CHP’Lİ HALICI,"‘230 BİNDEN FAZLA SURİYELİYE VATANDAŞLIK VERİLDİ"

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, Türkiye’nin dünyadaki en çok sığınmacı, geçici sığınmacı ve göçmen nüfusuna sahip ülke olduğunu belirterek “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alma hakkının elde edilmesi, 1 milyon dolardan az olmamak koşulu ile yatırım yapılmasıyken; bu miktar 19 Eylül 2018 tarihinde 250 bin dolara indirildi. Daha sonra kamuoyu tepkisi nedeniyle istisnai olarak Türk vatandaşlığına başvuru için satın alınması gereken gayrimenkulün değeri 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarıldı. Ancak bu esnada dünyada görülmemiş şekilde göçmen ve sığınmacılara vatandaşlık dağıtıldı” dedi.

GÜNDEM 11.10.2023, 11:40
CHP’Lİ HALICI,"‘230 BİNDEN FAZLA SURİYELİYE VATANDAŞLIK VERİLDİ"

Halıcı, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde konut ve şirket satın alarak vatandaşlık alan kişilerin sayısını sordu. Yalım Halıcı önergesinde “Son 10 yılda yabancıların Türkiye'de satın aldığı konut sayısı 357 bini aşmış durumdadır. 2012 yılında yabancıların taşınmaz alımının önündeki sınırların kaldırılması ve sonrasında parayla vatandaşlık verilmesi uygulaması, satışları çok yüksek oranda arttırmıştır” dedi.

 

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA İSTANBUL İLK SIRADA

 

CHP’li Yalım Halıcı konut satışında İstanbul’un 138 bin 840 konutla ilk sırada yer aldığını belirterek “İkinci sırada 90 bin 266 adet konutla Antalya yer almıştır. 2015-2023 döneminde yabancılara konut satışında Irak vatandaşları, 49 bin 13 adetle ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 38 bin 465 adetle Rusya yer alırken, üçüncü sırada 38 bin 187 adetle İran yer almıştır” ifadelerini kullandı. 

 

Halıcı, önergesinde sadece Suriyelilere verilen vatandaşlık sayısının 230 bini geçtiğini belirterek “Bu sayı sadece Suriyelilere verilen vatandaşlık sayısı. Buna Afganlar, Iraklılar, İranlılar ve diğer ülkelerden gelenler dahil değil. Türkiye demografik bir darbeyle karşı karşıya” dedi.

 

Yalım Halıcı’nın önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

 

– Ocak 2015 ila Ekim 2023 tarihleri arasında Türkiye’den gayrimenkul, arazi ve şirket satın alan yabancı kişi ve şirket sayısı kaçtır? Bu kişilerin uyrukları nelerdir?

 

– Ocak 2015 ila Ekim 2023 tarihleri arasında; Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı alan yabancı uyruklu kişi sayısı kaçtır? Yıllar ayrı ayrı ve sırasıyla belirtilmek üzere; Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı alan kişiler hangi uyruktandır? 

 

– Bahsi geçen tarihler arasında; Türkiye’de şirket kuran yabancı uyruklu kişi sayısı kaçtır? Bu kişiler hangi uyruktandır? Bu kişilerden şirket açması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı alan kişi sayısı kaçtır?

Yorumlar (0)