DEMOKRAT PARTİLİ İLAY AKSOY GÜNYÜZÜNE ÇIKARDI: İŞTE BELGELERLE SURİYE'DEN GELEN DİPLOMALARDA EVRAKTA SAHTECİLİK!

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, “Birçok yerden noter tasdikli, tercüme edilmiş diploma örnekleri geliyor” diyerek, diploma örneklerinin “asla” tasdik edilemeyeceğini anlattı. Aksoy, “Son 12 yıl içinde Suriye’den gelen tüm evraklar geçersizdir” dedi.

GÜNDEM 09.08.2023, 14:00
DEMOKRAT PARTİLİ İLAY AKSOY GÜNYÜZÜNE ÇIKARDI: İŞTE BELGELERLE SURİYE'DEN GELEN DİPLOMALARDA EVRAKTA SAHTECİLİK!

Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı İlay Aksoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 2011 yılından itibaren Suriye’den Türkiye’ye gelenlerden alınan diplomaların ‘geçersiz’ olduğunu dile getirdi. Aksoy, devletler arasındaki tasdiklerin geçerli sayıldığı Lahey Konvansiyonu’na Türkiye’nin üye olduğunu ancak Suriye’nin üye olmadığı için belgelerin tasdik işleminde usulsüzlük yapıldığını aktardı.

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, “Birçok yerden noter tasdikli, tercüme edilmiş diploma örnekleri geliyor” diyerek, diploma örneklerinin “asla” tasdik edilemeyeceğini anlattı. Aksoy, “Son 12 yıl içinde Suriye’den gelen tüm evraklar geçersizdir” dedi.

Aksoy, Yurt dışından gelen belgelerin orijinal olup olmadığını; bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan belge onay sistemi Apostil ile teyit edildiğini hatırlattı. Aksoy paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“SURİYE LAHEY’E ÜYE DEĞİL, BELGELERİN ORİJİNALLİĞİNİ TEYİT EDEN BİR MECRA YOK”

“Apostil, Lahey Konvansiyonu’na bağlı üye ülkeler arasında geçerlidir. Türkiye 1985 yılından itibaren buraya üye ancak Suriye Arap Cumhuriyeti değil... Üye olmayan ülkeler için Türk dış temsilciliğinin onayı gerekmektedir. Eğer bir ülkede temsilciliğimiz bulunmuyorsa; o ülkeden gelen hiçbir evrak asla kabul edilemez. Çünkü belgelerin orijinalliğini teyit eden bir mecra bulunmamaktadır.

“DİPLOMATİK YOLLARDAN BELGELERİ TEYİT ETMEDİĞİ İÇİN TÜM TASDİKLENEN BELGELER GEÇERSİZDİR”

Suriye Arap Cumhuriyeti’nde Eğitim Bakanlığı’nın vermiş olduğu tüm ilk, orta, lise ve üniversite diplomaları günümüze kadar mevcuttur. Devlet kontrolünün dışında olan bölgelerde hiçbir diploma geçerli değildir. Bu sebeptendir ki; devlet kontrolü dışında olan bölgelerde özellikle çocuklar özel izin alıp Halep’te onlar için yapılan Suriye Arap Cumhuriyeti sınavlarına girip, devlet tasdikli diplomalar almaktadır. Türkiye, Suriye ile resmî, diplomatik yollardan belgeleri teyit etmediği için tüm tasdiklenen belgeler GEÇERSİZDİR!

“BİR TERCÜME EDİLMESİ VE SUNULMASI ZORUNLUDUR”

Suriye’de gerek özel okul, gerek devlet okullarında yıllardır 'tek tip diploma' verilmektedir. Diplomalarda ders çeşitleri, puanları ve ev adreslerine kadar birçok bilgi yer almaktadır. Tercüme edilen tüm belgelerin içinde tüm bu bilgilerin de bire bir tercüme edilmesi ve sunulması zorunludur.

“BU TAMAMEN EVRAKTA SAHTECİLİKTİR”

Noterlerde orijinal diploma değil; sadece 'beyan' vererek tercümeler yazıldığına dair bilgiler gelmektedir. Bu tamamen evrakta sahteciliktir. Zira tasdikli evrak olmadan tercüme yazılamaz ve sunulamaz.

Noterlik Kanunu’nu okuduktan sonra maalesef çeviri belgelerine ait şartlar bölümü olmadığından; sistemde büyük bir istismara açık bir boşluk olduğunu görüyorum. Bununla birlikte Noterlik Kanunu 60.madde (dışarıda yazılıp getirilen kağıtların üzerindeki imza, mühür veya herhangi bir işareti veya tarihi onaylamak) ise derhal yeniden revize edilmesi gerekiyor.

“YEMİNLİ TERCÜMAN İLE KAŞEDEKİ İSİM FARKLI GÖZÜKMEKTEDİR”

Yeminli tercümanların sicil numaraları şu an sadece adliyede belirtme şartı var. Oysa adliyedeki kullanılan tercümanların sicil numaraları her yerde belirtilme şartı olmalı ve kendilerinin dışında tercüme beyanı kabul edilmemeli. Gönderdiğim örnekte vergi mükellefi olan yeminli tercüman ile kaşedeki isim farklı gözükmektedir.

“SON 12 YIL İÇİNDE SURİYE’DEN GELEN TÜM EVRAKLAR GEÇERSİZDİR”

Yani özet olarak; çok net bir şekilde son 12 yıl içinde Suriye’den gelen tüm evraklar -eğer Türkiye ve Suriye arasında diplomatik yollardan alınmadıysa- tamamen GEÇERSİZDİR ve ve geriye dönük İPTAL edilmelidir. Sistemdeki boşluktan yararlanıp birçok sahte evrak ile gerek akademik, gerek mevki, gerekse vatandaşlık gibi haksız kazançlar elde edilmiştir!”

Yorumlar (0)