banner646

Oya Ersoy: Depremzede çocuklar tarikatların elinde mi?

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, depremzede çocukları bir takım tarikat/cemaat ve dernekler tarafından alınmasını meclis gündemine taşıdı.

GÜNDEM 20.02.2023, 15:20
Oya Ersoy: Depremzede çocuklar tarikatların elinde mi?

6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin ardından, depremde anne, baba ve yakınlarını kaybeden çocukların çeşitli dernek, cemaat ve tarikatlarca alınarak başka illere götürüldüğü iddiası olduğunu söyleyen Ersoy, bakanlık tarafından çocukların korumakla yükümlü olması gerekirken aksine çocukların devlet eliyle tarikatlara bırakıldığını söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevini yap! Tarikatların elinde bulunan çocukları derhal koruma altına al!

Depremzede çocukların İstanbul Beykoz’da bir eve yerleştirildiğine dair bir yurttaşın ihbarda bulunması üzerine, Çağdaş Hukukçular Derneği ile birlikte Önce Çocuk ve Kadınlar Derneğinin suç duyurusu yaptığını söyleyen Ersoy, yapılan araştırmalar sonucunda en az 20 çocuğun Beykoz Serkent sitesindeki evlere yerleştirildiği çocukları evlere yerleştiren, organizasyonu yapan ise bakanlık değil, (İHH) İnsani Yardım Vakfı olduğu ortaya çıktığını söyledi.

Çocukların ihtiyacı tarikatlar değil psikososyal destektir!

Bir basın yayın kuruluşuna konuşun depremzede çocukların, Hatay Antakya’dan İstanbul’a getirildiklerini, babalarının hayatını kaybettiğini ve vakıf tarafından burada ağırlandıklarını sitede erkek ve kızların ayrı evlerde kaldıklarını hatırlatan Ersoy, çocukların ihtiyacı olan psikosoyal destek olması gerekirken bu uygulamaların çocukları daha derinden etkileyen travmaya sürüklediğini ifade etti.

Çocukların tarikat-cemaat ve derneklerin gözetimine verilmesi suçtur. İlgililer hakkında yasal işlem başlatılmalıdır!

Mevzuata göre çocukların sadece devlet gözetiminde olması gerektiğini ifade eden Ersoy, bu nedenle çocukların tarikat-cemaat ve derneklerin gözetimine verilmesi açıkça suç olup ilgililer hakkında derhal yasal işlemin başlatılarak çocukların isimi geçen tarikatlardan alınarak devlet korumasında ihtiyaçları giderilmelidir dedi.


 


 

Ersoy, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a şu soruları yöneltti;

1. Devlet koruması altında olması gereken çocuklar, iddia edildiği gibi çeşitli dernek, cemaat ve tarikatlarca alınarak başka illere götürülmüş müdür? Bunlar hangi vakıflardır? Çocuk evi/sevgi evinde kaç depremzede çocuk barınmaktadır?

2. Çocukları Antakya’dan İstanbul’a getirerek Beykoz Serkent Sitesi’ndeki evlere kimler yerleştirmiştir? Villalar hangi şahsa veya hangi kuruma aittir?

3. Çocukların pedagojik formasyonu olan uzmanlarla görüşmeleri sağlanıp ivedilikle sosyal inceleme raporu düzenlenerek ve refakatsiz çocukların derhal koruma altına alınması için bakanlık herhangi bir girişimde bulunmuş mudur?

4. Tüm şüpheliler hakkında “TCK 234 Çocuğun Kaçırılması ve TCK 109 Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma” dan herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?

5. Depremzede olan refakatsiz çocuklar nerededir? Refakatsiz çocuklar tarikat olduğu tespit edilen villalara neden yerleştirilmektedir? Buna hangi kurum ve kuruluşlar izin vermiştir?

6. Depremin yaşandığı 11 ilde kaç çocuk hayatını kaybetmiştir? Kaç çocuk ailesini kaybetmiştir? Kaç çocuk devlet tarafından koruma altına alınmıştır?


 

Yorumlar (0)