Deprem bölgesinde narenciye üreticisine 1 TL desteğe tepki: "Üreticimizi ikinci bir depremde bırakıyorsunuz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın deprem bölgesindeki narenciye üreticilerine kilo başı 1 TL destek verdiğini belirterek "Deprem altında ezilmiş üreticimizi ikinci bir depremde bırakıyorsunuz. Bizim belediyelerimiz bir çalışma yaptı; narenciyeyi alacak ihtiyacı olan ailelere dağıtacak. Bunu Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) yapması gerekir. Mutlaka TMO’nun alım yapıp ikinci bir depremi yaşayan çiftçilerimizi bu zarardan kurtarması gerekiyor" dedi.

GÜNDEM 05.12.2023, 12:23
Deprem bölgesinde narenciye üreticisine 1 TL desteğe tepki: "Üreticimizi ikinci bir depremde bırakıyorsunuz”

CHP Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, deprem bölgesindeki narenciye üreticilerine kilo başı 1 TL destek verilmesine ilişkin açıklama yaptı. Adem, şunları kaydetti:

“15 gün önce deprem bölgesindeki Hatay ziyaretimizde, narenciye üreticileriyle bir araya geldik. Maalesef narenciye üreticimiz alıcı bulamamaktan şikayetçi. Maliyeti 5 lira olan mandalinayı, 2 liraya satamamaktan şikayetçi. Biz bunun üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı’na seslendik. Dedik ki ‘Vereceğiniz destekleme 2 buçuk liranın altı olmamalı kilo başına’ ama geçtiğimiz pazar günü verilen ve Resmi Gazete'de tebliğ edilen miktara göre; narenciye üreticisine 1 TL kilo başına destek veriyor.

Bu kurtarmaz, deprem altında ezilmiş üreticimizi ikinci bir depremde bırakıyorsunuz. Bizim belediyelerimiz bir çalışma yaptı; narenciyeyi alacak ihtiyacı olan ailelere dağıtacak. Bunu Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) yapması gerekir. Mutlaka TMO’nun alım yapıp ikinci bir depremi yaşayan çiftçilerimizi bu zarardan kurtarması gerekiyor.”

Yorumlar (0)