BTP lideri konuştu, Erdoğan nadir elementleri hatırladı !

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş Türkiye’nin maden potansiyeline ve politikasına dikkat çekmeye devam ediyor.

GÜNÜN HABERLERİ 28.06.2022, 18:01
BTP lideri konuştu, Erdoğan nadir elementleri hatırladı !


Yabancılara peşkeş çekilen madenlerin BTP iktidarında Milli Ekonomi Modeli’nin bir gereği olarak geri alınarak devlet - millet ortaklığıyla işletmeye açılacağını belirten Hüseyin Baş nadir elementler konusunda da dikkat çekici bir açıklama yaptı.
26 Haziran Pazar Günü Gaziantep’te düzenlenen ‘Mevzu Ekonomi: Çözüm Milli Ekonomi Modeli’ programında konuşan BTP lideri Türkiye’nin sahip olduğu nadir elementlerin teknoloji üretiminde kullanılması gerektiğini söyledi.

“Senin teknoloji dediğinin her bir zerresinde maden var”

Hüseyin Baş, “Türkiye'deki madencilik politikasına tek yaklaşımı olan parti BTP'dir. Ben bunları anlattığım zaman adam bana, 'Maden işleterek mi zengin mi olacağız. Bizim teknolojiyle zengin olmamız lazım' diyorlar. Senin teknoloji dediğin bilgisayarda, işlemci de altın kullanılıyor biliyor musun? Altın madenin varsa o işlemciyi üretirsin. Mesela Çin'de Çip krizi oldu, otomobil üretilmiyor. Niye? Enerji giderleri arttığından silisyum madeni işlenemediği için... Senin teknoloji dediğinin her bir zerresinde maden var. Bunları kullanmazsan sen ne teknoloji üretebilirsin, ne de madenden faydalanabilirsin, işte gelirler seninle dalga geçerler. BTP işte bunu söylüyor; özelleştirme yok! Ne kadar fabrika özelleştirildiyse geri alacağız, ne kadar fabrika kapatıldıysa tekrar açacağız, ne kadar madenin varsa, ne kadar altının varsa, petrolün varsa milletin lehine biz kullanacağız” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 gün sonra BTP liderinin sözlerini tekrarladı

BTP lideri konuştu, Erdoğan nadir elementleri hatırladı !


BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın bu konuşmasından bir gün sonra Beştepe’de düzenlenen Kabine toplantısından sonra açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan nadir element üretimine başlayacaklarını söyledi.
Erdoğan, “Bilindiği gibi halihazırda dünyadaki nadir elementlerin üretimi ve bunların nihai ürüne dönüştürülmesi çalışmalarının yüzde 95'i Çin'de gerçekleştirilmektedir. Son dönemdeki gelişmeler sebebiyle bu ürünlerin üretimi ve tedarikinde sorunlar çıkmış, fiyatlarında da fahiş artışlar yaşanmıştır. Teknoloji bağımsızlığının ayrılmaz bir parçası olan madenlerin üretimi ve nihai ürüne dönüştürülmesi hususunda yeni bir adım atıyoruz.  Ülkemizin önemli nadir element sahalarından Eskişehir Beylikova, dünyanın Çin'den sonraki ikinci büyük rezerv alanıdır. Şimdi burada ilk etapta yıllık 1200 ton cevher işleyecek bir üretim tesisi kuruyoruz. Deneme üretimi sonuçlarının ardından endüstriyel tesis yatırımına hemen başlıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)