OYA ERSOY: "Hatay'da 6284 kapsamındaki başvurular Aile Mahkemesi faal olmadığı için onaylatılamıyor!"

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, deprem bölgesindeki Aile Mahkemelerinin faal olmamasını ve 6284 kapsamındaki başvuruların onaylanamamasını meclis gündemine taşıdı. 

GÜNDEM 23.03.2023, 11:19
OYA ERSOY: "Hatay'da 6284 kapsamındaki başvurular Aile Mahkemesi faal olmadığı için onaylatılamıyor!"

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Komisyonu Defne, Antakya ve Samandağ’da kadınların şiddete karşı haklarına ilişkin kadınlarla hukuki bilgilendirme toplantıları yapmakta ve 6284 kapsamındaki başvuru mekanizmalarının mevcut olup olmadığını araştırmaktadır. 

Ersoy, depremin ardından bir buçuk ay geçmiş olmasına rağmen kadınların 6284 kapsamında başvuru yapabileceği emniyet bünyesindeki aile içi şiddet bürolarının faal olmadığınının ifade edildiğini dile getirdi. Kadın avukatların bölgeden aktardığı izlenimlere göre bölgedeki kolluk personelinin de konu hakkında bilgi sahibi olmadığını belirten Ersoy, ayrıca deprem bölgesinde karakolların, kamuya ait birimlerin  nereye taşındığı hakkında halka bilgilendirme yapılmadığı aktarmıştır. 

Ersoy, bölgeden aktarılana göre kolluğun şu ana kadar üç kadın için kolluğun alabileceği tedbirleri aldığı halde Hatay Adliyesi bünyesinde görevli Aile Mahkemesinin faal olmadığı ve bu görevi yerine getirebilecek hakimliğin de olmaması sebebiyle kararın onaylatılamadığını ifade etmiştir. Ersoy, Hatay Barosuna kayıtlı avukatların da Aile Mahkemesinin faal olmadığını teyit ettiğini belirtmiştir. 

Ersoy, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hattı olan ALO 183’e bölgedeki sığınak taleplerinin nasıl karşılandığının sorulduğunu, ALO 183’ten başvurucuların Hatay ŞÖNİM’e yönlendirildiği cevabı alındığını dile getirmiştir. Ancak Hatay ŞÖNİM’e ait iletişim numarasına da ulaşılamadığı bölgede çalışma yapan kadınlar tarafından aktarılmıştır. Ersoy ayrıca Bakanlığa ait birimlerin taşınıp taşınmadığına ilişkin bilgilendirmenin de yapılmadığını belirtmiştir.

Ersoy, depremin yarattığı yıkıcı etkinin yanı sıra kadınların bir de şiddetle baş etmek zorunda bırakıldığını ve deprem bölgesinde kadınları ve çocukları şiddetten koruyacak mekanizmaların düzgün şekilde işletilmediğini belirtmiştir.
Ersoy: “Kadınların korunma, uzaklaştırma ve sığınma taleplerine ilişkin süreçlerin hızla yürütülebilmesi için deprem bölgesinde uzman kişilerin bulundurulması, birimlerin ulaşılabilir olması şarttır.” dedi.

Ersoy, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına şu soruları yöneltmiştir: 

1.    Hatay Adliyesine bağlı Aile Mahkemesi neden faal değildir? Aile Mahkemesinin görevini üstlenen herhangi bir hakimlik var mıdır?
2.    6284 sayılı yasa kapsamında yapılan başvurularına ilişkin onaylar nasıl verilmektedir? 
3.    Deprem bölgesinde Aile Mahkemesi faal olmayan diğer iller hangileridir?
4.    Aile Mahkemeleri faal olmayan illerde 6284 kapsamındaki başvuruları Aile Mahkemesi yerine hangi hakimlikler onaylamaktadır?
5.    Deprem bölgesinde bulunan ŞÖNİM’lerden kaçı faal değildir? 
6.    Deprem bölgesindeki şiddet başvuruları nasıl alınmaktadır ve şiddete uğrayan kadınları korumak için nasıl bir yol izlenmektedir?
 

Yorumlar (0)