Oya Ersoy: TOKİ "sosyal konut" değil halka yüklediği borçla "sosyal izolasyon" projesi yapmış!

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, yoksul halkın kira öder gibi konut sahibi olacağı açıklanan ancak sürekli artarak borçlandırılan TOKİ projesini meclis gündemine taşıdı.

GÜNDEM 20.09.2022, 10:15
Oya Ersoy: TOKİ "sosyal konut" değil halka yüklediği borçla "sosyal izolasyon" projesi yapmış!

Sosyal konut” projesi değil “inşaat sektörünün yatırım” projesi!

Ersoy, artan kira fiyatları ve konut fiyatları karşısında gelir seviyesi düşük olan yurttaşlar için TOKİ tarafından yapılacağı ve ilk etap konutların azami 2 yıl içinde bitirip hak sahiplerine teslim edileceği projenin aslında “sosyal konut” projesi değil “inşaat sektörünün yatırım” projesi olduğunu söyledi.

Sosyal konut projesinde taksitler enflasyon oranında artmaz!

Gerçekten barınma ve konut krizinin çözülmesi hedefleniyorsa satılan konutların enflasyon oranında her yıl artışı olmaz. Yapılan açıklamaların hemen sonrasında evlerini teslim aldıktan sonra taksit ödemelerinin başlayacağı ödeme koşulları değiştirilerek sözleşmeden sonra taksitlerin ödenmeye başlayacağı açıklanmıştır. Taksitler enflasyon oranında her yıl artarak evin toplam tutarında da artış yaşanarak ayda bir taksitlerle birlikte borçta sürekli artacaktır diyen Ersoy, bu projenin halkı borçla borç kapatmaya ittiğini söyledi.

Bir asgari ücretli ev sahibi olmak için 2022’de 492 ay çalışmak zorunda!

2006’da yoksul hanelerin yüzde 59,3’ü konut sahibiyken 2021’de bu oran yüzde 49,4’e gerilemiştir. DİSK-AR tarafından 2021 yılında yapılan bir saha çalışmasının sonuçlarına göre ise işçilerde konut sahipliği yüzde 42 düzeyinde kalmaktadır diyen Ersoy, öyle eşinden dostundan alınacak borçla diş sıkılarak ev sahibi olun demek yaşamadan ölün demektir.

Geçilmeyen köprüler, yollar, yandaş şirketlere ihaleler yerine bakanlık barınma ve artan konut fiyatlarını çözsün!

2010-2022 arasında yıllık ortalama konut fiyatları Türkiye çapında yaklaşık 10,5 katına çıkarken, İstanbul’da yaklaşık 12 katına çıkmıştır. 250 bin konuta daha ilk günlerden 2 milyondan fazla başvurunun olması demek ülkede barınma krizinin bir sonucudur diyen Ersoy, geçilmeyen köprüler, yollar, yandaş şirketlere ihaleler yerine bakanlık barınma ve artan konut fiyatlarını çözmelidir şeklinde konuştu.

Halk dişini sıkmayacak halkın olanı halka vereceksiniz!

Bakan Kurum’un açıklamalarına da değinen Ersoy; “Asgari ücretli dişini sıkarsa sosyal konut sahibi olabilir” anlayışı iktidarı özetleyen ve şaşırmamamız gereken bir açıklamadır. Bu ülkede emekli olan bir memur eskiden emekli ikramiyesi ile bir ev alabiliyorken şimdi ancak karnını doyurmaya çalışmaktadır. Ülkenin doğasını, arazilerini, koylarını yağma ve talana açan iktidar çıkıp ta halka dişini sık diyorsa orada artık orada dur demek lazım halkın olanı halka verin demek lazım” dedi.

Yorumlar (0)