kolluk kuvvetlerinin hakkında yakalama bulunan bu şahsı gözaltına almak için yapmış olduğu operasyonun ölçüsüz olduğunu görmekteyiz. Videolara baktığımızda köy yerleşim yerinde bulunan çocukların, kadınların köyde yaşayan bütün yurttaşların çok ciddi bir korku ve panikle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Burada havaya ateş açılmak suretiyle vatandaşlarımızı korkuya paniğe sevk ediliyorlar. Burada büyük bir kanunsuzluk, büyük bir hukuksuzluk var.

Ben buna ilişkin Van Barosu’nun, İnsan Hakları Derneği’nin ve Hukukçular Derneği’nin hazırlamış olduğu rapora baktığımızda, olayın görgü tanıkları ve olay yerinde bulunan insanların ifadeleri burada orantısız bir gücün olduğunu, oransız bir gücün kullanıldığını görüyoruz. 

Kolluk Kuvvetleri Zaman Zaman Uygulamada Çok Ciddi Hatalar Yapmaktadır

Adıyaman’daki kolluk kuvvetlerinin, şüphelilerin bütün anayasal haklarını ortadan kaldıracak uygulamalara imza attığı ifade eden Milletvekili Tutdere, “Kolluk kuvvetleri zaman zaman uygulamada çok ciddi hatalar yapmaktadır. Benim seçim bölgem olan Adıyaman’da 2 yıldan beri, özellikle birtakım siyasi soruşturmalarda kolluk kuvvetleri şüphelilerin bütün anayasal haklarını ortadan kaldıracak uygulamalara imza atıyor. Ne yapıyor? Keyfi olarak gözaltı sürelerini uzatıyor. Şüphelilerin müdafileri ile görüşmelerine engeller çıkarılıyor, istisna olan gözaltı sürelerinin uzatılması ilkesini kural haline getirmiş bulunmaktadırlar. Özellikle şüpheliler üzerinde baskılar oluşturmak suretiyle şüphelilerin avukatlarıyla, müdafileriyle görüşmeleri engellenmek suretiyle iradeleri sakatlanmakta, hukuka aykırı bir sürü delilin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedirler. Biz daha önce bu konuda defalarca Adalet Komisyonu’nda iktidara da Adalet Bakanlığı'na da çağrı yaptık. Ancak gelinen noktada Adalet Bakanlığı’nın ve İçişleri Bakanlığı’nın bu tür kanunsuzluğa ve hukuksuzluğa imza atan kolluk kuvvetleri hakkında herhangi bir soruşturma yapmadığını görmekteyiz.” dedi.

Herkesin Hukuka, Kanunlara ve Nizamlara Uygun Davranmasını Talep Ediyoruz

Hukuk dışı uygulamaların demokrasiye ve hukukuna darbe vurduğuna dikkat çeken CHP’li Tutdere, “Van’daki olayda da Van Valiliği’nin açıklamasına baktığımızda, bu konuda herhangi bir idari ve adli soruşturmanın yapılmadığını görüyoruz. Bu doğru değil. Bu tür hukuk dışı uygulamalar ülkemizin demokrasisine ve hukukuna darbe vurmaktadır. İktidar meclise çok sayıda reform paketi getiriyor,  bir sürüdüzenleme yapıyoruz. Yasalarımızda temel hakları ve özgürlükleri koruyacak çok sayıda düzenleme var. Ancak, kraldan çok kralcı geçinen birtakım kolluk kuvvetleri veya uygulayıcılar, yanlış uygulamalarla bu tür şeyleri tuzla buz etmektedirler.” ifadelerini kullandı.

Herkesin Hukuka, Kanunlara ve Nizamlara Uygun Davranmasını Talep Ediyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, her zaman haksızlığın ve hukuksuzluğun karşısında olacaklarını dile getiren Milletvekili Tutdere, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak adaletsizlik, hukuksuzluk ve kanunsuzluk kimden, nereden gelirse gelsin, kime gelirse gelsin dili, rengi fikri, inancı, düşüncesi ne olursa olsun, biz haksızlığın ve hukuksuzluğun her zaman karşısında olacağız. Hukuk önünde herkesin hesap vermesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye'de adalet yürüyüşünü başlatan bir parti olarak kolluk da dâhil herkesin hukuka, kanunlara ve nizamlara uygun davranmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)