Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu'dan, Hacı Yakışıklı'ya "bale" yanıtı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, TV100 yazarı Hacı Yakışıklı'nın, "Devlet Opera ve Balesi diye bir şeyin olmasına karşı çıkarım, kültürümüzde olmayan şeyi devlet niye sahipleniyor?" çıkışına sosyal medya hesabından yanıt verdi. Mumcu, "Düşündüğünüzün aksine köklü bir opera ve bale geleneğine de sahibiz" dedi.

GÜNDEM 21.08.2023, 16:16 21.08.2023, 16:19
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu'dan, Hacı Yakışıklı'ya "bale" yanıtı

Yakışıklı, bale etkinliğini sevmediğini belirttiği yazısında, “Çocuklarınızı baleye göndermeyin diyebilirim, gidilmemesini tavsiye edebilirim. Ama ötesine geçemem; gidenlere ‘hakaret’ edemem, onları ‘ilkel, çağdışı’ diye yaftalayamam! Yalnız ben ‘Devlet Opera ve Balesi’ diye bir şeyin olmasına karşı çıkarım. Bizim kültürümüzde olmayan bir şeyi koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti niye sahipleniyor?” görüşünü savundu.

Kültür Bakan Yardımcısı'ndan yanıt: Sanat evrenseldir ve devlet sanatı destekler 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Mumcu, Yakışıklı'yı Twitter'dan etiketleyerek şu ifadeleri kullandı: 

"Hacı Bey, sanat evrenseldir ve devlet sanatı destekler.

Türk kültüründe seyirlik oyunlar önemli bir yer tutar.

Osmanlı, devlet geleneğinin önemli bir ayağı olan sanatı himaye etme, sanatçıyı koruma ve destekleme konularında hâmilik sıfatı ile sanatçılara ve sanat kurumlarına karşı maddi ve manevi olarak büyük bir destek vermiştir.

Düşündüğünüzün aksine köklü bir opera ve bale geleneğine de sahibiz. 1800’lü yıllardan itibaren Osmanlı padişahlarımız, dünyaca ünlü bestecileri kadim kültür başkentimiz İstanbul’a davet ederek pek çok opera ve bale eserinin bu topraklarda sahnelenmesinin önünü açmıştır.

Kıymetli kurumlarımızla sanat ve sanatçıları desteklemeye devam edeceğiz.

Yeni sezonda temsillerimizin birinde sizi de @haciykk misafir etmek isterim."

Yorumlar (0)