CHP’NİN YANGINLAR ARAŞTIRILSIN ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

TBMM’de 23 Haziran Perşembe günü, CHP tarafından verilen, yangınların sebepleri ve ülkemizin yangınlarla mücadele stratejisinin güncellenmesi amacıyla verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

GÜNDEM 25.06.2022, 12:37
CHP’NİN YANGINLAR ARAŞTIRILSIN ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

Konu hakkında, TBMM Genel Kurulu’nda CHP Grubu adına konuşma yapan Girgin şunları söyledi:

YANGINLA MÜCADELEYİ BECEREMEYEN BİR İKTİDAR YÜZÜNDEN COĞRAFYAMIZ YANIYOR

“Geçen sene yaşadığımız cehennemin günleri daha hafızamızdayken yangınla mücadeleyi beceremeyen bir iktidar yüzünden yine kurduyla, kuşuyla, ağacıyla bir coğrafya Muğla'mız, Marmaris'imiz yanıyor. Şu ana kadar 4035 futbol sahası (en son resmi rakam 5891 futbol sahasına ulaştı) büyüklüğündeki alan maalesef kül oldu.

Ülkenin yüreği Muğla'da, Muğlalının gözleri havada, herkes etkin bir mücadeleyle bu yangın artık sönsün diye bekliyor. Dakikalar geçtikçe ormanda yanarak kaybettiğimiz canların çığlığı yüreğimizi dağlıyor. Yangını artıracak en ufak bir rüzgâr tüyleri diken diken ediyor.

ÖFKELİYİZ

“Öfkeliyiz. Şimdi sormak istiyorum: Bas bas bağırmadık mı? Demedik mi size, bu çağ yangınlar çağı, bu konu ciddiye alınmalı; ekolojik felaket kapıda, küresel ısınma her yeri yakıyor; özellikle, Akdeniz havzası uzun süre yanacak. Yangınla mücadelede en önemli konu yerinde, erken ve etkin müdahaledir. Ancak dinlemediniz.

YANGINA MÜDAHALE UZMANLIK İŞİDİR

Bu noktada, orman köylülerini daha aktif hâle getirmeliyiz. Böylelikle, hem orman köylüsü desteklenir hem de ormanı iyi tanıdığı için yangına daha hızlı müdahale sağlanır. Ayrıca, yangına müdahale uzmanlık işidir. Yangın işçisi kurum emrinde, güvenceli ve yangın eğitimini almış kişilerden olmalıdır. Yangın işçisinin geçici de olmaması gerekir.

TÜRKİYENİN ORMAN YANGINLARINI SÖNDÜRME SORUNU VARDIR

Orman varlığımızın geleceği için her şeyden önce şu tespiti yapmıştık: Türkiye'nin orman yangınlarını söndürme sorunu vardır. Geçtiğimiz yaz, sadece Muğla'da meydana gelen orman yangınlarında 94 bin futbol sahası kadar alanın küle dönmesi bunun göstergesidir. Ancak siz bu yangınları işaret fişeği olarak görüp bu seneye daha hazırlıklı, programlı bir yaklaşım oluşturacak adımları attınız mı? Üç gündür yüreğimiz yanarak görüyoruz ki hayır.

4 TEMMUZA KADAR ORMANLARIN YANMASINI MI SEYREDECEĞİZ?

Ne olacakmış? "Gece görüşü olan helikopterler 4 Temmuzda gelecekmiş." İhale açacaksanız, zamanında açın. 4 Temmuza kadar ormanların yanmasını mı seyredeceğiz? Bu nasıl öngörüsüzlüktür. Bu ihale eğer 5'li çeteye verilseydi, on dakikada bitirilirdi.

2021 SONUNDA GELECEK OLAN 3 GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER NEREDE?

Sayın Bakan Pakdemirli, "2021 yılının sonuna kadar gece görüşlü 3 helikopter gelecek." demişti. Ne oldu o helikopterlere, niye toplumu doğru bilgilendirmiyorsunuz? Yalan söylerken hiç mi yüzünüz kızarmıyor? Bu zafiyetiniz yüzünden neler oluyor görmüyor musunuz?

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE EK BÜTÇE YOK, BU KADAR MI GÖZDEN ÇIKARDINIZ?

Zenginin parasını artırmak için kur korumalı mevduata ek bütçede 40 milyar lira ayırıyorsunuz. Toplamda 1 trilyon 80 milyar lira ek bütçe getiriyorsunuz. Orman Genel Müdürlüğüne 5 kuruş dahi ek bütçe ayırmıyorsunuz. Bu ülkenin hem ormanlarını hem de orman varlığını koruyacak gücünü bu kadar mı gözden çıkardınız? Ormanı rant olarak asla görmeyin. Orman Genel Müdürlüğünün değerli bir hafızası var. Siyasi saiklerle bu hafızayı yok ettiğiniz için yangınları söndüremiyorsunuz.

KİRALANAN UÇAKLAR COĞRAFYAMIZA UYGUN DEĞİL

Değerli milletvekilleri, on yıl önce Bakanlığa önerilen ancak uzmanlar tarafından uygun görülmediği için alınmayan uçaklar, geçen yıl sonbaharda kiralandı. Bu on uçak ülkemiz coğrafi koşullarına uygun değildir. Geçen sene 100 litre eksik bahanesiyle siyasi saiklerle uçurulmayan fakat şu anda yangına müdahale eden Türk Hava Kurumu uçakları coğrafyamıza uygun uçaklardır. Bakanlık bütün uzmanların, alandaki sendikaların, orman köylülerinin ve yerel yönetimlerin uyarılarına kulaklarını tıkamamış olsaydı çoktan bu Türk Hava Kurumu uçakları benzeri uçakların artırılmasını sağlamış, gece görüşlü helikopterler teminini yapmış olurdu. Bu durum, iktidarın uzmanları değil tek bir kişiyi dinlemekteki inadı ve ısrarı yüzünden ormanlarımızın cayır cayır yanmaya devam ettiğinin bir göstergesi değil midir?

ORMAN KÖYLÜLERİNDEN KADROLU ORMAN İŞÇİSİ ALINMALIDIR

“ Orman Genel Müdürlüğüne yangınla mücadele için işçi alımları bu tarih itibarıyla devam etmektedir. İşçiler en az bir yıl önceden alınmalı ve eğitime tabi tutulmalıydı. Alınacak işçiler öncelikle orman köylülerinden olmalı ve fiziki durumları uygun gençlerden oluşturulmalıydı, ayrıca, detaylı eğitime tabi tutulmaları gerekirdi; bunlar da yapılmadı.

Hepsi için önergeler, kanun teklifleri verdik, sarayı dinlemek tek marifeti olanlar tabii ki dinlemedi. O yüzden üzgünüz, öfkeliyiz. Bu aymazlığınız karşısında çıldırsak ne fayda ama az kaldı, hepsini çözeceğiz”

HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Ek bütçe görüşmelerinde Bakan Nebati’ye yangın için yetersiz kaynak ayrılmasını protesto eden Girgin, “bütçe görüşmelerinin sürdüğü sırada TBMM’de CHP grubunun vermiş olduğu araştırma önergesi hakkında konuştuktan sonra Marmaris’e geldiğini ve 4 gün boyunca yüreğimizi yakan yangının 24 Haziran akşamı itibarıyla yangının kontrol altına alındığını belirterek gece gündüz demeden mücadele eden tüm ekiplere teşekkür ederim” dedi

Yorumlar (0)