CHP'Lİ VELİ AĞBABA: “EYY İSVEÇ DİYEN DE SİZ, İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNİ MECLİSE GETİREN DE SİZ”

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada .AKP’nin İsveç konusunda da çark ettiğini belirterek, “Eyy İsveç diyen de siz, İsveç’in NATO üyeliği protokolü meclise getiren de siz” dedi. Ağbaba, emekli ve esnafa verilen sözlerin tutulmasını isteyerek “vallahi getirin 7200’ü altı dakikada geçirmesek namertiz” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 25.10.2023, 12:49 25.10.2023, 12:50
CHP'Lİ VELİ AĞBABA: “EYY İSVEÇ DİYEN DE SİZ, İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNİ MECLİSE GETİREN DE SİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada AKP ve MHP’nin çarklarını gündeme getirdi. İsveç konusunda yaşanılanları özetleyen Ağbaba, emekli ve esnaflara seçim dönemi verilen sözlerin yerine getirilmesini istedi.

Ağbaba TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi;

“Bugün İsveç'in NATO'ya katılım protokolü Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Meclise gönderildi. Bu bizim şaşabileceğimiz bir durum mu? Asla şaşabileceğimiz bir durum değil, belki AKP bunu 100’üncü kez yapıyor. AKP aslında bir isim takmak gerekirse çarkçı bir parti, her konuda çark yapıyor. Düne kadar yüce kitabımız Kur’an-Kerim’i yaktığı için “Ey İsveç!” deyip meydan okuyan siz, İsveç’in NATO’ya üyeliğinin protokolünü Meclise gönderen yine siz. Yarın burada, İsveç’e meydan okuyanlar hep beraber reisin emriyle el kaldıracaklar. Acaba o gün Kur’an-ı yaktığı için kınayanlar ne diyecek bilmiyorum.

HANİ ‘KANDİL NE İSE İSVEÇ O’YDU

Bir lafım da MHP Grubuna. Sayın Bahçeli ne diyordu? “Kandil ne ise Stockholm o, İsveç o.” Ne oldu? Yakında siz de Cumhur İttifakı’yla beraber İsveç’in NATO’ya alınmasını alkışlayacaksınız. Biz de sizin çarkçılığınızı, bir gün “siyah” bir gün “beyaz” demenizi hep beraber alkışlayacağız. Sizin umurunuzda olan kutsal değerler değil. Sizin umurunuzda ne? Maalesef sizin umurunuzda İsrail’e yaptığınız gibi, İsveç’te yaptığınız gibi şey. Dediler ki: “120 teröristi vermeden İsveç’e ‘evet’ demeyiz.” İsveç ne yaptı? 1 tane verdi, teselli ikramiyesi.

ÇALIŞAN EMEKLİYE KAYIT DIŞI ÇALIŞ DİYORLAR

Sayın Devlet Bahçeli, Allah işini gücünü rast getirsin, “Bu emeklinin durumu perişan, en az onlara da memurlara verilen kadar seyyanen zam verilmelidir.” dedi, dedi ama AK Parti Grubu yanlış anladı. Ne yaptı? 5 bin lira veriyor, 5 bin liraya on günlük ev kiralayamıyorsun, insan Allah’tan korkar. Bir de 1 milyon 776 bin kişiye yani çalışan emekliye 5 bin lirayı çok gördüler. Bu emekliler keyfinden dolayı çalışmıyor, bu emekliler evine ekmek götürmek için çalışıyor. Çalışan emeklilere 5 bin lirayı vermediler, diyorlar ki -nasılsa kayıt dışını seviyorsunuz siz, kayıt dışını Allah için seviyorsunuz- çalışan emeklilere “Aman kayıtlı çalışma, kayıt dışı çalış; 5 bin lira al.” Bu kadar vicdansızlık olmaz, iktidarınız döneminde emekliye yaptığınızı düşman düşmana yapmaz. İktidara geldiğinizde en düşük emekli maaşı 240 TL'ydi, tam 11,5 adet altın ediyordu; şu an 7.500 TL 2,5 altın alabiliyor, 9 çeyrek altın kayıp, bu ne kadar biliyor musunuz? 26 bin TL, o günkü hesaplamayla emekli maaşı da hesaplansa 33.500 lira.

CUMHURBAŞKANI MAAŞINA YÜZDE 81 ZAM YAPILIYOR

Allah var emekliye karşı cimrisiniz, eliniz sıkı; asgari ücretliye karşı eliniz sıkı ama bazı kesimlere karşı eliniz maşallah açık. Örneğin, saraya karşı. Sayın Cumhurbaşkanına yüzde 81 zam yapıyorsunuz ya da saraya araç alıyorsunuz, Gelir İdaresi Başkanlığına araç alıyorsunuz, israfta elinize su dökecek hiçbir ülke yok. Almanya'da makam araç sayısı 8 bin, Japonya'da 9 bin, Fransa'da 10 bin ama Almanya bizi kıskanıyor, Türkiye'de 125 bin makam aracı var. Bu fakir fukara siz makam araçlarına binerken açlıktan ölüyor.

KÜÇÜK ESNAFIN DUYGULARIYLA OYNADINIZ

Hani seçimden önce söz verdiniz “Meclis açılır açılmaz küçük esnafımızın prim ödeme gün sayısını 7200’e indireceğiz” dediniz “Meclis açılır açılmaz emekliye ikramiye vereceğiz, zam vereceğiz.” Dediniz. Olmadı. Ne oldu peki? Seçimin üzerinden altı ay geçti. Seçim meydanlarına bir söz verdiniz, küçük esnafın duygularıyla oynadınız, küçük esnafa “7200’ü getirin, prim gün sayısını hemen geçireceğiz.” dediniz. Seçimin üzerinden altı ay geçti. Sayın Grup Başkan Vekilim, müsaade ederseniz bir şey söylemek istiyorum grup adına, altı ay geçti, vallahi getirin 7200’ü altı dakikada geçirmesek namertiz, altı dakikada o 7200’ü geçireceğiz. Ama siz her zamanki gibi emeklinin de esnafın da duygularıyla oynamaya devam ediyorsunuz.

Yorumlar (0)