Kılıçdaroğlu: Seçilirsem Türkiye'yi NATO ve Batı'ya yakınlaştıracağım

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin NATO'daki "kilit ülke" rolünü güçlendireceğini ifade etti. Kılıçdaroğlu ayrıca, Türkiye'nin donuk halde olan Avrupa Birliği üyelik sürecini de hayata döndürmek istediğini bir kez daha vurguladı.

GÜNDEM 10.05.2023, 19:09
Kılıçdaroğlu: Seçilirsem Türkiye'yi NATO ve Batı'ya yakınlaştıracağım

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs seçimlerini kazanması durumunda Türkiye’yi NATO ve Batı’ya yakınlaştıracağını, Ankara’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlara uyacağını söyledi.

ABD’nin önde gelen finans yayınlarından Wall Street Journal’a konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin NATO’daki “kilit ülke” rolünü güçlendireceğini ifade etti. Kılıçdaroğlu ayrıca, Türkiye’nin donuk halde olan Avrupa Birliği üyelik sürecini de hayata döndürmek istediğini bir kez daha vurguladı.

Cumartesi verdiği ve salı yayımlanan söyleşide Kılıçdaroğlu, ”Bu seçimde ilk kez sandığa gidecek 5,3 milyon genç seçmen var. Onlar özgürlük ve demokrasi istiyor” dedi. Kılıçdaroğlu, ”Bu durum bizim için, üyesi olmaya çalıştığımız AB ve tüm Batı toplumu için çok önemli” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu seçilmesi durumunda Rusya’daki Türk yatırımlarını korusa da, Batı’nın Moskova’ya yönelik alacağı yaptırım kararlarına uyacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, ”Türkiye, Batı ittifakı ve NATO’nun bir üyesidir, Putin de bunu iyi bilir. ‘Türkiye NATO’nun aldığı kararlara uymakla yükümlüdür” dedi.

Yorumlar (0)