İYİ Partili Türkoğlu, uluslararası bir heyet ile Filisitin'in Gazze bölgesine ziyaret elzemdir

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, “Gelinen noktada, tüm bu yaşananları, insan hakları ihlalleri açısından yerinde incelemek üzere ULUSAL veya ULUSLARARASI bir HEYET ile Filistin'in Gazze bölgesini ziyaret elzemdir dedi.

GÜNDEM 15.04.2024, 18:33
İYİ Partili Türkoğlu, uluslararası bir heyet ile Filisitin'in Gazze bölgesine ziyaret elzemdir

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü mezalimin boyutlarının yerinde incelenmesini istedi. Konu ile ilgili TBMM’ye bir Araştırma Önergesi veren Türkoğlu, “Gelinen noktada, tüm bu yaşananları, insan hakları ihlalleri açısından yerinde incelemek üzere ULUSAL veya ULUSLARARASI bir HEYET ile Filistin'in Gazze bölgesini ziyaret elzemdir dedi.

14 bin bebek-çocuk ve 9 bin 220 kadın olmak üzere, 32 bin 333 sivilin hayatını kaybettiğini, 74 bin 694 sivilin de yaralandığını vurgulayan Türkoğlu, “Bu utanç verici insanlık dramına rağmen, ülkemizin İsrail ile geniş kapsamlı ticaret faaliyetinin devam ettiriliyor olması Türkiye kamuoyunu derinden yaralayan bir hadisedir” şeklinde konuştu.


İYİ Parti Bursa Milletvekili Türkoğlu’nun Meclis Başkanlığına verdiği Araştırma Önergesi şöyle:
İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü mezalim adeta soykırıma dönüşmüş ve insanlık tarihinin utanç verici katliamları olarak kayıtlara geçmiştir. Halen daha acımasızca sürdürülen bu insanlık dışı savaşın bilançosu tam olarak bilinmemekle birlikte çok ama çok ağırdır. Bu savaşın boyutlarını gözlem yapmak amacıyla TBMM İnsan Haklarını İncele Komisyonu’na, yerinde inceleme amacıyla yaptığımız, GAZZE İNCELEME HEYETİ talebimiz de maalesef cevapsız bırakılmıştır. Bütün bu konuların Yüce Meclisimizde sorgulanıp tartışılması amacıyla Anayasa’nın 98 inci ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104 ve 105 inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim.

İsrail'in, Filistin'in Gazze Şeridine aylardır sivilleri de hedef alarak yerleşim yerleri, pazaryeri, okul, ibadethane ve hastaneler dahil havadan bombardımana tabi tutulmakta, saldırıları da aralıksız ve yoğun bir şekilde sürdürülmektedir.
Yaklaşık 1,5 milyon insan adeta kapana sıkıştırıldığı küçücük bir kara parçası karadan, havadan ve denizden bloke edilerek, sivillerin tüm insani ihtiyaç ve temel gereksinimleri, ilaç ve tedavi amaçlı cihazlara ulaşımı engellenerek, üstelik sınır kapıları da kapatılarak tarihin en acımasız ambargosu uygulanmaktadır.
Gazzelileri yerleşim yerlerinden göçe zorlayan bu tutum, insan hakları ve savaş hukukuna dahi aykırı biçimde tüm uluslararası hukuk kurallarını ihlal eden eylemlerdir.
Ve bu eylemler neticesinde 14 bin bebek-çocuk ve 9 bin 220 kadın olmak üzere, 32 bin 333 sivilin hayatını kaybetmesi ve 74 bin 694 sivilin yaralanması ile oluşan insanlık dramını büyük bir endişe ile takip ediyoruz.
Bununla birlikte, ülkemizin İsrail ile geniş kapsamlı ticaret faaliyetinin de tüm bu katliamlara rağmen, herhangi bir savaş ambargosuna gerek duyulmadan devam ettiriliyor olması da Türkiye kamuoyunu derinden yaralayan bir hadisedir.
Gelinen bu noktada, tüm bu yaşananları, insan hakları ihlalleri açısından yerinde incelemek üzere ULUSAL veya ULUSLARARASI bir HEYET ile Filistin'in Gazze bölgesini ziyaret elzemdir.
Filistin’in Gazze bölgesini yerinde incelemelerde bulunma talebimizi bu kez ARAŞTIRMA ÖNERGESİ ile dile getirmek kaçınılmaz olmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim.”

Yorumlar (0)