Oya Ersoy: "Diyanet'in evlat edinilen çocuklarla ilgili açıklaması suçtur!"

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Diyanetin evlat edinilen çocuklara ilişkin açıklamasını meclis gündemine taşıdı.

GÜNDEM 02.03.2023, 11:00
Oya Ersoy: "Diyanet'in evlat edinilen çocuklarla ilgili açıklaması suçtur!"

Maraş merkezli depremlerin ardından binlerce yurttaşımız hayatını kaybetmiş ve kentlerin büyük kısmı yıkılmıştır. Yaşanan depremin ardından pek çok çocuk ve bebek ailesini kaybetmiş ve refakatsiz kalmıştır. Enkazdan çıkarılan ve ailesini kaybeden çocuklara koruyucu aile olabilmek ve evlat edinmek için e-devlet üzerinden çok sayıda yurttaş başvuru yapmıştır.

Ersoy, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek İstişare Kurulu’nun evlat edinmeye ilişkin soruya internet sitesinde verdiği cevapta "Öz evlat gibi davranmasının" doğru olmadığını ve "Evlat edinenle evlatlık arasında evlenme engeli olmadığını" açıkladığını belirtti..

Ersoy, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek İstişare Kurulu’nun internet sitesinde yer alan bu açıklamanın Anayasa’ya, Medeni Kanun’a ve Türkiye’nin de taraf olduğu çocuk hakları ile ilgili uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı olduğunı ve Türk Ceza Kanunu’na açıkça göre suç olduğunu ifade etti. Ersoy, Medeni Kanunun evlat edinenle evlatlık arasındaki evlenme yasağı ile ilgili 129. maddesi, soybağının evlat edinme yoluyla da oluşacağı hakkındaki 282. maddesi ve evlatlığın, evlat edinenin mirasçısı olduğunu düzenleyen 314. maddesinin son derece açık olduğunu dile getirdi.

Ersoy, Diyanetin açıklamasının çocuk istismarını normalleştirdiğini ve meşrulaştırdığını ve afet dönemlerinde korunması gereken ilk grup olan çocukların geleceğinin, güvenliğinin ve sağlıklı bir hayat sürebilmelerinin bu açıklamalar ile tehdit edildiğini ifade etti.

Kamudan aldığı bütçe ile çocukların hayatlarını tehdit eden ve suça teşvik eden açıklamalar yapan bir kuruma ilişkin acilen önlem alınması gerektiğini belirten Ersoy, sorumlular hakkında işlem başlatılması gerektiğini dile getirdi.

Ersoy Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

  1. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek İstişare Kurulu’nun internet sitesinde yer alan ve daha sonra kaldırılan bu açıklamaya ilişkin bir soruşturma başlatıldı mı?

  2. Çocuk istismarını meşrulaştıran bu açıklamayı yapanlar görevden alınmış mıdır?

  3. Anayasa, Medeni Kanun, Türk Ceza Kanunu, Çocuk Hakları Kanunu Türkiye’nin taraf olduğu Lanzarote Sözleşmesi ve Uluslararası Sözleşmelere açıkça aykırı olan bu açıklamayı yapan Din İşleri Yüksek İstişare Kurulu üyeleri görevden alınacak mı?


 

Yorumlar (0)