banner642

OYA ERSOY:HAREM-SELAMLIK UYGULAMA BAŞLATAN OKUL MÜDÜRLERİ GÖREVDEN ALINSIN!

banner641

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Van’da Şehit Murat Demirci Anadolu İmam Hatip Lisesi, Van Merkez İmam Hatip Lisesi ve 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde karma eğitime son verilmesini meclis gündemine taşıdı.

GÜNDEM 13.01.2023, 10:35
OYA ERSOY:HAREM-SELAMLIK UYGULAMA BAŞLATAN OKUL MÜDÜRLERİ GÖREVDEN ALINSIN!


İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, hayatın her alanında olduğu gibi okullarda da laiklik karşıtı gerici yaşam dayatmasının asla kabul edilemeyeceğini söyleyerek, karma eğitim sisteminin okullarda uygulanıyorken, okul idarecilerinin öğrencileri kız erkek olarak ayrı ayrı oturtma çabasının asla kabul edilemeyeceğini söyledi.


Okul yaşamının dini kurallara göre belirlenmesi toplumsal cinsiyet eşitliğine, hukuka, başta laiklik olmak üzere Anayasa’ya da aykırıdır!
Okul müdürünün yapmış olduğu bu uygulama, bilime ve pedagojiye tamamen aykırı bir şekilde şahsi ideolojisi doğrultusunda okuldaki toplumsal yaşamı belirlemeye dönüktür ifadesini kullanan Ersoy, “Karma eğitimin karşısında, ayrıştırıcı, gerici ve cinsiyetçi ideolojinin ürünü olan her bir uygulama, okul yaşamının dini kurallara göre belirlenmesi toplumsal cinsiyet eşitliğine, hukuka, başta laiklik olmak üzere Anayasa’ya da aykırıdır” ifadesini kullandı.


Okullarda, dinci-gerici eğitim ve uygulamalara izin vermeyeceğiz! Milli Eğitim Bakanlığı üzerine düşeni yapmalıdır!
Okullarda karma eğitimin karşısında dayatılan, ayrıştırıcı ve cinsiyetçi yaklaşımın, okullarda uygulanmaya çalışılmasına meslek örgütleri başta olmak üzere velilerden de tepki geldiğini söyleyen Ersoy, “Milli Eğitim Bakanlığı derhal üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yanıtlaması talebi ile şu soruları yöneltti:

1.    Bakanlığınız tarafından ilgili okul yöneticilerinin derhal görevden alınması için herhangi bir talimat verilmiş midir?
2.    Şehit Murat Demirci Anadolu İmam Hatip Lisesi, Van Merkez İmam Hatip Lisesi ve 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde karma eğitime son verilmesi bakanlığın bilgisi dâhilinde mi gerçekleşti?
3.    Millî Eğitim Bakanlığı, özellikle kadın-erkek eşitliğine aykırı uygulamalar bakımından okulları denetlemekte midir? 
4.    Bugüne kadar gerici-cinsiyetçi uygulamalarda bulunan okul yöneticileri İl, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevlileri hakkında açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır?
5.    Karma eğitimin amacı cinsiyet ayrımı olmaksızın kız ve erkek öğrencilerin okuma, yazma, oynama, öğrenme ve yaşama unsurlarını eşit koşullarda gerçekleştirmektir. Okul müdürü yetkilileri kız ve erkek öğrencilerinin bir arada eğitim görmesinden neden rahatsızlık duymuştur?
6.    Bakanlığınızın okul müdürlerini belirleme kriterleri nelerdir? Karma eğitimi benimsemeyen, kadın erkek eşitliğine inanmayan bir kişi nasıl, kim tarafından bir okula müdür olarak atanmıştır? Bakanlığınız nezdinde bu konuda görevini suiistimal eden yetkililer hakkında bir soruşturma açılacak mıdır? 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.