İYİ Partili Erel’den “Sığınmacı" Çıkışı: Asıl Beka Meselesi Budur!

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen ve Cumhur ittifakı oylarıyla kabul edilen Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 10’uncu maddesi üzerine konuştu.

GÜNDEM 13.05.2022, 12:10
İYİ Partili Erel’den “Sığınmacı" Çıkışı: Asıl Beka Meselesi Budur!

Burada gündemdeki kanunun yanı sıra ,Türkiye’nin en büyük meselelerinden biri olarak kabul edilen sığınamcı meselesine de değinen Aksaray Milletvekili, asıl beka meselesinin sığınmacı sorunu olduğunu söyledi.

İYİ Partili Erel’in konuşmasından satır başları şu şekilde:

Türkiye'nin en önemli beka sorunu sığınmacılar oldu. Ekonomik krizin varlığını iktidar dışında kimse inkâr etmiyor. Çok ekonomik krizler gördük, bugün yaşanan hepsinden ağır, iktidar krizi tedavi yerine, inkâr ediyor; her şey kötüye gidiyor. Yap-işlet-devret formülüyle -5 müteahhide- geçilmeyen köprüler, uçulmayan havaalanları, kullanılmadan bozulan yollar nedeniyle üç beş kuşak ötesi insanımızın bile borçlu hâle geldiğine hepimiz şahidiz.

VATANDAŞIMIZIN FERYADINI DUYUYORUZ

Atanamayan gençlerin, ekonomik sıkıntıdan kıvranan emeklilerin, alın terinin karşılığını alamayan işçilerin, tenceresinde et değil dert kaynatan kadınlarımızın feryatlarını hepimiz duymaktayız.

SIĞINMACI SORUNUNU ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ

Resmî olarak 4 milyona yakın Suriyeli, iddialara göre 7 milyonu aşkın düzenli ya da düzensiz sığınmacı bu ülkenin geleceğini yok eder; esas beka meselesi budur. İktidarı, muhalefeti, sivil toplum kuruluşları Türkiye'nin bekasıyla ilgili endişe duyan herkes, bir araya gelerek partilerüstü bir anlayışla bu sorunu çözmek zorundayız.

MİLLETİMİZ ÇÖZÜM BEKLİYOR

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener Hanımefendi'nin belirttiği gibi, İYİ Parti olarak, ülkemizin her kritik meselesinde olduğu gibi sığınmacı ve kontrolsüz göç konusunda makul, akılcı ve soğukkanlı bir yaklaşımla hareket etmeye devam edeceğiz. Bu perspektiften hareketle buradan bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Bugün artık geçici koruma statüsü ve düzensiz göç hareketliliğini belirleyen Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu üzerinde konuşmanın ve gerekli değişikliği yapmanın vaktidir. Biz Gazi Meclisimizin bu önemli sorunumuzun çözümünde bir tartışma, istişare ve başarabiliyorsa bir uzlaşma zemini olduğuna inanıyoruz. Milletimizin acil çözüm beklediği böyle bir meseleyi milletin evinde konuşabilmek ve çözüme bağlayabilmek en başta bize kendisini temsil yetkisini veren aziz milletimize karşı bir görevimizdir. 

Yorumlar (0)