Kılıçdaroğlu'ndan MEB'e: Her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, pandemi koşullarında daha da görünür hale gelen eğitim sistemindeki problemlere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Kılıçdaroğlu, "Kamu, özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveyenlere dönüşümlü olarak eğitim izni hakkı tanınmalı" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan MEB'e: Her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıklamalarda bulunuyor. Eğitim siteminde yaşanan sorunlara ilişkin basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, "Çocuklarımızın eğitimi için öğretmenlerin ataması yapılmalıdır. Siyasi otorite pandemi meselesiyle kadrolu, ücretli öğretmen garabetine son vermelidir" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

"18 yıllık eğitim sisteminde eğitim sistemimiz felç edildi. Eğitim sisteminden hiçbir anne ve baba memnun değil. Anneler ve babalar eğitim sisteminden şikayet ediyor. Durumu iyi olanlar çocuklarını özel okullara gönderiyor. Ama durumu iyi olmayanlar çocukları devlet okullarını gönderiyor. Eğitim olağan üstü bir eşitsizlik tablosu var.

Bugün devlet okullarında zorunlu örgün eğitim kapsamında devletin 54 bin 715 okulu bulunmaktadır. Ayrıca 13 bin 870 de özel okulumuz var. Zorunlu örgün eğitim kapsamında toplam sınıf 588 bin 10... Derslik başına 25.8 öğrenci düşmekte. Özel okullarda ise 139 bin 337 derslik var, öğrenci sayısı ise 11 öğrenci düşüyor. Özel okullarda eğitim kalitesi olduğu aileler özel okullara gönderiyor. Devlet okullarında 15 miliyon 189 bin öğrenci devlet okullarında. Özel okullarda okuyan sayı ise 1 milyon 468 bin 198. Devletteki öğretmen sayısı ise 94 bin 936'dır. 174 bin 750 öğretmen görev yapıyor."

3 MİLYON'DAN FAZLA ÖĞRENCİNİN EVİNDE İNTERNET YOK

Devlet okuluna giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet yok. 21. yüzyıldan söz ediyorum. Türkiye'yi çok farklı bir şekilde iktidarın lanse ettiğni biliyorum. Ama rakamlar yalan söylemez.

57 bin 340 yeni dersliğe ihtiyaç var. Ayrıca pandemi koşullarına uygun eğitim için 92 bin 165 yeni öğretmene ihtiyaç var.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER