CHP'li Erdoğan Toprak:Sansür ve yasakta sınır tanımazlığa doğru giden siyasi zihniyetin son icraatı Altın Portakal oldu!

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, "İktidar muhtemelen, mülteci ve geri kabul pazarlığına ‘evet’ diyecek!" dedi.

GÜNDEM 01.10.2023, 14:46
CHP'li Erdoğan Toprak:Sansür ve yasakta sınır tanımazlığa doğru giden siyasi zihniyetin son icraatı  Altın Portakal oldu!

GAZETE KRİTİK - CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Her hafta yayımladığı 'Haftalık Değerlendirme Raporu'nu yayımladı.

Toprak, Türkiye ekonomisinin can damarını oluşturan sanayi sektöründe; yeni yatırım, fabrika kurma ve sanayi işletmesi açma girişimleri sert biçimde gerilediğine dikkat çekti.

İşte Toprak'ın haftalık değerlendirme raporundan satır başları:

GEZİ VURGUSU

2013 yılında tüm Türkiye’de milyonlarca kişinin katıldığı Gezi Parkı protestolarının 10 yıldır devam eden yargılamaları sonunda Yargıtay’ın beş kişi için hükümeti devirmeye teşebbüs gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onaylaması yargıdaki siyasallaşmanın sonucudur. Vicdanlarda kabul görmeyen bu karar aynı zamanda milletin sandıktaki oyunun ve seçmen iradesinin yok sayılmasıdır!

ALTIN PORTAKAL TEPKİSİ

Sansür ve yasakta sınır tanımazlığa doğru giden siyasi zihniyetin son icraatı saygın sinema etkinlikleri arasında yer alan Antalya Film Festivali’nin iptali oldu. Belgesel kategorisindeki bir filmin festivalde yasaklanmasını isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı çekilme kararı alınca, Gençlik ve Spor Bakanlığı da salon tahsisini iptal etti. 60 yıl boyunca sadece 12 Eylül 1980 darbe döneminde yapılmayan film festivali iptal edildi!

ORMAN KATLİAMI VE MADEN İŞLETMECİLİĞİNE YENİ KILIF

OVP’de sığınmacıların istihdamını yasallaştıracak düzenlemelerin 2024’ün ikinci yarısında hayata geçirileceği vaat ediliyor. OVP’nin 40. maddesinde madenciliğin temel yasayla ‘kamu yararına iktisadi faaliyet’ kapsamına alınması öngörülüyor. Böylece maden için doğa-orman katliamı doğrudan kamu yararı kılıfıyla serbestleştirilecek!

TÜRKİYE SUÇ ÖRGÜTLERİNİN YILDIZI OLDU

2023 Küresel Organize Suçlar Raporu ve Organize Suç Örgütleri Endeksi’nde Avrupa birincisi ve dünyada 193 ülke arasında 14’üncü gelen Türkiye, yıldızı en fazla parlayan ülke oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Türkiye’yi kara paracıların gri listesinden çıkartmaya çabalarken, İçişleri Bakanı her gün yeni bir çetenin çökertildiğini açıklıyor!

SANİYEDE GERİLEME SÜRECİ EKONOMİYE ETKİSİ

İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin en büyük 500 sanayi şirketini kapsayan İSO500-2022 Raporu; iktidarın yatırım, istihdam ve eğitim politikalarının sanayiyi gerileme sürecine soktuğunu, rekabet gücünün zayıfladığını, ihraç pazarlarında kayıp yaşandığını ve nitelikli istihdam açığının büyüdüğünü gösteriyor. İhracatta yüksek teknoloji payı gerilerken, AR-GE harcamalarında sert düşüş yaşanıyor!

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), ekonomideki kaynak sorununa çözüm için 21 yıldır onlarca kez gündeme getirilen ‘yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırma’ formülünü keşfetti. Yastık altındaki 5 ton altının sisteme girmesi için cazip enstrümanların devreye sokulacağını duyurdu.Türkiye ekonomisinin can damarını oluşturan sanayi sektöründe; yeni yatırım, fabrika kurma ve sanayi işletmesi açma girişimleri sert biçimde geriliyor. Sanayinin ve ihracatın omurgasını oluşturan imalat sanayiinde sicile kaydolan firma sayısında yüzde 30 düşüş gerçekleşti!

TARIM'DA GÖRMEZDEN GELİNEN DURUM

Yıllar sonra ilk kez tarım ve hayvancılığın röntgeni çekilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı ile TÜİK arasında imzalanan protokolle ‘Genel Tarım Sayımı’ yapılması kararlaştırıldı. En son 2001’den bu yana 2011 ve 2021’de yapılması gereken sayımlar iktidarın yasa tanımazlığıyla 21 yıldır yaptırılmadı!

Çin’in tarihi İpek Yolu’nu canlandırmayı öngören ‘Bir Kuşak-Bir Yol’ ticari koridoruna rakip olarak, G20 zirvesinde imzalanan Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru (IMEC) mutabakatına Çin’den karşı hamle geldi. Çin, Suriye ile Stratejik Ortaklık anlaşması imzalayarak Suriye üzerinden bölgeye yerleşeceği mesajını verdi. Türkiye, her iki ekonomik-stratejik koridor planından dışlandı! 

MÜLTECİ SORUNU
Yunanistan ve İtalya, mülteci ve kaçak göç dalgasına karşı AB’nin Türkiye’ye bazı kolaylıklar sağlayıp, karşılığında Türkiye ile yeni bir mülteci anlaşması yapılmasını istiyor. AB İçişleri ve Adalet Bakanları, yaptıkları toplantıda Türkiye ile mülteci iş birliğini ele aldı. İktidar muhtemelen, mülteci ve geri kabul pazarlığına ‘evet’ diyecek!

Yorumlar (0)