CHP’Lİ KARASU: YABANCILARA KONUT SATIŞI İKİ YIL SÜREYLE YASAKLANSIN

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifiyle yabancı uyruklu gerçek kişilere konut satışının iki yıl süreyle durdurulmasını istedi.

GÜNDEM 25.05.2022, 11:41
CHP’Lİ KARASU: YABANCILARA KONUT SATIŞI İKİ YIL SÜREYLE YASAKLANSIN

Türkiye son günlerde konut fiyatlarındaki artışı konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu konut kredilerinde faiz kampanyası ve kurda yaşanan artış konut piyasasında fiyatları yukarı yönlü hareketlendirdi.

Konut fiyatlarındaki istikrarsızlığın devam edeceğini ve özellikle yaz döneminde gerçekleşecek atama ve görev yer değişiklikleriyle konut piyasasının yükseleceğini belirten CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifiyle yabancı uyruklu gerçek kişilere konut satışının iki yıl süreyle durdurulmasını istedi.

Mevcut konut stokunun iç pazarı dahi karşılamada güçlük çektiğini ifade eden Karasu, “Türkiye, son iki yılda, dünya genelinde konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke konumunda gelmiştir. Yapılan araştırmalara göre; İstanbul’da ortalama kiralık konut fiyatı 6 bin 500 TL’dir. Asgari ücretin 4 bin 253 TL olduğu ülkemizde söz konusu kira rakamları içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Satılık veya kiralık konutlar şu an iç pazardaki talebi karşılayamayacak durumda.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de yaşanan konut krizi çok başlı olmakla birlikte en önemli sorunların biri olarak yabancılara satılan konut miktarı öne çıkmaktadır” diyen Karasu, “Ülkemizde yaşanan enflasyon bazlı inşaat maliyet ve konut maliyet endeksinin doğru politikalar uygulandığı takdirde minimum 24 ayda düzenlenebileceği öngörülmektedir. Bu süre zarfı içinde alınması gereken önlemlerden biri de yabancı uyruklu gerçek kişilere konut satışının durdurulması yoluyla iç piyasadaki konut arzıyla konut talebi arasında uçurumu bir nebze olsun kapatmaktır.” ifadelerini kullandı.

Kanun teklifiyle yabancı uyruklu gerçek kişilere konut satışının iki yıl süreyle durdurulmasının ön görüldüğünü kaydeden Karasu, “Türkiye’de 5 milyon konut kentsel dönüşüm için beklerken Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla emlakçılara Türkiye'deki gayrimenkulleri yurt dışında pazarlayıp satması için Ticaret Bakanlığı tarafından devlet desteği verilmesinin önü açıldı. Milyonlarca liralık destek, Körfez ülkelerinden döviz çekmek için harcanırken öğrencisi, emeklisi, işçisi, memuru milyonlarca vatandaşımız barınma sorunu yaşıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları kendi ülkelerinde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?