TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu:Çiftçiye destek yok, bakanların tek gayesi Cumhurbaşkanı’na şirin gözükmek

TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu iktidarın tarım politikalarını eleştirdi. Solakoğlu, “Devletin çiftçiye destek falan verdiği yok. Bakanların tek gayesi Cumhurbaşkanı’na şirin gözükmek. Son bir yılda 2 binin üzerinde çiftlik kapandı. Çiftçi kahvehanede oturarak değil, çalışarak batıyor” dedi.

GÜNDEM 25.10.2022, 14:51
TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu:Çiftçiye destek yok, bakanların tek gayesi Cumhurbaşkanı’na şirin gözükmek

Bursa Gemlik Kitap Fuarı’nda Türkiye’nin tarım ve hayvancılık politikalarının konuşulduğu panel düzenlendi. Panele Gazeteciler Seda Selek ve Ali Ekber Yıldırım, Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu katıldı. Katılımcılar tarım politikalarının yetersizliğinden dolayı çiftçinin zor durumda olduğunu anlattı. 

‘Son bir yılda 2 binin üzerinde çiftlik kapandı’

Solakoğlu, Türkiye’nin en ucuz sütü satan ülke olduğunu belirterek, “Dünyaya göre çok ucuza et ve süt tüketiyoruz. Son bir yılda 2 binin üzerinde çiftlik kapandı. Şu an sütü daha ucuza içiyoruz ama yarın Avrupa’dan daha fazla fiyata içeceğiz. Süt fiyatlarının yılbaşını bulmadan 26 TL civarlarına çıkacağını düşünüyorum. Maliyetler çok yüksek olduğu için bunu karşılamayan ve devlet tarafından yeterli desteği alamayan çiftçi batıyor. Çiftçinin hiçbir suçu yok.” dedi. 

‘Devletin çiftçiye destek verdiği yok’

Batan çiftçinin kırsalı terk edip büyük şehirde asgari ücrete çalışmak zorunda kaldığını söyleyen Solakoğlu, “Tarımı komple bitirirseniz kırsalda yaşayacak bir insan bulamazsınız, doğal olarak kırsala kuracağınız fabrikanın da bir anlamı kalmaz. Tarım yoksa sanayide de başarılı olamazsınız. Gençleri zaten kırsala getirme şansınız yok. Kırsalın kalkınamaması işin en temel sorunudur. Siyasetçilerin söylemlerine değil eylemlerine bakmak lazım. Siyasetin politikalarıyla üreticinin politikaları bir değil. Son 10 yıldır tarım politikaları açısından yokuş aşağı bir seyir izliyoruz. Devletin çiftçiye destek falan verdiği yok” diye konuştu. 

‘Tek gaye cumhurbaşkanına şirin gözükmek’

Islah projelerinin derhal başlatılmasının önemini vurgulayan Solakoğlu, “Islah programı olan bütün ülkeler ihracatçı konumunda. Bizim bir an önce ıslah projelerini başlatmamız lazım. Bunlar hep iş bilmezlikten kaynaklanıyor. Türkiye’de kaç tane hayvan olduğunu ve ne kadar süt ürettiğimizi bile bilmiyoruz. Evinizin mutfağında ne kadar gıda olduğunu bilmezseniz bununla ilgili de bir strateji geliştiremezsiniz. Tarım konusunda da liyakatsiz ve vizyonsuz bir politika var. Tek gaye cumhurbaşkanına şirin gözükmek” dedi. 

‘Çiftçi kahvehanede oturarak batmıyor, çalışarak batıyor’

Çiftçinin çalıştığı halde ekonomik açıdan battığını dile getiren Solakoğlu, “Türk çiftçisi kahvede oturarak batmıyor, çalışarak batıyor. Türkiye’nin derhal hamallıktan kurtulması lazım. Markalaşmadığımız sürece büyümemiz mümkün değil. İtalyanlara bakın peynirde nasıl markalaşmışlar. Türkiye’de 12 bin tane kooperatif var kaç tanesi gerçekten iş yapıyor. Türkiye dünyanın en zengin ülkelerinden olacak bir potansiyelde” diye konuştu.

‘Çiftçiyi hedef göstermek topu taca atmaktır’

Solakoğlu’nun ardından söz alan gazeteci yazar Ali Ekber Yıldırım da konuya ilişkin şunları ekledi  “Çiftçiyi hedef göstermek topu taca atmaktır. Bu dönemde Türkiye tarımda çok önemli fırsatlar yakalamıştı ama gerçekten tarıma destek verilseydi bu fırsata çevrilebilirdi. Hem üretici kazanırdı hem de tüketici bu fiyatlara alışveriş yapmazdı. Hükümet değişmese bile bakan değiştikçe politika değişiyor. Rusya’dan hem S-400 alıyoruz hem buğday alıyoruz. Demek ki ikisi birden yapılabilir. Tarım politikaları çok geri plana atıldı. Türkiye’nin tarım anlamında çok büyük bir potansiyeli var. Topraklarımızda yetişmeyen bir ürün yok. Çiftçi tarımı bırakıyorsa gerçekten para kazanamadığı içindir.” 

Yorumlar (0)