CHP’li Çakırözer Silivri Cezaevi’nde Gezi tutuklularını ziyaret etti

CHP’li Çakırözer, “Bu masum insanlar derhal özgürlüğüne kavuşmalı” çağrısında bulundu.

GÜNDEM 31.07.2022, 13:46
CHP’li Çakırözer Silivri Cezaevi’nde Gezi tutuklularını ziyaret etti

Gezi Davası kapsamında yargılanan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verilen iş insanı Osman Kavala 1734 gündür cezaevinde tutulurken, aynı davada 18’er yıl hapis cezasına çarptırılan Tayfun Kahraman, Hakan Altınay ve Can Atalay 3 Ağustos 2022’de cezaevinde 100’üncü gününü dolduracak. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Gezi Davası sanıklarını tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti.Çakırözer’in ziyaret ettiği Kahraman, “Burada tutulduğumuz her gün hayatımızdan çalınan günler. 3 Ağustos’ta 100. gün olacak. Osman Kavala için 1734 gün! Bu hırsızlığa son verin” derken, Altınay, “Türkiye’yi bu duruma düşürmekten kimsenin yararı olamaz” dedi. Can Atalay dışarıda kendileriyle gösterilen dayanışmaya teşekkür ederken, “Hakkımızın teslim edilmesini istiyoruz. AYM hakkımızda hak ihlali vermezse kendini kapatmış sayılır” dedi.Kavala, “AİHM’in, tutukluluğumun hak ihlali olduğu yönündeki kararına uymayan Türkiye hakkında son olarak verdiği kararı çevirtip TBMM’deki tüm milletvekillerine göndereceğim” mesajını gönderdi. Gezi tutuklularının mesajlarını kamuoyu ile paylaşan CHP’li Çakırözer, “Bu masum insanlar derhal özgürlüğüne kavuşmalı” çağrısında bulundu.

Cezaevinde 100. gün dolacak…

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Gezi Davası kapsamında yargılanan ve haklarında 18’er yıl hapis cezası verilen Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Can Atalay ile 4,5 yıllık tutukluluğun ardındın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen 1734 gündür tutuklu iş insanı Osman Kavala’yı Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti.

Gezi davası sanıklarına verilen cezaların haksız, hukuksuz olduğu vurgusunu yenileyen Çakırözer, “Hep söyledik, yine söylüyoruz. Gezi de milyonlar Anayasal hak olan protesto hakkını kullandı. Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Can Atalay, Mücella Yapıcı, Mine Özerden, Çiğdem Mater aylardır cezaevinde, cezaevlerindeki 100’üncü günlerini gelecek hafta dolduracaklar. Aynı şekilde Osman Kavala 1734 gündür tutuklu. Onların bir gün dahi cezaevinde tutulması haksızlıktır, hukuksuzluktur.Anayasa Mahkemesi onların başvurularını bir an önce ele alarak bu hukuksuzluğu bozmalı,adaletsizlik bir an önce giderilmelidir.Bu masum insanlar derhal özgürlüklerine kavuşmalıdır” dedi. 

Kavala: “AİHM’in Türkiye kararını tüm vekillere göndereceğim”

Gezi Davası sanıklarının kendilerini ziyaret eden Çakırözer aracılığıyla gönderdikleri mesajlar şöyle:

Osman Kavala:“AİHM’in, tutukluluğumun hak ihlali olduğu yönündeki kararına uymayan Türkiye hakkında son olarak verdiği kararı çevirtip TBMM’deki tüm milletvekillerine göndereceğim. Özellikle de susturma ve caydırma amacıyla, yani kasıtla bunların yapıldığını anlatan 18. Maddenin ihlali konusunu tüm vekiller bilmeli, okumalı.”

Kahraman:“Hayatımızdan çalıyorlar, hırsızlığa son verilmeli”

Tayfun Kahraman:“Bir an önce hukuksuzluk sona ersin. Burada tutulduğumuz her gün hayatımızdan çalınan günler. 3 Ağustos’ta 100. gün olacak. Osman Kavala için 1734gün! Bu hırsızlığa son verin.

İstinaf Mahkemesi bir an önce dosyamızı ele almalı. Anayasa Mahkemesi bir an önce tutukluluğumuzla ilgili hukuksuzluğa dur demeli.”

Altınay: “Türkiye’yi bu duruma düşürmekten kimsenin yararı olamaz”

Hakan Altınay:“AİHM kararını tanımamamak, Avrupa Konseyi çağrısını kararına uymamak bunlar bugüne kadar hiç olmayan işlerdi. Türkiye’de 66 hükümet kuruldu. Avrupa Konseyi’ne üye olduğumuz günden bugüne kurulan 48 hükümet Avrupa Konseyi ile ilişkileri, üyeliğimizi, AİHM kararlarına uyumu hep Türkiye’nin çıkarına gördü. Yani o 48 hükümetin hepsi yanılıyordu da bir tek bunlar mı doğrusunu biliyorve AİHM kararına uymuyor?

Erbakan, Ecevit, Demirel, Çiller, Özal hepsi de yanılıyor olamaz. Şimdi bu uluslararası kuruluş, onun mahkemesi diyor ki ‘Sizin mahkemenizin kararları yok hükmündedir.’ Türkiye’yi bu duruma düşürmekten kimsenin yararı olamaz.”

Atalay: “AYM hakkımızda ‘hak ihlali’ vermezse kendini kapatmış sayılır”

Can Atalay:“Derhal bırakılmamız lazım. En önce de Osman Kavala’yı bırakmaları lazım. Hukuka aykırılıklar var. Daha önceki bozma kararlarındaki bozma gerekçelerine bile uyulmamış. İstinafın mutlaka bozması gerekir. Hele de AYM hakkımızda hak ihlali vermezse kendini kapatmış sayılır.Dışarıda bizimle gösterilen dayanışmaya minnettarız. Teşekkür ederiz. Tabi ki iyiyiz, güçlüyüz, sağlamız. Ama burada bir gün dahi tutulmamız fazladır. O yüzden çiğnenen yok sayılan hak ve özgürlüklerimizi derhal istiyoruz. Hakkımızın teslim edilmesini istiyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?