Nuriye Gülmen Serbest Bırakıldı

Ankara'da gözaltına alınan Nuriye Gülmen, yurt dışı çıkış yasağı ve haftada bir karakola imza atma şartıyla serbest bırakıldı.

Nuriye Gülmen Serbest Bırakıldı

Ankara'da gözaltına alınan Nuriye Gülmen, yurt dışı çıkış yasağı ve haftada bir karakola imza atma şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltındaki 4’üncü gününde ifadesi alınmak üzere adliyeye getirilen Gülmen, yurt dışı çıkış yasağı ve haftada bir karakola imza atma şartıyla serbest bırakıldı.

“İşimi geri istiyorum” talebiyle 324 gün açlık grevinde kalan Nuriye Gülmen, Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nın olduğu Yüksel Caddesi’nde eylem yapmak istemiş fakat eylemine başladığı sırada gözaltına alınmıştı.

Türkiye Barolar Birliği’nin İstanbul Valiliği kararına karşı yaptığı itiraz başvurusu sonucunda, iki polis memuru hakkında soruşturma açılmasına İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nce karar verildi.

KÖTÜ MUAMELEYE İZİN VERİLMEZ

Polislere verilen soruşturma izninin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: 

"... Buna göre dosyada ilgililere atılı fiilerin, kamu adına kuvve-i cebriye imaline sahaliyetter memurları, bu meyandaki hareketlerine mahsus kötü muamele iddiaları olmaları nedeniyle, meri 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun; yürürlükten kaldırılan 765 sayılı Türk Ceza Kanunun 243 ve 245 maddelerine karşılık gelen 94, 95 ve 96. maddelerine ilişkin olmasına göre, hazırlık soruşturması yapılmasının soruşturma iznine tabi olmadığı açıktır."

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu karar üzerine bu polisler hakkında ceza soruşturması açmak zorunda. 

TBB Başkanı Feyzioğlu, olayın vahim olduğunu, mahkemenin kararıyla bir hukuksuzluğun giderildiğini ifade etti. Feyzioğlu, “Gönül ister ki herkes ve öncelikle kolluk görevlileri hukuka en üst düzeyde saygı göstersinler. Çünkü bir polis memuru hukuku çiğnediğinde bunun toplum üzerindeki olumsuz etkisi çok daha büyük oluyor. Görevini layıkıyla yapmaya çalışan binlerce poliste ister istemez etkileniyor. Bu aşamadan sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmasını da yakından takip edeceğiz” diye konuştu. Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi’ne de katkıları için teşekkür etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER