Son 11 yılda en az 689 çocuk işçi ve en az 2500 genç işçi hayatını kaybetti

İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi son 11 yılda yaşanan çocuk ve genç işçi ölümleri sayısını açıkladı. Buna göre son 11 yılda en az 689 çocuk işçi ve en az 2500 genç işçi hayatını kaybetti.

GÜNDEM 28.05.2024, 11:45 28.05.2024, 11:47
Son 11 yılda en az 689 çocuk işçi ve en az 2500 genç işçi hayatını kaybetti

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, “Maalesef geçtiğimiz 20 yılda ucuz iş gücü ülkesi haline geldik. Kayıt dışı çalıştırılan çocuklar ve gençler, iş güvenliğini hiçe sayan patronlar sayesinde binlerce canımızı iş cinayetlerine kurban verdik” dedi.

AKP HÜKÜMETİNİN BU TABLODAN UTANMASI GEREKİR

Çalıştırılması yasak olan 15 yaş altı çocukların kayıt dışı çalıştırıldığına dikkat çeken Demir, şu ifadeleri kullandı:

Son 11 yılda en az 689 çocuk işçi ve en az 2500 genç işçi hayatını kaybetti

“İSİG Meclisi raporlarına göre 2013 ve 2024 yılları arasında 18 yaşından küçük 689 çocuk işçi ve 18-25 yaş arasındaki 2 bin 500  genç işçi hayatını kaybetti. AKP iktidarında ucuz ölümler ülkesi haline geldik. Çocuklarımız ve gençlerimiz hak ettiklerinin çok daha altına ücretlerle çalıştırılıyor. Hatta birçoğu kayıt dışı işçi… Türkiye’de çocuk işçiliğinde ciddi bir artış yaşanıyor. Dört yıl önce yüzde 16.2 olan çocuk işçi oranı, ekonomik krizle birlikte 2023 yılı itibariyle yüzde 21.1'e çıktı. Bununla birlikte çocuk işçi ölümlerinde de can yakıcı bir artış yaşandı. İş cinayetine kurban giden çocuklar arasında 15 yaşının altında ve çalıştırılması yasak çocuklar da var. Son 11 yılda 15 yaşının altına 238 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Bu tablo ülkemiz için bir utançtır ve utanması gereken AKP hükümetidir.”

CHP’li Demir sözlerini şöyle sürdürdü:

HÜKÜMET SERMAYE  SAHİPLERİNİ KORUYOR


“1 Mayıs’ta emekçilerin, işçilerin eylem yapma hakkını engellemeye çalışan, onları meydanların dışına itmeye çalışan AKP hükümeti keşke bu gücünü biraz da işçileri korumak için kullansa. Pırıl pırıl gençlerimiz sermaye sahiplerinin insafına terk ediliyor. İş güvenliği tedbirlerinin alınmadığı işletmelerde çalışan genç işçiler, iş kazalarının kurbanı oluyor. Özellikle ekonominin kötü gidişatı sonucu artan işsizlik ile gençler derin bir umutsuzluğa kapıldı. Buradan çıkarsam iş bulamam, açıkta kalırım korkusu ile uğradıkları haksızlıklara ve işyerlerindeki usulsüzlüklere ses çıkaramayan gençler, hükümet tarafından yalnız ve kimsesiz bırakıldı. Son 10 yılda iş kazalarında kaybettiğimiz binlerce can ve geride kalan aileleri için ise hiçbir şey yapılmıyor. Bu acıların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmıyor. AKP Hükümeti her zaman olduğu gibi sermaye sahiplerini koruyor ve işçiyi görmezden geliyor. Yine AKP Türkiye’sinin değişmez kuralı devreye giriyor. Patron her geçen gün daha da zenginleşirken işçi her geçen gün daha da fakirleşiyor. Olan yine patronlar biraz daha zenginleşsin diye canlarını kaybeden gençlerimize oluyor.”

Yorumlar (0)