Depremden sonra zatürre can alıyor: Hatay'da 5 yaşındaki çocuk zatürreden öldü

Hatay Serinyol’da 5 yaşında bir kız çocuğu zatürreden öldü. CHP Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Gamze Akkuş İlgezdi depremin yok ettiği Hatay’da alınmayan önemler nedeniyle bir çocuğumuzun zatürreden ölümüne isyan ederek, “Hatay yıkıldı, hastaneleri yıkıldı. Yurttaşlarımıza barınacak bir alan dahi oluşturamayan, insanlarımızın sağlık hizmetinden yararlanmasını sağlayamayan iktidar yüzünden bir çocuğumuz 5 yaşında zatürreden öldü. Bu ölümün vebali de üzerlerindedir” dedi.

GÜNDEM 02.05.2023, 12:45
Depremden sonra zatürre can alıyor: Hatay'da 5 yaşındaki çocuk zatürreden öldü

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, depremde hastanelerin yıkıldığını, barınma sorunlarının bir türlü çözülemediğini hatırlatarak, “Depremle yerle bir olan Hatay’da iktidar hala üzerine düşenleri yapmadığı için insanlar kötü fiziki koşullarda kalmak zorunda. Hastanelerin yıkıldığı şehirde sağlık hizmetlerine erişim konusunda ciddi sıkıntılar var. Ve bunun son ve en acı örneği 5 yaşındaki kızımızın zatürreden ölümü. Bunun hesabını kim verecek?” diye sordu.

İHMALLER ZİNCİRİ

CHP’li Akkuş İlgezdi, acılı aile ile görüşerek, “Aile kızları rahatsızlanınca Antakya’da özel bir hastaneye gidiyorlar, doktor yok. Yeni açılan konteynır hastanesinde ise ekipman ve personel yetersiz. Ciğerlerle ilgili bir tetkik yapılmadan geri yollanıyor. Kız tekrar ağırlaşınca özel hastaneye gidiyorlar. Doktor ciğer filmi istiyor. Sağ ciğerin tamamen bittiği ortaya çıkıyor. Yoğun bakım olmadığı için 1 saatten uzak İskenderun’a sevk ediliyor. Ancak 5 yaşındaki kızımız sağlık hizmetine zamanında erişemediği için yaşamını yitiriyor” dedi.

Enkaz kaldırma çalışmalarında asbestli yapılarla ilgili hiçbir önemin alınmadığını daha önce kamuoyuna açıklayan Dr. Akkuş İlgezdi, “Depremden sonra defalarca uyardık. Bilim insanları uyardı. Enkaz kaldırma çalışmalarında eski yapılarda asbestli unsurlar var dedik, acil önem alın dedik, ancak hiçbir önlem alınmadı. Enkaz kaldırma çalışmalarında ortaya çıkan toza karşı bile önem almadılar. Sonuçta sağlık hizmetlerinde yaşanan akmasalar insanların hastalanmasına, hatta 5 yaşında bir kız çocuğumuz zatürreden ölümüne sebep oldu. Bu ölümlerin tek sorumlusu iktidardır” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)