CHP Grup Başkanvekili Başarır'ın sözlerini cımbızlamışlardı! Başarır: Çocuklarımızı tarikatlara teslim etmeyeceğiz

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Valiliği'nin alkol yasağı hakkında yaptığı konuşmasından bir kaç kelime cımbızlanarak hedefe konuldu.

GÜNDEM 01.09.2023, 22:20 01.09.2023, 22:33
CHP Grup Başkanvekili Başarır'ın sözlerini cımbızlamışlardı! Başarır: Çocuklarımızı tarikatlara teslim etmeyeceğiz

GazeteKritik/ İşte CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır'ın yaptığı o konuşmanın tamamı:

ÇOCUKLARIMIZI TARİKATLARA TESLİM ETMEYECEĞİZ

Toplumun ahlakını ne bozar? Gerçekten insanların yaşam tarzı, tercihleri, alkol kullanması, yönelimleri, giyinmesi… Bu mu bozuyor toplumun ahlakını? Yoksa biraz hatırlayalım Elazığ’daki Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara’nın tarikatlardaki baskı sonucu intihar etmesi mi? İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki çocuğu, 29 yaşındaki Kadir İstekli ile evlendirme skandalı. Ben bu skandalla ilgili valiye soruyorum, nasıl bir tedbir aldın, ne açıkladın İçişleri Bakanı? Ensar Vakfı Karaman’da 10 erkek çocuğunun yaşadıkları ve dönemin bakanının ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyecek kadar yüzsüzleşmesi… Bunlar toplumun ahlakını bozmuyor mu? Yine Antalya İlim ve Kültür Derneği’ne bağlı bir yurtta çalışan bir aşçının mühendis adayı bir öğrenciyi satırla doğrayarak öldürmesi… Bunlar bozmuyor mu? En son, Uşaki Tarikatı’nın lideri Eyüp Fatih Şaban, 12 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. İşte gazetecilerin, aydınların, milletvekillerinin yararlanamadığı haktan yararlanıp şubat ayında sokakta olacak. Bunlar toplumun ahlakını bozmuyor mu?

AHLAKI İNSANLARIN İÇTİĞİ İÇKİDE Mİ ARAYACAĞIZ?

Ahlakı nerede arıyoruz? Zihinlerde, yaşam tarzında mı arıyoruz? Bu baskılarla mı bunu çözeceğiz? Hayır, toplumun genel ahlakını koruyacaksak önce yönetenler kendilerine bakacaklar. Allah ile kul arasına bu gördüğümüz birçok kirlenmiş tarikat yapılarını çekecekler. O tarikatlara çocuklarımızı, evlatlarımızı teslim etmeyeceğiz. O çocuklar taciz edilirken, intihar ederken, kendini asarken bu ülkenin Cumhurbaşkanı çıkacak, ‘bir dakika’ diyebilecek. Ama sorunu nerede görüyorlar, sahilde üniversite öğrencilerinin içeceklerini alıp eğlenmesinde görüyorlar. Bununla ahlakı düzeltebileceklerini düşünüyorlar. Eğer sen 200 kez Kamu İhale Kanunu’nu değiştiriyorsan, yandaşlarına trilyonlarca liralık ihale veriyorsan, birilerini zenginleştirip 85 milyonu yoksullaştırıyorsan, milletvekilleri, eski vekilleri, çocukları, ailesi bir değil beş maaş aynı anda alıp birileri 7 bin 500 TL emekli maaşı alıyorsa bu toplumun ahlakı bozulmuyor mu? Ahlakı nerede arayacağız, insanların içmiş olduğu içki de mi arayacağız, burada mı arayacağız? Şunu sorması lazım sürekli tweet atan, bize hakaret eden mesela Melih Gökçek gibi tiplere, 94’ten beri sen belediye başkanıydın, giydiğin bir ceketin, araban, evin bile yoktu, bugün o oğlun o kanalların, o spor kulüplerinin, o servetin, o arazinin nereden buldun diyebiliyor musun? Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in bu ülkede milyonların sırtından milyarlar TL servet yapma hakkı olacak, milletvekili olacak, ama benim pırıl pırıl çocuklarım bu tarikatlarda ezim ezim ezilip intihara sürüklenecek. Sonra ahlakı içkide ya da insanların özel tercihlerinde arayacaksınız. Ahlakı nerede arayacağımızı düşünmemiz lazım.

DİNİ SÜREKLİ SİZ ANLATTIĞINIZ İÇİN İNSANLAR DİNDEN SOĞUDU

Ben Recep Tayyip Erdoğan’a sormak isterim; 2001’de partini kurdun. 2002’de geldin seçildin, 21 yıldır yönetiyorsun. Neden insanlar bu kadar dinden soğudu? Neden bugün milyonlarca deist ve ateist pırıl pırıl çocuklarımız böyle bir tercihte bulundu. İşte dini sürekli siz anlattığınız için böyle bir yaşam ortaya koyduğunuz için, şu tarikatları gördüğü için insanlar üzülerek söylüyorum ki dinden soğudu. Ben bunu birçok yerde, Anadolu’da gördüm. Eğer böyle yaşayanlar, ülkeyi soyanlar, yolsuzluk yapanlar, haksızlık yapanlar ya da eşi öldükten 5 saat sonra onunla cinsel ilişkiye girebilir diyen sapkınlar, bunların yanındaysa ben onlar gibi Müslüman değilim dedi. Bunları korkmadan konuşmalıyız.

Yorumlar (0)