“Bir yılda 4 buçuk lira olan şeker nasıl 17 liraya çıktı?”

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıl başında 4,5 lira olan 1 kilogram şekerin fiyatının 27.6.2022 tarihinden itibaren 1 kilo paket ürünün raf satış fiyatının TÜRKŞEKER tarafından 17 liraya çıkma nedenlerinin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyledi.

GÜNÜN HABERLERİ 27.06.2022, 09:35
“Bir yılda 4 buçuk lira olan şeker   nasıl 17 liraya çıktı?”

Şekere mart ayında yüzde 31, şimdi de yüzde 67’ye varan oranda zam yapılmasını, “bir oyun” olarak nitelendiren Gürer, “Şeker fabrikaları özelleştirilmemiş olsaydı bugün şekerde yaşanan bu oyunları seyretmeyecektik” dedi. 

 

Tarım ve Orman Bakanlığının, Mart ayında “şeker açığımız yok” şeklinde açıklama yapmasına rağmen, Mayıs’ta 400 bin ton şeker ithalatına onay verdiğini anımsatan Gürer, ilgili Bakanlıklara çağrıda bulunarak, “ fabrika stokları ve fabrikalardan yüklü miktarda alım yapanların açıklanması gerekir. Fahiş fiyat arıyorsanız şekere bakın, fiyatlarla ilgili oyun arıyorsanız kamu fabrikalarından  şekerleri stoklardan boşaltıp stoklayanları araştırın” diye konuştu. 

 

ŞEKERDE OYNANAN OYUNLARIN NEDENİ KAMUOYUNA AÇIKLANMALI 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, raf fiyatı 17 liraya kadar yükselen şeker fiyatlarındaki artışın nedenlerinin araştırılıp, fiyat artışında oynanan oyunların mutlaka kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini belirtti. 

1 KG ŞEKER 4 BUÇUK LİRADAN 17 LİRAYA ÇIKTI 

Gürer, 56 ilimizde yetişen ve ithal tohumla üretim yapılan  şekerpancarından elde edilen şeker, enerji kaynağı olmadan öte ağzımıza tat veren bir  üründür. Şeker farklı alanlarda  üretim ve tüketimde kullanılırken sanayi yanı sıra tatlıdan dondurmaya fiyat değişimlerine etki eden bir üründür.

TÜRKŞEKER’in Mart ayında yüzde 31 oranında zam yaptığı şekere, son olarak  Tarım Kredi  sattığı ürün için yüzde 67’ye varan oranlarda yeni zam  yaptığını belirten Gürer, son zamlarla birlikte geçen yıl 4,5 lira olan şekerin kilogram fiyatının bugün raflarda 17 liraya kadar yükseldiğine dikkat çekti. TÜRKŞEKER  Tarım krediye verdiği şekerin Pazartesi (bugün) itibari ile  kilosu 13 TL , diğer alıcılara  15 liradan KDV hariç  verileceğini duyurdu. Bu fiyatları market   raf satışında ise  17 TL olarak uygulanacağı  açıklandı” diye anlattı.

OLAN VATANDAŞA OLUYOR

Özel sektörde şekerin 25 liraya kadar satıldığına da işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu durumda olan vatandaşa oluyor” değerlendirmesinde bulundu. 

Şeker fabrikalarının geçen yıl şeker pancarının tonunu 420 liradan satın aldığını anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Fabrikalar  Eylül 2021’de başlayan pancar alım kampanyasında, çiftçiden kilosu 42 kuruşa aldığı pancarı Aralık ayına kadar işlendi ve pancardan elde edilen  şeker stoklandı. Şekerden melas, küspe, alkol de üretildi. Fabrikanın ücretsiz besiciye verdiği küspe de halen tonu 1100 TL satılır durumdadır. Tarımda ender planlanarak üretim sağlanan, sözleşmeli tarım yapılan, şekerpancarından  üretilen şekerde yaşanan sorunun yönetimin yönetememesinden kaynaklanmaktadır” dedi.

ŞEKER AÇIĞI YOKTU? 

Tarım ve Orman Bakanlığının Mart 2022’de, Türkiye’nin şeker üretiminin 2 milyon 700 bin ton olduğunu, zaten bu miktar kadar şeker üretildiğini ve yeterli stoklar bulunduğu için şeker açığının olmadığını açıkladığını aktaran  Ömer Fethi Gürer, “Ancak mayıs ayında 400 bin ton şeker ithalatına izin verilmişti. Anlaşılan o ki, şeker ithalatı da kesmemiş, şu anda fiyatlara yeni zamlar geldi. İleriki aşamada özel sektörün şeker fiyatlarını 30 liraya kadar çıkaracağı konuşuluyor.21 üründe arz açığı varken şeker ithalatına gerek olmayacak üretimiz vardı. AKP iktidarı eliyle  sonunda şekerde ithal edilir duruma erdik” dedi. 

FABRİKALAR ÖZELLEŞTİRİLMESEYDİ, BU OYUNLAR OYNANAMAZDI 

TÜRKŞEKER’e ait fabrikaların çoğunluğunun 2018 yılında özelleştirildiğini anımsatan CHP Milletvekili Gürer, “Özelleştirme olmasaydı, şeker fabrikaları özelleştirilmeseydi, bugün şekerde yaşanan oyunları seyretmeyecektik. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, fabrikaları iktidar olduğumuzda yeniden kamulaştıracağız demişti. Özelleşme bugün şekeri önce karaborsaya taşıdı, ardından ithalat kapısı açıldı. Fiyatlar da durmadan zamlanıyor. Nereye gidecek belli değil.” dedi. 

TARIM  VE ORMAN BAKANLIĞINA SORULAR 

Tarım ve Orman Bakanlığının yaşanan oyunlarla ilgili olarak yanıtlaması gereken sorular olduğuna da işaret eden Gürer, yanıtlanması gereken soruları da şu şekilde sıraladı:

“Bakanlık Türkiye’de 2 milyon 700 bin ton şeker üretildiğini ve depolarda geçen yıldan 2 milyon 900 bin ton şeker bulunduğunu Mart ayında açıklamış ve Ağustos ayına kadar yeterli şeker bulunduğunu belirtmişti. Bakanlık ayrıca Türkiye’de şeker sorununun bulunmadığını kaydetmişti. Bu durumda stoklarla yeterli şeker olduğu halde neden fiyat artıyor, neden ithalat yapılıyor, bu ithalatı yapanlar kimler?

Gerek özel sektördeki gerekse kamudaki şeker fabrikalarının haraketliliklerini Ticaret Bakanlığı inceleyecekti; ne oldu? Bu incelemenin sonuçları nedir?

Kamudaki şeker fabrikalarının depolarındaki şekerleri kimler satın aldı? 

Özel sektördeki fabrikaların depolarındaki stoklarına ne oldu? Şekerler nereye konuldu?

Neden tüketiciye pahalı ürün kapası aralandı?”

BÖYLE GİDERSE ZAMLAR DEVAM EDER 

Böyle giderse şeker zamlarının arkasının kesilmeyeceğinin görüldüğünü söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bundan çiftçi kazanmıyor, çiftçinin ürettiği ürün değer bulmuyor. Tüketici ise pahalı ürüne mecbur bırakılıyor. Türkiye’de 21 üründe arz açığı varken, şekerde açık olmadığı söylenmişti. Şu anda şekerde de açık yaratıldı. 400 bin ton da ithalat yapıldığı belirtilmesine rağmen şeker fiyatları durmadı, sürekli artıyor” diye konuştu. 

TİCARET BAKANLIĞINA ÇAĞRI 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fetih Gürer, Ticaret Bakanlığına da çağrıda bulunarak, “ Şekerde ağzımızın tadı bozuldu. Zam üstüne zam geldi. Piyasada çok sayıda ürünün fiyatları katladı. Son zam ile fahiş fiyat arıyorsanız şekere bakın, fiyatlarla ilgili oyun arıyorsanız şeker stoklayanları araştırın ve bunları kamuoyu ile paylaşın! Kamu fabrikalarında özel sektör fabrikaları ürün alıp piyasaya iki katına sattı mı? Market raflarından kamu fabrikası şeker toplanıp paket değiştirip fiyatlar zamlandığı doğru mu ? Bunun incelenmesi gerekir. Şeker üretimi sonrası stok hareketleri derhal geriye dönük incelemeye alınmalıdır. Özel sektör fabrika fabrika ne üretti? Kamu da kalan fabrikalar ne üretti? Stokta ne kadar ürün var? Şekerde piyasada oyunu kimler oynuyor? Stokları ve üretimi yerinde geriye dönük  inceleyin” önerisinde bulundu.

Yorumlar (0)