21 Mayıs 2018, Pazartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'Lİ AHMET AKIN:ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN

CHP'Lİ AHMET AKIN:ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN

 

ÇEVRE VE ENERJİ SİYASET ÜSTÜ KONULARDIR

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Çanakkale’nin Yenice İlçesi’nin Çırpılar Köyü’nde yapılmak istenen termik santral kapsamında düzenlenen Çırpılar Termik Santrali, Kül Depolama Sahası, Kömür İşletme ile Kırma Eleme Tesisi Projesi 2. İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) Toplantısı’na katıldı. Akın’ın toplantıda yaptığı konuşmasından satır başları şu şekilde;

Çevre ve Enerji Siyaset Üstü Konulardır

Akın sözlerine Çevre ve Enerji ikilisinin siyaset üstü olduğunu belirterek başladı. Yatırımların karşısında olmadıklarını fakat bunun çevresel etkisinin tam olarak belirlenerek çevre dostu bir şekilde yapılması gerektiğini belirtti.

Elinizi Vicdanınıza Koyun

Akın termik santral yapmak için belirlenen alanın 6.-7. sınıf arazi olduğunun belirtilmesiyle ilgili ise “Elinizi vicdanınıza koyun bu kadar verimli bir alan nasıl 6.-7. sınıf tarım arazisi olabilir?” dedi.

Kamu Yararı Kararlarının Hepsi Alındı Mı?

Akın konuşmasında Sosyal Etki Değerlendirmesinin yapılıp yapılmadığını ayrıca Kamu Yararı Kararlarının alınıp alınmadığını sordu. Akın, tüm dünyanın yenilenebilir enerjiye geçerken bizim bunları konuşuyor olmamızın üzücü olduğunu söyledi.

Su Havzalarına Yakın Olması Sorunu

Akın termik santralin faaliyete geçmesi durumunda sadece Çanakkale’yi etkilemeyeceğini santralin Gönen Barajı’na da etki edeceğini söyledi. Çırpılar Termik Santrali Projesi’nin havamızı, suyumuzu, toprağımızı etkileyeceğini bu yüzden ÇED kararının iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

 

yukarı çık