CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi: Depremin yaraları sarılamıyor: Doğum için olanak yok!

Hatay’da depremlerin üzerinden 2 aydan fazla süre geçmesine rağmen Antakya, Defne, İskenderun, Samandağ, Yayladağ, Kırıkhan ve Altınözü ilçelerinde doğum hizmeti verilemediği, gebelerin Dörtyol ile Adana’ya sevk edildiği ortaya çıktı. CHP Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Gamze Akkuş İlgezdi gebelerin bulundukları yerlerde ve sağlıklı bir ortamda doğum yapmalarının önemine dikkat çekerek, “Hamile bir vatandaşımız doğum için saatlerde yol gitmek zorunda kalıyor. Bu hem anne, hem de bebek sağlığı açısından çok büyük bir risk. Deprem sonrası yurttaşa çadır bile bulamayan iktidar, depremin üzerinden aylar geçmesine rağmen vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimi için hiçbir adım atmadı” dedi.

GÜNDEM 28.04.2023, 10:44
CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi: Depremin yaraları sarılamıyor: Doğum için olanak yok!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, yaptığı yazılı açıklamayla Hatay’da bulunan gebe kadınların doğum için başka İllere sevk edilmesini gündeme taşıdı.

CHP’li Akkuş İlgezdi, depremden iki hafta sonra Hatay’ın Defne ilçesinde kurulan İtalyan Hastanesi’nin Sağlık Bakanlığı bünyesine alındıktan sonra doğum hizmeti sunamaz hale geldiğini kaydederek, “Deprem sonrası enkazlardan canlı yurttaşlarımızın çıktığı o en yoğun dönemde İtalyan Hastanesinde doğum hizmeti verilebilirken, Bakanlığa devredildikten sonra gebelerin saatlerce yol gitmelerine neden olan iş bilmezler, halkımızın sağlığını tehlikeye atıyor” diye konuştu.

Genel Başkan Yardımcısı Dr. Gamze Akkuş İlgezdi şunları kaydetti:

“Türk Tabipleri Birliğinin açıkladığı 9 Eylül Üniversitesinin tespitlerine göre Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman'da yaklaşık 35 bin gebe kadınımız bulunmaktadır. Çocuklarını dünyaya getirmeyi planlayan binlerce vatandaşımız için hiçbir önlem alınmadığı ortada. İktidar, anne ve bebeğin sağlığını hiçe sayarak, herhangi bir adım atmıyor.

Gebe kadınların sevk halinde yaşayacakları komplikasyonların sorumluluğunu Sağlık Bakanlığı üstlenecek mi? Yoksa daha öncekiler gibi “kader” mi diyecekler?

“Sağlıkta çağ atladık” masalını meydanlarda anlatanlar, bu konu hakkında herhangi bir şey diyebilecekler mi? Maalesef İktidar vatandaşlarımızın en temel ihtiyaçlarından biri olan sağlık haklarını karşılayamıyor.

AKP SAĞLIĞA ZARARLIDIR

Deprem bölgesinde ciddi hijyen sorunları bulunuyor. Çadır kamplarda yaşamına devam eden vatandaşlarımızın ve özellikle gebelerin hijyen sorunlarının çözülememesi, riskli gebelikleri gündeme getiriyor.

Gebeleri muayene eden hekimlerin yapmış oldukları açıklamalarda sıvı tüketimlerinin çok az olduğu ifade ediliyor. Bunun en büyük nedeni tuvalet yetersizliği. Depremin üzerinden aylar geçmesine rağmen sağlıklı barınma alanlarını, tuvaletleri inşa edemeyen AKP halkımızın sağlığı ile oynuyor!

Yurttaşlarımızın deprem felaketinde yaşadıkları büyük travmalara her geçen gün yenileri ekleniyor. İktidar, buradaki vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunları görmüyor, duymuyor, bilmiyor, çözemiyor!

Kronik hastalıkları olan anne adaylarının takibi yapılamıyor. Deprem bölgelerinde yeterli sağlık koşullarının sağlamamasından kaynaklı olarak tedavileri eksik kalıyor.

Tüm yaşananlar AKP’nin sağlığa zararlı olduğunu bir kez daha gösteriyor.”

Yorumlar (0)