CHP'li Ednan Arslan'dan KYK borcu ve EYT müjdesi!

CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan Meclis’te görüşülmekte olan torba kanun teklifinin 7’nci maddesi üzerine söz alarak bir konuşma yaptı.

GÜNDEM 27.10.2022, 11:39 27.10.2022, 11:42
CHP'li Ednan Arslan'dan KYK borcu ve EYT müjdesi!


CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma ile KYK borcu olan gençlerin borç faizlerinin silinmesi, EYT sorununun derhal çözülmesi ile staj ve çıraklık döneminin emeklilikten sayılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


KYK Borcu Olan Gençlerimize Hayırlı olsun
CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan Meclis’te görüşülmekte olan torba kanun teklifinin 7’nci maddesi üzerine söz alarak bir konuşma yaptı. CHP’li Arslan, ‘ülkemizin içinde bulunduğu derin ekonomik krize, hayat pahalılığına ve enflasyona karşı kalıcı hiçbir çözüm getirmeyen, yine bir ‘seçime hazırlık’ teklifi ile karşı karşıyayız.’ Dedi.


2 Haziran 2020 tarihinde İyi Parti gurubunun vermiş olduğu grup önerisi üzerine yapmış olduğu konuşmayı hatırlatan CHP’li Arslan şu değerlendirmelerde bulundu:
“O tarihte Meclis gündemine taşıdığımız KYK’lı gençlerimizin borçlarının silinmesi veya en azından faizlerini kaldıralım önerimiz kabul edilmemişti. Ancak, ısrarla sürdürdüğümüz ve parti politikamızın bir parçası olan bu konuyu, 10 Temmuz 2022 tarihinde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu; ‘Gençlere sesleniyorum; Faizli KYK borçlarını ödemeyin! Bir sene içinde iktidara geliyoruz, sözünü verdiğim gibi, sizden sadece ana para talep edilecek, o da iş bulduğunuzda…’diyerek bir kez daha bu önemli sorunu gündeme taşıdı.
Emin olun! Sayın Genel Başkanımız bu açıklamayı yapmasa ve sonrasında milletimiz özellikle sosyal medya üzerinden yoğun bir şekilde bu çıkışa destek vermeseydi, bu düzenlemeyi konuşuyor olmayacaktık. Sayın Genel Başkanımızın bu açıklamasından tam 5 gün sonra, Cumhurbaşkanı ‘İlk kabine toplantısının ardından KYK borçlarıyla ilgili açıklama yapacaklarını,’ 3 gün sonrada, ‘KYK geri ödemelerinin sadece alınan ücret üzerinden yapılmasını kararlaştırdık’ açıklamasını yaptı. Üniversite öğrencilerimizle ilgili yaklaşık 2,5 yıl önce talep ettiğimiz bu düzenlemeden yaklaşık 1 milyon 420 bin gencimiz yararlanacak.”


Şimdi Sırada EYT Var!
CHP’li Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İktidarı muhalefeti demeden kangren olmuş bu hak kaybının bir an önce son bulması için, oy birliği ile bu düzenlemeyi hayata geçirmemiz gerekiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı zaman zaman yaptığı açıklamalarda sorunun çözümünde tek bir formül olduğundan bahsediyor. Bu konunun çözümünde tek bir formül vardır. O formülde EYT’liler için 8 Eylül 1999 öncesi emekli olma şartları ne ise ona dönmektir. Aksi halde bu sorunu meclis olarak çözmemiş oluruz. Hiç kimse EYT’yi yeni kademeli bir yaş sarmalına sokmayı aklından bile geçirmemelidir. Aylık bağlama oranları yeniden formüle edilmeli EYT düzenlemesi çıkmasından sonra kimse sefalet düzeyinde bir emekli maaşına mahkûm edilmemelidir.”


Staj ve Çıraklık Süresi Emeklilikte Sayılmalı
Staj ve çıraklık eğitimi alan ve bu süreleri emeklilikte sayılmayan vatandaşlarımızla sürdüren CHP’li Arslan, ‘Meslek lisesinde öğrenciler son sınıfta staja tabi tutuluyorlar, 3 gün işe 2 gün okula gidiyorlar. Çıraklık okulunda ise 4 gün iş, bir gün teori eğitimi görüyorlar. Çalışma hayatının bire bir içinde bulunan bu gençlerimiz, çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda bir noktada ekonomiye de katkı sağlıyorlar. Ayrıca okulu tamamlamak için bu stajları yapmak zorundalar. Bu sürede iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında sigortaları yatıyor, Sosyal güvenlik kurumumuz bu gençlere bir sigorta numarası ve işe giriş tarihi veriyor. Fakat staj ve çıraklıkta geçen bu günleri emeklilikten saymıyor. Bu büyük bir haksızlıktır.


Düşünün bir iş yerinde 8 Eylül 1999 öncesinde okula giden bir stajyer ya da çırak ile birlikte hiç okula gitmeyen aynı yaşta iki gencimiz çalışıyorlar. Üstelik bu stajyer, okula gitmeyen işçi olarak çalışan genç kardeşimizin eğer asgari ücret alıyorsa onun aldığı ücretin 3’te 1’i kadar ücret alıyor. Aynı işi yapıyorlar ve fiili olarak çalışıyorlar. İkisinin de sigorta girişi var ama; Mevcut yasamız birini EYT’li kabul ediyor diğerini kabul etmiyor.  Bu izah edilebilir bir şey olmadığı gibi maşeri vicdana da sığmaz.’ Diye konuştu.


İktidar Muhalefeti Daha Dikkatli Dinlemeli
Konuşmasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği; Emeklimize 2 dini bayramda ikramiye verilmesi, Elektrik faturalarından TRT payının kaldırılması, Taşeron işçiler ile ilgili adımların atılması, 3600 ek gösterge meselesi, Asgarî ücretin enflasyona göre yeniden düzenlenmesi gibi konuları hatırlatan CHP’li Arslan, ’İktidar mensuplarını muhalefeti daha dikkatli dinlemeye ve izlemeye davet ediyorum. AK Parti iktidarı veya Cumhur ittifakı, sırf muhalefet öneriyor diye milletimizin hayrına olan düzenlemeleri parmak üstünlüğüne güvenerek ret etme alışkanlığından bir an önce vazgeçmeli.’ Dedi.
 

Yorumlar (0)