CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, "4 kişi, 5 kişilik karar alıyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na 2016’dan bu yana atama yapılmamasını Meclis gündemine taşıdı. Akkuş İlgezdi, “Kurumun yönetim kurulu bir karar almak için toplansa mevzuata göre en az 5 kişi ile toplantı yapmak zorunda. Mevzuat böyleyken en az 5 kişi ile alınması gereken kararlar, 4 kişinin oyuyla belirleniyor. Bu durum yasaya aykırılık teşkil etmektedir. Öte yandan kurum başkanınıniki makamda birden vekâleten görev yapması akıllarda soru işareti bırakmaktadır” dedi.

GÜNDEM 29.04.2023, 11:06
CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, "4 kişi, 5 kişilik karar alıyor"

KÜLTÜR BAKANLIĞINDA USULSÜZLÜKLER TAM GAZ 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı çalışan kurumlardaki denetimsizlik ve usulsüzlüklerin ardı arkası kesilmiyor. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nda yasaya aykırı şekilde kararlar alınıyor. CHP’nin Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nda yaşanan usulsüzlükleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Akkuş İlgezdi, konuya ilişkin şunları söyledi:

1 YANDAŞA 3 KOLTUK BİRDEN…

“Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu Başkanı, aynı anda hem Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Vekilliği’ne getirildi hem de Türk Dil Kurumu Başkan Vekilliği’ne atandı. Tek bir kişinin iki başkanlığa vekalet etmesi, ‘huzur hakkı’ gibi ek ödeme alıp almadığı sorusunu da akıllara getiriyor. AKP yöneticilerinin, devletkurumlarının kademelerini yandaşlarıyla doldurması yetmezmiş gibi kalan makamları da yine makamlı yandaşlarına paylaştırıyor! Neredeyse her yandaşa 2 koltuk düşüyor. Dolayısıyla da yönetim kurulunda 3 kere yer almanın kaymağı olan huzur hakkı da alınıyor mu sorusunu sormadan edemiyoruz. 14 Mayıs, vatandaşın parasını kamu kuruluşları aracılığıyla iç edenlerden hesap soracağımız gündür. 14 Mayıs temiz siyasetin, liyakatli yöneticilerin, hak, hukuk ve adaletin başlangıcı; doymayan AKP yöneticileri ve yandaşlarının sonu olacaktır.”

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumunun işleyişinin 664 sayılı KHK ile belirlendiğini hatırlatan Akkuş İlgezdi, sözlerine şöyle devam etti: 

YASAYA AYKIRI KARARLAR ALINIYOR

“664 sayılı KHK’nın 6. Maddesinin birinci bendine göre Kurumun yönetim kurulu üyeleri Yüksek Kurum başkanının başkanlığında, Cumhurbaşkanlığınca seçilecek 3 üye ile ilgili Bakan tarafından seçilecek 1 üye ve kurum başkanlarından (Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi ve Atatürk Kültür Merkezi) oluşmaktadır. KHK’ın 6. Maddesinin ikinci bendine göre ise, boşalan üyelikler için 3 ay içerisinde gerekli seçimin yapılması karar altına alınmıştır. Fakat Cumhurbaşkanlığı tarafından boş olan üyeliklere herhangi bir atama gerçekleştirilmemiştir.Diğer taraftan 664 sayılı KHK’nın 6. Maddesinin üçüncü bendine göre ise de 9 kişiden oluşması gereken yönetim kurulu en az 5 kişi ile toplantı yapmak zorundadır. Ancak gelinen noktada yüksek kurum başkanının bağlı iki kurumun başkanlığına (Türk Dil Kurumu ve Atatürk Araştırma Merkezi) da vekalet etmesi nedeniyle yönetim kurulu toplantıları yasaya aykırı bir şekilde 4 kişi ile yapılmak durumunda kalınmıştır.”

AKKUŞ İLGEZDİ’DEN SORU ÖNERGESİ

Akkuş İlgezdi, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle şu soruları sordu: 

1- Cumhurbaşkanlığı tarafından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu yönetim kurulunun boş olan üyeliklerine neden atama yapılmamıştır?

2- Yasaya aykırı bir şekilde 4 kişi ile yapılan yönetim kurulu toplantılarında alınan kararların hukuki bir bağlayıcılığı var mıdır?

3- Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu başkanının bağlı iki başkanlığa vekalet etmesinin nedeni nedir?

4- Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu Başkanı bu vekaletlerin sonucunda herhangi bir ödeme (huzur hakkı vb.) almakta mıdır?

Yorumlar (0)