CHP'Lİ AĞBABA:EYT'LİYLE DALGA GEÇMEYİN!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’de yaptığı konuşmada, hükümet sözcülerinin her gün yeni bir açıklamayla ötelediği EYT düzenlemesinin geciktirilmesiyle ilgili konuştu.

GÜNDEM 13.01.2023, 12:38 13.01.2023, 12:40
CHP'Lİ AĞBABA:EYT'LİYLE DALGA GEÇMEYİN!

2 milyondan fazla EYT’liyi emekli edecek olan SGK personelinin de sorunlarını dile getiren Ağbaba, Meclis Danışmanları ve dış politikadaki gelişmelere de değindi. Ağbaba konuşmasında şunları ifade etti:

“Değerli arkadaşlar, şimdi, bu ara anketler geldikçe her gün yeni müjdeler açıklanmaya devam ediliyor. Açıklanan müjdelerden biri de EYT. Şimdi, biliyorsunuz, EYT, beylerin, hanımefendilerin keyfiyle gelmedi, bir ikram değil. Bu konuda hakkını yemeyelim EYT dernekleri onlarca miting yaparak gündeme getirdiler. Yine hakkını yemeyelim Cumhuriyet Halk Partisi Grubu, onun Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yıllardan beri EYT meselesinin çözümü için uğraşıyor. Şimdi, uğraşıyoruz; ne oldu? Baktılar ki gidiyor iş, hemen hızlıca "Kasım ayında EYT çıkacak." dendi, bütçede söylendi, "Aralıkta çıkıyor." dendi, "Ocakta çıkıyor." dendi, ortada hâlâ bir şey yok.

Değerli arkadaşlar, şimdi, martta maaş bağlamayı düşünüyorlar. Yazıktır, günahtır, insanlar sizin sayenizde, sizin sözlerinize güvenerek hayal kurdular, bu hayalleri yok etmeyin.”

SGK ÇALIŞANLARININ HAKLARI VERİLMELİ!

“Değerli arkadaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu, devlet memurları içerisinde en az maaş alan kurumlarından birisi. Sosyal Güvenlik Kurumu ortalama yıllık 350 ile 400 bin kişiyi emekli etmesine sahip. Şimdi, anlaşılıyor ki bu yıl 2 milyonun üzerinde insan emekli olacak, bu yükü SGK personelinin bu yapısıyla kaldırması mümkün değil. Ayrıca, buradan söyleyelim, belki duyarsınız, 666 KHK'yle gasp edilen hakları var SGK çalışanlarının, bunların da mutlaka ikramiye, ek ödenek haklarında verilmesini bekliyoruz. Ayrıca, yine, sözleşmelilerle ilgili nutuklar atıldı, ortada yine bir şey yok.”

MECLİS KENDİ PERSONELİNE SAHİP ÇIKMIYOR!

TBMM DANIŞMANLARINA KIDEM TAZMİNATI, İŞSİZLİK MAAŞI VE İŞ GÜVENCESİ HEMEN GETİRİLMELİ.

“Değerli milletvekilleri, hepinizin AK PARTİ, MHP, HDP, İYİ Parti herkesin yanında birlikte çalıştığı danışman arkadaşlarımız var, onlarla ilgili de sözler söylendi maalesef Meclis danışmanlarıyla ilgili de bir adım atılabilmiş değil. Sizin yanınızda mesai harcayan, sizinle beraber emek harcayan insanların hiçbir hakkı yok ve maalesef iş güvenceleri yok, kıdem tazminatı yok, mutlaka Meclisin kendi personeline sahip çıkması gerekiyor.”

EMEVİ CAMİSİNDE NAMAZ KILACAKLARDI, ANLAŞILIYOR Kİ ESAD'IN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKECEKLER!

“Değerli arkadaşlar, biraz önce, Sayın Hatip dedi ki: "Biz dış politikada çok iyiyiz." Ona benzer sözler söyledi. Ya, ben, hiç uzağa gitmiyorum, hemen buradan bakınca, şu Suriye'ye bakıyorum, Esad'a bakıyorum, o politikanın ne anlama geldiğini, nasıl bir tutarlı politika izlediğimizi sizin takdirlerinize sunmak istiyorum.

2010'da Suriye'de başlayan bir karışıklık... Daha önce beraber tatillere, beraber denize girilen dostum Esad, ardından katil Esed oldu arkadaşlar. Şimdi, tekrar Rusya'nın ev sahipliğinde Esad'la buluşmak için mesajlar gönderiliyor, Esad'la buluşmak için âdeta yalvarılıyor, araya sokmadıkları kimse kalmadı; bir Putin’e gidiyorlar, bir Putin'in Dışişleri Bakanına gidiyorlar, utanmadan Esad'la barışmaya çalışıyorlar.

Değerli arkadaşlar, Emevi Camisinin önünde namaz kılacaklardı, anlaşılıyor ki Esad'ın önünde diz çökecekler.

Bakın, bu ülkeye yazık oldu. Ben 2016'da bir konuşma yapmışım, demişim ki: Katil Esad, dostum Esad olursa şaşırmayız. Değerli arkadaşlar, barışmanıza bir şey demiyoruz ama bu küsmenizin bedeli Türkiye'ye ağıra mal oldu. Bu çocuklarımızın, ülkemizin yüzyıllık geleceğini karartınız. O benzine ateşle giderek, orada Orta Doğu'nun lideri hayalini kurarak izlediğiniz yanlış politikalarla bu ülkeyi Suriyeli mülteci kampına çevirdiniz. Bugün yüzyıl boyunca hem paramız gitti hem de ülkemiz artık eskisi gibi olmayacak ve maalesef bu durumla baş etmeye çalışacağız.

Ülkeyi âdeta Avrupa'nın mülteci kampına çevirmiş durumdasınız. Bunu da niçin yaptınız? Avrupa'dan aldığınız 3-5 kuruş para için ve Avrupa bizim insan haklarımıza, yolsuzluğumuza, hırsızlığımıza müdahale etmesin diye yaptınız ama maalesef kararan bu ülkenin geleceği oldu.”

Yorumlar (0)