banner342

Fatih Altaylı'dan deprem vergileriyle ilgili bomba iddia!

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, 2011'den sonra toplanan deprem vergilerinin Suriyeli mültecilere harcanmış olabileceğini söyledi.

Fatih Altaylı'dan deprem vergileriyle ilgili bomba iddia!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, İzmir'de yaşanan 6.9'luk depremin ardından tekrardan gündeme gelen deprem vergilerini bugünkü köşe yazısına taşıdı.

2011'de yaşanan Van depreminin ardından toplanan deprem vergilerinin nereye gittiği konusunda değerlendirmelerde bulunan Fatih Altaylı, "O tarihten sonra yollar ve köprüler 'Geçiş garantili yap-işlet' modeliyle yapıldığı için oraya gitmedi. Hastaneler 'Hasta garantili yap işlet' modeliyle yapıldığı için oraya da gitmedi" yorumunda bulunarak, "Ama 2011’den sonra memlekete 5 milyona yakın göçmen geldiğine göre. 2011’den sonra toplanan deprem vergileri muhtemelen Suriye’den gelen göçmenlere gitti" diye yazdı. 

Altaylı, yazısında şunları kaydetti:

Bakın baştan söyleyeyim, bu kadar hafızasız bir toplumsak eğer, bizden cacık bile olmaz.

Yine deprem oldu, yine “Deprem vergileri ne oldu, nereye harcandı?” muhabbeti.

Hadi gençler, dün ortalıkta olmayanlar yapsa bu muhabbeti anlayacağım da kazık kadar adamlar, bu işe yıllarını vermiş insanlar, siyasetçiler, gazeteciler yapıyor...

Yahu adamlar yani toplanan o vergiyi harcayanlar bu deprem vergisi diye bilinen vergileri toplayıp nereye harcadıklarını söylemediler mi zaten!

O itiraf yıllar önce gelmedi mi!

Bundan tam 9 sene önce, Ekim 2011’de Van Depremi’nden hemen sonra aynı soru, o zaman haklı olarak ortaya atıldığında, dönemin Maliye Bakanı, o vergileri nasıl harcadıklarını anlatmadı mı?

AK Parti’nin Merill Lynch’ten transferi, oldukça başarılı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Toplanılan 48 milyar TL tutarındaki deprem vergilerini nereye harcadınız?” sorusu üzerine “Harcadık. Bakın çevrenizde ne görüyorsanız o oldu. Duble yollar oldu mesela” diye basına yansıyan ünlü yanıtını vermedi mi?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER