CHP GENEL BAŞKAN YARDOIMCISI AHMET AKIN: İKTİDAR TOPLU KONUTTA YÜZYILIN FİYASKOSUNA İMZA ATTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOKİ sosyal konut projesini fiyasko olarak değerlendirerek, “AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yüzyılın Konut Projesi’ olarak duyurduğu proje ile AK Parti iktidarı yüzyılın fiyaskosuna imza atmıştır. Dağ fare doğurmuştur. Türkiye’nin derinleşen konut sorununa çözüm olamayacaklar” dedi.

GÜNDEM 14.09.2022, 10:02
CHP GENEL BAŞKAN YARDOIMCISI AHMET AKIN: İKTİDAR TOPLU KONUTTA YÜZYILIN FİYASKOSUNA İMZA ATTI

CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti iktidarının vatandaşlara TOKİ projesiyle 2+1 konutlara aylık 2 bin 280 liradan, 3+1 konutlara ise aylık 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ayda satacağını duyurduğunu belirterek, ekonomik buhranın pençesinde boğuşan vatandaşların AK Parti iktidarı tarafından borçlandıracak bir sistemin kurgulandığını ifade etti. Ahmet Akın, “Asgari ücretin 5 bin 500 lira. Aylığının yarısı eder. Son zamlarla aylık elektrik ve doğalgaz faturasının asgari bin 600 lira olan asgari ücretlinin, Türkiye ortalaması olan 3 bin 100 lira aylık kira ödediğini hesapladığınızda yaklaşık aylık gideri bu üç kalem için 7 bin lira. Bu insanlarımız çoluk çocuklarıyla ne yiyecek? Nasıl işe gidecek? Nasıl çocuklarını okula gönderecek? ‘Yüzyılın Konut Projesi’ fakir fukara için değilse kimin içindir? Yine kime hizmet ediliyor? Kime rant sağlanıyor?” diye konuştu.

VATANDAŞIN HAYALLERİ İLE OYNUYORLAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, vatandaşların 20 yıl gibi uzun bir süre borçlandırarak ve kıt kanaat geçinmeye maruz bırakan bir projeyi “yüzyılın projesi” olarak ortaya koyabilecek tek iktidarın AK Parti iktidarı olacağına dikkat çekerek, “Hatırlatalım. Bundan tam 3 yıl önce dönemin Bakan Berat Albayrak ‘dar gelirlilere’, ‘asgari ücretlilere’ konut müjdesi vermişti. 20 yıl vadeli düşük faizli kredi verilen bir finansman modeli ile vatandaşın ev sahibi yapılacağını vadeden iktidar vatandaşı ev sahibi değil ama borç sahibi yaptı. Şimdi de vatandaşı borçlandırmak üzerine kurulu bir sistemle vatandaşın hayalleri ile oynuyorlar” dedi.

TOKİ’Yİ YENİDEN YAPILANDIRACAĞIZ

Ahmet Akın, CHP iktidarında TOKİ’nin yeniden yapılandırılacağını belirterek, şunları ifade etti:

“En temel ihtiyaç ve temel hakkı olan barınma ihtiyacını karşılamak üzere kurulan TOKİ’nin halkımıza ucuz, çağdaş ve dayanıklı konutlar üretmek olmalıdır. Ancak, öncelikle düşük ve orta gelirli vatandaşlarımıza konut sağlaması gereken TOKİ, AKP döneminde, büyükşehirlerde lüks konutlar yapan, devletin kıymetli arazileri üzerinden rant yaratan ve bu rantı önceden belirlenmiş şirketlere aktaran bir kurum haline gelmiştir. TOKİ’yi bu ekseninden kayan bir kurum olmaktan çıkarıp, ranta hizmet eden değil vatandaşlarımıza hizmet eden bir kurum olarak yeniden yapılandıracağız” değerlendirmesinde bulundu.

AK PARTİ DAR GELİRLİYİ EV SAHİBİ YAPMIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Türkiye’de konut ihtiyacının giderek arttığını ve beraberinde de 2002’de yüzde 73 olan ev sahipliği oranının AK Parti iktidarı döneminde giderek gerilediğini bu oranın 2019’da yüzde 59’a kadar düştüğünü söyledi. TÜİK verilerine göre konut sahibi olan nüfusun oranın da 2019'da yüzde 59'ken 2021'de bu oran yüzde 57,5'e olduğuna dikkat çeken CHP’li Ahmet Akın, şöyle konuştu:

“Ev sahibi olanlar yeni ev sahibi olabilirken hiç evi olmayan dar gelirliler bu iktidar döneminde yine ev sahibi olamıyor. Yani AK Parti iktidarı dar gelirliyi evsahibi yapmıyor. TOKİ son 20 yılda 1 milyona yakın sosyal konut inşa ettiğini söylüyor. Ancak bu konutların yoksul ya da dar gelirlilerin sahibi olduğunu göstermiyor. TOKİ’nin sosyal konut projeleri kent yoksullarına da seçenekler sunuyor ancak bu seçeneklerin yoksul vatandaşlarımız için hiç de adil değil. Yüzyıllık dedikleri bu proje de dar gelirlilerimiz için adil olmayacak. Çünkü örnekleri ortada”

Yorumlar (0)