CHP’Lİ BUDAK: “ELEKTRİKLİ SCOOTERLAR İKİ TEKERLEKLİ ÖLÜM MAKİNELERİNE DÖNÜŞTÜ”

banner641

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, son dönemde ölümle sonuçlanan elektrikli scooter kazalarının araştırılması için CHP’li milletvekillerinin imzalarıyla TBMM Başkanlığı’na bir araştırma önergesi sundu.

GÜNDEM 27.10.2022, 10:28
CHP’Lİ BUDAK: “ELEKTRİKLİ SCOOTERLAR İKİ TEKERLEKLİ ÖLÜM MAKİNELERİNE DÖNÜŞTÜ”

 Antalya’da scooter kullanırken geçirdikleri trafik kazasında 18 yaşındaki iki evladımızın hayatlarını kaybetmelerinin tüm ülkeyi yasa boğduğunu ifade eden Budak, “Elektrikli scooterler iki tekerlekli ölüm makinelerine dönüştü. Elektrikli scooter kullanımı, ülkedeki trafik koşulları dikkate alınmadan hazırlanmış, ‘ithal’ bir yönetmelikle düzenlenmiş durumda. Acilen bu araçların kullanımına yönelik kanuni bir düzenleme yapılmalı, denetimler arttırılmalı.’’ dedi.

 

Yaklaşık 15 gün önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na elektrikli scooter kazalarına yönelik bir soru önergesi verdiğini hatırlatan Budak, şöyle konuştu:

 

“SCOOTERLAR DA YÖNETMELİK DE İTHAL”

 

“Kiralık e-scooter işletmeciliğini ve kullanımını düzenleyen yönetmelik, Ulaştırma ve Altyapı, İçişleri ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıkları tarafından 14 Nisan 2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Üç Bakanlık yönetmeliği, ülkemizin özgün koşullarını dikkate almadan, ABD ve AB ülkelerinden tercüme yaparak hayata geçirdi. Bu araçların öncelikle bisiklet yollarında kullanılması, bisiklet yolu yoksa hız limiti 50 km olan taşıt yollarında kullanılması, azami 25 km hızla ilerlemesi, kask, dizlik ve gözlük gibi koruyucu ekipmanların zorunlu olmaması gibi şartlar AB ülkeleri ve ABD’de kopya çekilerek alındı.  Ülkemizde yeterli bisiklet yolların olmaması ve ölümlü kaza oranlarının çok daha yüksek olması gibi özgün koşullar dikkate alınmadan yapılan düzenlemeler yeterli olmaktan çok uzak. Bu konunun ivedilikle TBMM gündemine alınması, ilgili yasal düzenlemelerin ülke koşulları göz önünde bulundurularak hayata geçirilmesi gerekiyor.

 

Çetin Osman Budak ve CHP’li milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

 

“KASK, GÖZLÜK, DİZLİK GİBİ ZORUNLULUKLAR YOK”

 

Son dönemde şehir içi ulaşımda sıkça tercih edilen e-scooter araçların kullanımı, 14 Nisan 2021’de resmi gazetede yayımlanan Elektrikli Skuter Yönetmeliği ile belli kurallara bağlanmıştır. Ancak yapılan düzenlemede e-scooterlerin bisiklet gibi değerlendirilmesi nedeniyle, bu araçları kullanacak kişilerin ehliyet ya da yetkinlik belgesi almaları zorunluluk haline getirilmemiştir. Herhangi bir kask, gözlük, dizlik gibi bir koruyucu tertibat alma şartı da zorunluluk olarak düzenlenmemiştir. 

 

 

“BİSİKLET YOLU YOKSA, TAŞIT YOLUNDA KULLANILMALARI ZORUNLU”

 

E-scooterlere yönelik düzenlemelere rağmen ölümlü ve yaralanmalı kazaların önüne geçilememektedir. Son olarak 22 Ekim 2022 tarihinde yaşanan trafik kazasında söz konusu araçları kullanan 18 yaşlarındaki iki gencimiz maalesef hayatlarını kaybetmişlerdir. Yaya yolunda-kaldırımda kullanılması yasaklanan e-scooterler, bisiklet yolunun olmadığı yerlerde azami hız sınırı 50 km altında olan taşıt yollarında kullanılabilmektedirler.

 

“BİSİKLET YOLLARI SON DERECE YETERSİZ”

 

Ülkemizdeki bisiklet yolları dünyaya kıyasla çok gerilerde kalmıştır. Türkiye’de bisikletin ulaşımdaki payı yalnızca yüzde 2’dir. Türkiye’de bulunan taşıt yollarında ise e-scooterlerin seyir edebileceği özel alanlar bulunmamaktadır.

 

 

“ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDA AVRUPA’DA BEŞİNCİYİZ”

 

TÜİK tarafından yayımlanan Karayolu Trafik Kaza İstatistiklerine göre, 2021 yılında gerçekleşen trafik kazalarında 5 bin 362 yurttaşımız hayatlarını kaybetmiştir. Ülkemizde 1 milyon kişi başına vefat sayısı 65’tir. Bu oran Avrupa Birliğine üye olan ülkelerde 44’tür. Ülkemizde bir yılda trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısı, AB üyesi ülkelerden yüzde 47 daha yüksektir.  Trafik kazalarında ölüm oranı Türkiye’den yüksek olan sadece dört AB üyesi ülke bulunmaktadır (Romanya, Bulgaristan, Letonya, Hırvatistan). Trafik kazalarında ölüm oranı bu derece yüksekken, yetersiz düzenlemeler altında yaygın e-scooter kullanımı, can kayıplarının artmasına neden olmaktadır.

 

Bu nedenlerle, e-scooter kullanımının yaygınlaşmasının yarattığı sorunların araştırılması, yaygınlaşan e-scooter kullanıcılarının karıştığı kazaların nedenlerinin ve olası çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini arz ve teklif ederiz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.