Kemal Kılıçdaroğlu: "Londra'ya kaçırdıkları paraları son kuruşuna kadar getireceğim ve bu millete vereceğim"

Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AfyonKarahisar'daki mitingde konuştu. Kılıçdaroğlu, "O gökdelene harcadıkları paraları, Londra'ya kaçırdıkları paraları son kuruşuna kadar getireceğim ve bu millete vereceğim" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 26.04.2023, 13:48 26.04.2023, 14:34
Kemal Kılıçdaroğlu: "Londra'ya kaçırdıkları paraları son kuruşuna kadar getireceğim ve bu millete vereceğim"

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile Afyonkarahisar'daki seçim mitingine katıldı.

İlk olarak kürsüye çıkan Uysal, "Biz 85 milyonun geleceğini teminat altına almak istiyoruz. Biz bir büyük ülkeyiz. Bu coğrafyada kendi insanımıza 'giderlerse gitsinler' diyemeyiz. Kendi insanımızı yoksulluğa mahkum edemeyiz. 20 yıldır Türk milleti bu doymak bilmez iktidardakilere yetki verdi. Yetki yetmedi, güç istediler... Onu da verdi! Güç yetmedi, mutlak güç istediler, onu da verdi. O da yetmedi dilimizden dökülenler kanun haline gelsin istediler. Şaibeli bir referandumla da olsa milletimiz buna da yetki verdi. Milletimiz 20 yıllık bu iktidara bu kadar yetkisi vermesine rağmen hala mazaret" dedi.

"Bunlar mevsimlik milliyetçi, her kalıba girerler" ifadelerini kullanan Uysal, "Türkiye'de 20 yıldır bir parti olma hüviyetinden çıkmış adeta yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarı organize bir suç şebekesi haline gelmiş bir siyasi iktidarla mücadele ediyoruz. Onların tek derdi gözleri doymaz bir şekilde zenginliklerini artırmak" ifadelerini kullandı.

KARAMOLLAOĞLU'NDAN ERDOĞAN'A GÖNDERME

Gültekin Uysal'dan sonra kürsüye Temel Karamollaoğlu geldi. 

Karamollaoğlu açıklamasında, "Önemli bir adım atacağız ve inşallah ülkemizi bugün içerisine sürüklenmiş olduğu problemlerin tamamından elbirliği ile kurtaracağız" diyerek başladı.

"Geçim sıkıntısı herkesin derdi" diyen Karamollaoğlu şunları söyledi: "Sadece işsizler sıkıntı çekmiyor. Esnaf da emekli de memur da büyük bir sıkıntı içinde. Sadece ekonomik değil, sosyal yönden de sorunlarımız var. Özellikle iktidarda bulunan arkadaşlar kardeşliği pekiştirecek ifadeler kullanacaklarına bizi düşmanlaştıracak ifadeleri kullanmaktan çekinmiyor. Biz buna rıza göstermiyoruz."

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Doğru zaman, doğru adam" sloganına göndermede bulunan Karamollaoğlu, "Doğru zaman, doğru adam diyorlar. Çok da doğru söylüyorlar. Doğru zamanda doğru adama ihtiyaç var ama bugünkü adama değil. Bu sistemin kurucusu, bu sistemin manisi olan arkadaşlar tek adam rejimini zorla dayattılar. Bugün bu dayatmanın bedelini ödüyoruz. Bundan kurtulmak mecburiyetindeyiz" diye konuştu.

Karamollaoğlu, şöyle devam etti: "Altı siyasi parti bir araya geldik. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu geçmiş tecrübesine bakarak, dürüstlüğüne, becerisine bakarak cumhurbaşkanı adayı yapmaya karar verdik. Allah nasip ederse doğru zamanda doğru insanı cumhurbaşkanı yaparak problemleri çözmekte en önemli adımı atmış olacağız."

"Ülkemizin yaşanabilir bir ülke olmasını arzu ediyoruz" diyen Karamollaoğul, "Her görüşten, her fikirden, her inançtan arkadaşımız 'ne kadar güzel bir memlekette yaşıyorum' diyebilmeli. Bunun gerçekleşmesi için önemli adım adaletin tesis edilmesidir" ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu, ayrıca canlı yayında rahatsızlanan Erdoğan'a geçmiş olsun dileklerini iletti.

"KUL HAKKI YİYENLERE OY VERECEK MİSİNİZ?"

Karamollaoğlu'nun konuşmasının ardından kürsüye Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu çıktı.

Kılıçdaroğlu açıklamasında gençlere seslendi ve "Şimdi gençler demokrasiden yana mısınız? Adaletten yana mısınız? Haktan yana mısınız? Kul hakkını savunanlardan yanında mısınız? Sandığa gideceksiniz, haktan yana, hukuktan yana, demokrasiden yana oy kullanacaksınız" dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Sizin hayalleriniz neyse tamamını gerçekleştireceğim. Gençler büyük sıkıntı çektiğinizi biliyorum. Üniversiteden mezun oluyorsunuz, iş bulamıyorsunuz. Sınava giriyorsunuz, kazanıyorsunuz, mülakatta hakkınız yeniyor. Bütün bunları çözeceğiz. KPSS'ye gireceksiniz, mülakatı bitireceğim, kim kazandıysa o girecek."

"Devlet taşeron çalıştırmaz, kadrolu işçi ve memur çalıştırır" diyen Kılıçdaroğlu, "Sözleşmeli öğretmen çalıştırmaz, kadrolu öğretmen çalıştırır. Ne dedik, Bay Kemal geliyor! Kimse unutmasın, bütün hepsini çözeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Halka doğruları söylemeyene oy verecek misiniz, halkı aldatanlara oy verecek misiniz?" diye soran Kılıçdaroğlu, 'Hayır' yanıtı almasının ardından "Güzel, Afyon'dan Cumhur İttifakı'na oy çıkmayacak anlaşılan" cevabını verdi.

Şeker fabrikası ile ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, "Şeker fabrikalarını sattılar. Geleceğim, o şeker fabrikasını alacağız ve yeniden Afyonluların hizmetine sunacağız. Özelleştirmeden sonra, 34 yıl sonra Türkiye dışarıdan şeker ithal etti" dedi.

'Beşli çete' mesajı veren Kılıçdaroğlu, "Londra'nın en lüks bölümündeki bütün mahalleyi bunlar kapatmışlar. Hepsi lüks içinde yaşıyorlar. Ben onları bilmiyor muyum? Gittiler New York'a, 35 katlı gökdelen yaptılar. Sanıyorlar ki Bay Kemal bunları görmeyecek. O gökdelene harcadıkları paraları, Londra'ya kaçırdıkları paraları son kuruşuna kadar getireceğim ve bu millete vereceğim" diye konuştu.

"Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak benim namus borcumdur" diyen Kılıçdaroğlu, "Beşli çeteler diyorlar ki 'Acaba Kılıçdaroğlu'nun ayağını nasıl kaydırırız, bu adam cumhurbaşkanı olmasın.' Her türlü iftirayı atıyorlar. Benim öyle saraylarda oturmak gibi bir niyetim yok. Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın mütavazı Çankaya Köşkü var. Gideceğiz, orada oturacağız" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, "Onlar için yandaş, Bay Kemal için vatandaş var. Benim gönlüm sizlerle, size hizmet edeceğim" diye konuştu.

"Mütedeyyin kardeşlerime sesleniyorum" diyen Kılıçdaroğlu, "En büyük günah kul hakkı yemektr. Kul hakkı yiyenlere Allah aşkına oy vermeyin" çağrısında bulundu.

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetiyle ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, "Sinan Ateş ile ilgili pankart açıldı. Sinan Ateş'in hakkını, hukukunu savunacağız. Hiç kimse endişe etmesin. Ankara'nın göbeğinde ateş edeceksin, bir kişiyi öldüreceksin, dosyası gizli! Niye gizli kardeşim! Failleri bulacağım, hepsini yargıya teslim edeceğim" dedi.

"Bizim iki kırmızı çizgimiz var; bayrak ve vatan" diyen Kılıçdaroğlu, "Onların ne yaptığını ben gayet iyi biliyorum. Bakın Suriye'de 34 askerimiz şehit edildi. Rusya ateş etmişti, 34 askerimiz şehit oldu. Bu devletin cumhurbaşkanı, Putin'in kapısına gitti. Vurulan bizim askerimiz, üzülen bizim halkımız, sen gidiyorsun Putin'in kapısına. Putin ne yaptı? Türkiye Cumhurbaşkanı'nı kaç dakika beklettiğini kapıda gösterdi. Bu mudur milliyetçilik!" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Dışarıdan mal, mülk sahibi oluyorlar. Onlar kendi evlatlarını, çocuklarını paralı askerlik yaptırdılar. Bu kardeşinizin oğlu ne yaptı? Gitti, şerefli ordusunda askerlik yaptı. Benim param yok muydu? Vardı. Ama siyasetçinin topluma örnek olması lazım."

Yorumlar (0)