Müftünün, banka promosyonu haram, bağışta bulunun iddiası Meclis gündemine taşındı

DEM Partisi Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, Şırnak İl Müftüsü’nün müftülük bünyesinde çalışan personelin bankalardan aldığı promosyon ücretinin " haram" olduğunu belirttiği ve bu ücretin bağışlanmasına dönük personeli zorladığı iddialarına ilişkin soru önergesi verdi.

GÜNDEM 15.04.2024, 11:06
Müftünün, banka promosyonu haram, bağışta bulunun iddiası Meclis gündemine taşındı

DEM Partisi Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, Müftünün, banka promosyonu haram, bağışta bulunun iddiası Meclis gündemine taşıdı.

İşte DEM Partisi Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez'in o soru önergesi:

Şırnak İl Müftüsü’nün, Müftülük bünyesinde görev yapan devlet memurlarına bankalar tarafından ödenen promosyonun “haram” olduğunu bildirdiği ve ödenen promosyon ücreti kadar bağışta bulunmalarını şart koştuğu iddiası tarafıma ulaşmıştır. 
Müftünün elinde bağış yapan kişilere dair bir listenin olduğu bu listede yazan kişilerin izin kullanabilme, görev yaptığı camiyi değiştirebilme, tayin hakkı ve Kur’an kursu verebilme gibi ayrıcalıklara sahip olduğu bağışta bulunmayan memurların ise mobbinge maruz kaldığı bana ulaşan diğer bilgiler arasındadır. 
Diyanet’in yıllardır genel bütçeden aldığı payın devasa boyutlara ulaştığı, israf ve fuzuli harcamalara dair herhangi bir kaygısının bulunmadığı, personel eğitimlerini lüks otellerde gerçekleştirdiği, kiralanan yüzlerce araçla bir çok kamu kurumundan çok harcamasının olduğu kamuoyunca bilinen bir gerçekken ‘Maaş Ödeme Protokolü’ gereğince promosyon alan memurlara “haram” gerekçesiyle mobbing uygulamanın açıklamasını merak etmekteyiz! 
Bu bağlamda; 
1) Bankalar tarafından ödenen maaş promosyonları “haram” mıdır?
2) Şırnak Müftülüğü’nde yaşandığı iddia edilen zorla bağış ve mobbing iddiaları doğru mudur?
3) Şırnak Müftülüğü’ne yönelik açılmış herhangi bir idari soruşturma var mıdır?
4) Şırnak Müftülüğü’ne son 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık sürelerde kaç kamu personeli toplamda ne bağışta bulunmuştur?
5) Şırnak dışında başka illerde de benzer uygulamalar söz konusu mudur?
6) Bankaların ödediği promosyonlara dair Müftülük tarafından uygulanan bu politika Cumhurbaşkanlığı tarafından mı belirlenmiştir?

Yorumlar (0)