Meclis'te İlk Kez HDP'nin Önergesi Kabul Edildi!

HDP’nin bir önergesi ilk kez Meclis'te kabul edildi. Önergeye AKP de oy verdi. Önergenin kabulü ile, İçişleri Bakanlığı’nda mülki idare amirlerinin gerekli durumlarda birinci sınıftan çıkarılması için İçişleri Bakanına yetki veren düzenlemeden vazgeçildi.

GÜNDEM 28.11.2019, 13:25
Meclis'te İlk Kez HDP'nin Önergesi Kabul Edildi!

HDP'nin de aralarında bulunduğu CHP, İYİ Parti ve AKP'li vekiller aynı konuda 4 ayrı önerge verdi ve tümü birlikte oylanıp kabul edildi. Sözcü'de yer alan habere göre, böylelikle bu madde teklif dışına çıktı, İçişleri Bakanına da bu konuda yetki verilmedi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın TBMM'deki konuşmasında, 1. sınıf mülki idare amiri olabilmek için 14'e yakın üstün nitelik gerektiğini belirterek ‘'15 yıl bekleyeceksiniz ama birinci sınıf statüsünden mülki idare amirliği kaybederken bakanının iki dudağı arasında âdeta ‘boş ol' der gibi ‘Seni bu görevden aldım' diyeceksiniz. Belli ki tek adam idaresini çok sevdiniz” dedi.

İYİ Partili Ayhan Eren ise birinci sınıf mülki idare amirliğine geçişte sıkıntılar yaşandığını belirterek, “Bu kanun teklifinin birinci maddesinin teklif metninden çıkarılması uygun. Zira bir insanın geleceği sadece bir bakanın iki dudağı arasına hapsedilmemelidir” açıklaması yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?