CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ AŞKIN GENÇ: İŞÇİ, MEMUR, EMEKLİ CEHENNEMİ YAŞIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçe görüşmelerinde işçi, memur ve emeklinin çok zor durumda olduğunu söyledi.

GÜNDEM 03.11.2023, 11:55
CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ AŞKIN GENÇ: İŞÇİ, MEMUR, EMEKLİ CEHENNEMİ YAŞIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın bütçe görüşmelerinde yaptığı sunumu eleştiren Genç, Bakan Işıkhan’ın “2028 yılına kadar 5 milyon ilave istihdam sağlayacağız” sözlerine, “Bildiğim kadarıyla iktidar olarak büyük bir üretim ve istihdam seferberliğiniz yok; burada kastınız, çalışma yaşında olmayan nüfusun iş gücüne katılımıysa veya emeklilik ve ikame iş gücüyse ülkemizdeki çalışma oranına söylediklerinizin bir katkısı olmadığını düşünüyoruz.” İfadelerini kullandı.

‘İŞÇİ, MEMUR VE EMEKLİ CEHENNEMİ YAŞIYOR’

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında asgari ücretin yaklaşık 2 adet tam altına denk geldiğini belirten Genç, “2002 yılında AKP hükümeti iktidara geldiğinde, mevcut ekonomik göstergeler nedeniyle "Enkaz devraldık." söylemiyle hareket ediliyordu ama o dönem dahi asgari ücretli böyle bir fakirlik yaşamadı. 2002'de asgari ücretle 1.8 tam altın alabiliyorduk yani bir asgari ücretlinin maaşı 1.8 adet tam altın almaya imkan tanıyordu; bugün geldiğimiz noktada, asgari ücret 1 adet tam altına dahi tekabül etmiyor. Yirmi bir yıl önce "büyük bir enkaz" edebiyatı yapılıyordu ama o dönem görüyoruz ki asgari ücretin alım gücü çok daha yüksekti. Şu da unutulmasın ki ekonomi politikaları, asgari ücreti şu an bir nevi genel ücret haline getirdi. Çalışan kesimin yarısı asgari ücretli şu an ve bu yoksulluk artık tabana yayılmış durumda” ifadelerini kullandı.

Genç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emeklilerin durumuna gelelim. Sayın Bakanım, emekli sokağa çıkmaktan korkar hâle geldi. 7.500 TL'yle yaşamak zorunda emeklilerimiz. Ben bütün samimiyetimle ifade etmek istiyorum: Yıllarca çalışmış, çoluğunu çocuğunu yetiştirmiş emeklilerin şu an 7.500 TL maaş alması sizin içinize siniyor mu? Seçim bölgem Kayseri'den bir örnek vermek istiyorum: Bugün merkezde en kötü evlerin kirası bile en az 10 bin TL'den başlıyor. Yani aklımız almıyor emeklinin bu maaşla nasıl geçindiği ve nasıl geçineceği? Bu iktidar; işçiye, memura, emekliye adeta cehennemi yaşatıyor şu anda.”

Yorumlar (0)