banner642

Trump'ın yasak kararı sonrası Ankara'da olağanüstü toplantı

banner641

ABD yönüne yapılacak uçuşlarda elektronik eşya yasağı iddiasının ardından bugün Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk Hava Yolları, özel güvenlik şirketleri ve havalimanı güvenlik yetkililerini Ankara’da toplantıya çağırdı.

GÜNDEM 21.03.2017, 11:38 21.03.2017, 11:38
Trump'ın yasak kararı sonrası Ankara'da olağanüstü toplantı

ABD yönüne yapılacak uçuşlarda elektronik eşya yasağı iddiasının ardından bugün Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk Hava Yolları, özel güvenlik şirketleri ve havalimanı güvenlik yetkililerini Ankara’da toplantıya çağırdı. Toplantıda, güvenlik konusundaki son gelişmeler ele alınacağı öğrenildi.

 

DHA’nın haberine göre,  İddiaya göre ABD Başkanı Donald Trump'ın imzasıyla çıkan yeni uygulamaya göre, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkedeki 10 havalimanından ABD'ye uçacak yolcuların uçaklara cep telefonundan büyük elektronik alet alımı yasaklandı. Bu yasağın Amerikan Özel Kuvvetleri’nin Yemen’de El Kaide’ye karşı yapılan operasyon sırasında terör örgütünün elektronik cihazlara konulacak patlayıcı ile bir eylem planının ele geçmesiyle alındığı iddiaları ortaya atıldı. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün henüz konuyla ilgili olarak ellerine resmi bir açıklamanın gelmediğini, uygulamanın eskisi gibi devam ettiğini söyledi.

 

 

SUUDİ ARABİSTAN: “YASAK BAŞLADI”


Bu yasağa Suudi Arabistan’da Riyad ve Cidde’den ABD’ye yapılacak uçuşlarda uygulanacağı ülkenin milli havayolu Saudia tarafından doğrulandı. Ürdün Havayolları Royal Jordan ise sosyal medya hesabı üzerinden Kuzey Amerika uçuşlarında cep telefonları ve tıbbi cihazlar haricinde diğer elektronik cihazların kabine alınmayacağı bilgisini verdi.

 

İŞTE O KENTLER


Elektronik eşya yasağının getirildiği söylenen 8 ülkede 10 kentteki havalimanları arasında İstanbul Atatürk Havalimanı da bulunuyor. Diğer havalimanları ise şunlar:

 

Abu Dabi (Birleşik Arap Emirlikleri), Amman (Ürdün), Cidde (Suudi Arabistan), Doha (Katar), Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Kahire (Mısır), Kazablanka (Fas), Kuveyt (Kuveyt), Riyad (Suudi Arabistan)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.