Çocukları korumak için alınan güvenlik 40 Kız öğrenciyi İstismar Etti!

Tam 12 ayrı suç kaydı olmasına rağmen Avcılar’daki bir lisede özel güvenlik olarak çalıştırılan H. K.’a “çocuğa karşı cinsel taciz” davası açıldı. 5 çocuğun istismara maruz bırakıldığı, bir çocuğun kelepçelendiği belirtildi.

GÜNDEM 07.05.2024, 12:50
Çocukları korumak için alınan güvenlik 40 Kız öğrenciyi İstismar Etti!

İstanbul’daki bir lisede göz göre göre skandallar zincirine imza atıldı.H.K’nin 12 ayrı suçtan suç kaydı olmasına rağmen Avcılar’daki bir lisede özel güvenlik görevlisi olarak işe alındı. Ardından da 15 yaşındaki beş kız çocuğuna karşı cinsel istismar suçlamasıyla hakkında dava açıldı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, olay 2022 yılında yaşandı. O dönem 9’uncu sınıf öğrencisi olan 15 yaşındaki beş kız çocuğu, okul yönetimine verdiği dilekçe ile Güvenlik Görevlisi H.K’nin cinsel istismarına maruz bırakıldıklarını belirtti. Bir kız çocuğu ise istismarın yanında bir de H.K’nin kendisini okul bahçesinde banka kelepçelediğini ve okuldan ayrılmasına engel olduğunu anlattı.

H.K’nin çocuklara yönelik, “Fiziğin çok güzel, yarın tayt giy. Hoşuma gittin…” şeklinde mesajlar da attığı ve hatta bir çocuğun fotoğrafını cep telefonuna ekran fotoğrafı yaptığı belirlendi. H.K’nin cep telefonunda yapılan incelemede de çocuklara ait fotoğraflar bulundu.

14 Şubat 2022’de bir gün gözaltında tutulan H.K’nin  yurtdışına çıkış yasağı ve haftada iki gün imza atması şartıyla serbest bırakıldı. Kabak ifadesinde, kendisine iftira atıldığını, okul polisinin de hep güvenlik kulübesinde bulunduğunu iddia etti. Mahkeme, kısa süre sonra da Kabak hakkındaki adli kontrol kararını kaldırdı.

H.K’nin hakkında her çocuk için ayrı ayrı “çocuğa karşı cinsel taciz” suçundan ve banka kelepçelediği çocuk için de “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan kamu davası açıldı. Davanın duruşması ise olayın üzerinden iki yıl geçtikten sonra yapıldı. 28 Mart 2024’teki ilk duruşmanın ardından ikinci duruşmanın da yarın yapılacağı öğrenildi. Ayrıca Kabak’ın mahkemeye sunulan adli sicil kaydında ise 12 ayrı suç kaydı olduğu bildirildi. Buna rağmen okulda nasıl özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığı ise bilinmiyor.

“Okulda 30-40 kız çocuğumuz da sanığın istismar fiilinden mustarip ancak ailelerinden çekindikleri için maalesef konuşamıyorlar” diyen mağdurlardan birinin avukatı Merve Poyraz Özcan ise Birgün'den İsmail Arı'ya yaptığı açıklamada, “Olay tarihi olan 2022’de mağdur çocuklarımız 9’uncu sınıf öğrencisiydi, şu an bu çocuklar 11’inci sınıfta. Sanık hâkim karşısına ilk kez yarın çıkacak. Durum böyle iken hangi adaletten bahsedebiliriz?” diye sordu.

“Burada aslında ailelere çok önemli bir görev düşüyor” diyen Özcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Lütfen çocuklarımıza destekleyici olalım, dinleyelim. Bugün ailelerinden çekinip konuşmayan istismar mağduru bir sürü çocuğumuz var. Öte yandan sanık halen tutuklu değil. Okul çevresine gelip hala kız çocuklarına gözdağı vermeye devam ettiğine ilişkin mağdur çocukların iddiası mevcut. Etkin bir yargılama sonucunda sanığın üst sınırdan cezalandırılması gerektiğine inanıyoruz.”

Yorumlar (0)