Gergerlioğlu yerinde inceledi ve sordu: "Kocaeli Gölcük Devlet Hastanesi'nin ihaleleri niye gecikiyor?

Yeşil Sol Partili Gergerlioğlu HDP Kocaeli İl Başkanı Sayın Şahabettin Işık ile “Kocaeli Gölcük Devlet Hastanesi'nin ihaleleri niye gecikiyor? İnşaatı niye gecikiyor?” sorusuna yerinde inceleme yaparak cevap aradı. Gergerlioğlu, "Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'ya bütçe görüşmelerinde sorduğum soruyu hastanen önünde tekrar soruyorum “Kocaeli Gölcük Devlet Hastanesi'nin ihaleleri niye gecikiyor? İnşaatı niye bitmiyor?” dedi.

GÜNDEM 18.08.2023, 13:03 18.08.2023, 13:05
Gergerlioğlu yerinde inceledi ve sordu: "Kocaeli Gölcük Devlet Hastanesi'nin ihaleleri niye gecikiyor?

Gölcük Devlet Hastanesi’nin önüne gelen Gergerlioğlu: “Yılan hikayesine dönmüş Kocaeli Gölcük Devlet Hastanesi'nin son durumunu tespit etmeye çalışıyoruz. Yetkili arkadaşlara soruyoruz, öncesinde de Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'ya sormuştum son bütçe görüşmelerinde Kocaeli Gölcük Devlet Hastanesi'nin ihaleleri niye gecikiyor? İnşaatı niye gecikiyor? 2018'de temeli atılan ve 2023 yılı oldu halen bitmeyen bir hastane var karşımızda.” dedi.

5 yıllık bir gecikme var ortada.

Yetkililerle olan diyaloğunu aktaran Gergerlioğlu: “Yetkililere sorduğumuz zaman sismik izolatör ile ilgili bir sıkıntı olduğunu öğreniyoruz. Sismik izolatör, son zamanlarda deprem ile ilgili mutlaka yapılması gereken bir sistem. Depremin hasar potansiyelini düşürmek için binalarda kullanılan yardımcı olan araçtır. Hastanelerde mutlaka olması lazım fakat daha öncesinde sismik izolatörün irtibat noktaları eksik bırakılmış, çok uygun bir şekilde yapılmamış konu toparlanmaya çalışılıyor ve sonuçta iş gecikiyor, inşaat gecikiyor. 5 yıllık bir gecikme var ortada.” dedi.

2 yılda biteceği söylenmişti ancak müteahhit firmalar bir önceki firmanın yaptığı işi çok üstlenmek istemediler.

Kocaeli Mv. Gergerlioğlu ile incelemelerde bulunan HDP Kocaeli İl Başkanı Şahabettin Işık ihale sürecindeki akşamlara değinerek: “Hastanenin 2018 yılında temeli atıldı, o günkü şartlarda söylenen 2 yılda bitirileceği üzerine bir söylem geliştirildi. 2 yılda biteceği söylenmişti ancak ihale süreçleri birbirini takip eden ihale süreçlerini ikame ihalelerde sanırım ilgili müteahhit firmalar bir önceki firmanın yaptığı işi çok üstlenmek istemediler. Biz onun haklı haksız gerekçesini bilemeyiz. Evveliyatını bilmedikleri için nasıl bir süreçte o işlemler yürüdüğünü bilmedikleri için olası bir olumsuzluğun kendilerine fatura edebileceğini düşündüklerinden dolayı çok fazla bu işlemlere girmek istemezler. Sıfırdan alıp öyle bitmesini istedikleri işlemlerdir. Bunun gecikmesinin bir tek sebebi de o. Geçen sene iki sefer ihalesi yapılmış bir müteahhit firma girmedi, sorduklarımızda “Bir önceki sürecin tamamlayıcısı olmak istemeyiz.” dediler kendilerine göre haklı. Bir önceki süreçte inşaat kalitesi nasıldır? Ne olmuş? En son arkadaşlarla görüştüğümüzde de sizin dediğiniz nokta oldu. Şu an faaliyet var, dileğimiz bu yıl sonuna kadar faaliyete geçmesi en azından yerel seçimlerinde rahat bir tedavi hizmeti alması açısından önemli bir hastane. 250 yatak kapasiteli bir hastane. Diğer Gölcük Devlet Hastanesi’nin yükünü de azaltacaktır. Şehir hastanesine buradan sağlık hizmetinin gitmesi çok zor. Gölcük'ten Şehir Hastanesi'ne bir hastanın gidebilmesi iki araç demektir. Bu da ilave süre demektir.” dedi.

Kocaeli halkının en iyi sağlık hizmeti almasını sağlamak için elimizden gelen gayreti ve takibi yapacağız

Kendisi de hekim olan Ömer Faruk Gergerlioğlu Kocaeli halkının en iyi sağlık hizmeti almasını sağlamak için elimizden gelen gayreti ve takibi yapacağını belirterek: “Umarım en kısa sürede hastane biter. Şu anda çalışmalar var, öncesinde bir gecikme olmuş fakat şu anda çalışmalar var. Umarım gecikmez, Meclis Sağlık Komisyonu üyesi olarak Kocaeli Hastaneleri’ni tetkik etmeye devam edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Şehir Hastanesi'ndeydik. Bugün de Kocaeli Gölcük Devlet Hastanesi'ndeyiz. Kocaeli halkının en iyi sağlık hizmeti almasını sağlamak için elimizden gelen gayreti ve takibi yapacağız.” ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (0)