CHP'Lİ AĞBABA: “GRİ PASAPORT SKANDALI YARGI ELİYLE TESCİLLENDİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, gri pasaport skandalının yargı eliyle tescillendiğini belirterek Türkiye’nin itibarını lekeleyen skandalın birkaç kişinin tutuklanması ile bitecek nitelikte olmadığını kaydetti.

GÜNDEM 24.06.2022, 13:03
CHP'Lİ AĞBABA: “GRİ PASAPORT SKANDALI YARGI ELİYLE TESCİLLENDİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, tüm Türkiye’yi sarsan gri pasaport skandalında yaşanılan gelişmeleri değerlendirdi.

BİR BAŞKAN İLE BİR BAŞKAN YARDIMCISI TUTUKLANDI

İlk olarak Malatya Yeşilyurt Belediyesi'nin, "Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek" isimli proje ile Almanya'ya gönderdiği 45 kişiden 43'ünün Türkiye'ye dönmemesi üzerine geçtiğimiz yıl Nisan ayında 'Gri Pasaport Skandalı' olarak Türkiye’nin gündemine oturan skandalla ilgili Bingöl'ün Servi Beldesi eski Belediye Başkanı Ali A. İle Yeşilyurt eski belediye Başkan Yardımcısı Bekir K.’nın tutuklandığı, bir çok sahte projenin organizasyonunu yaptığı tespit edilen Ersin K.’nın ise tutuklama kararı çıkarıldığı belirtiliyor. CHP’li belediye meclis üyelerinin ortaya çıkardığı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın Türkiye gündemine taşıdığı Yeşilyurt’ta ortaya çıkan skandalın ardından başlatılan soruşturma 1 yılı aşkın süredir devam ediyordu.

OLMAYAN MEHTER TAKIMI, 60 YAŞINDA BOKSÖR…

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Dünyada çeşitli insan kaçırma yöntemleri var, AKP’li belediyeler sayesinde dünya ilk kez yeni bir insan kaçırma yöntemi ortaya çıkarıldı. Belediyeler hizmet pasaportu olan Gri Pasaportla VIP insan kaçakçılığı işine girmişler. 2021 Nisan ayından beri, bazen olmayan mehter takımını, bazen 3 yaşındaki çocuğu “çevreye duyarlı birey” olması için, bazen 55-60 yaşındaki insanları boksör takımı ile yurt dışına gönderen AKP’li belediyeler gördük. Kamuoyuna açıkladık. Türkiye’nin itibarını ayaklar altına alınmasına sebep olan kişiler hakkında işlem yapılmasını istedik” ifadelerini kullandı.

AKP’YE YARGI TOKADI

“Pasaport bir ülkenin namusudur, bir devletin şerefidir. Pasaport öyle gelişigüzel dağıtılamaz” diyen Ağbaba, “Ancak ortaya çıkardığımız skandalda gördük ki pasaport pek çok belediye tarafından değersizleştirilmiş. İçişleri Bakanlığı da hiçbir denetim yapmayarak bu skandala ortak olmuştur. Konuyu defalarca gündeme getirmemize rağmen kendi belediyelerine ve başkanlarına toz kondurmayan, pek çoğuna soruşturma izni vermeyen AKP, yargıdan bir tokat daha yedi. ‘Bizim belediyelerimizde insan kaçakçılığı olmaz’ diyenler kendi belediyelerinin bu işin tam merkezinde olduğunu yargının tescillediğini görmüş oldular. Bir belediye başkanı ile bir başkan yardımcısının tutuklanma kararı AKP’nin yerel yönetim anlayışının çöktüğünün de tescillenmesidir. Ancak Türkiye, Almanya ve tüm dünyayı sarsan, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna güveni sarsan bu skandalın birkaç kişiye verilen cezalar ile kapatılmasını mümkün değildir. Tüm sorumlular adalet önünde hesap verene kadar konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)