CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 1 Mayıs öncesi başkanlık sisteminde emeğin kaybını açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 1 Mayıs’ta emeğin başkanlık sisteminde 5 yıllık durumunu özetledi. Ağbaba’’ Emekçilerimizin ve hepimizin 14 Mayıs seçimlerinde önünde sadece iki tercih olacak ya işsizliğe evet diyeceğiz ya da işsizliğin bir sorun olmaktan çıkmasına evet diyeceğiz. Ya açlığın, yoksulluğun, sefaletin daha fazla artmasına evet diyeceğiz, ya da refaha, bolluğa, gelir adaletine evet diyeceğiz. Ya yeni Somalara, Amasralara, Ermeneklere evet diyeceğiz, ya da iş cinayetlerini artık kader olmaktan çıkmasına, iş cinayetlerinin son bulmasına evet diyeceğiz’’ dedi.

GÜNDEM 30.04.2023, 10:40
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 1 Mayıs öncesi başkanlık sisteminde emeğin kaybını açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba:

"Türkiye başkanlık sistemine geçtiği günden bugüne en az 3 milyon 436 bin yeni işsiz yarattı.

2018 Haziran ayında 5 milyon 506 bin olan geniş tanımlı işsiz sayısı,

2023 yılının şubat ayı itibariyle geniş tanımlı işsiz sayımız oda TÜİK verilerine göre 8 milyon 941 bin kişiye çıktı.

Türkiye başkanlık sistemine geçtiği günden bugüne en az 3 milyon 436 bin yeni işsiz yarattı.

Emeğin milli gelirden aldığı pay 7 puan eridi.

Türkiye ekonomisinin sürekli olarak büyüdüğünden bahsedildi,

Nebatinin bile ismini söylemekte zorlandığı, dünyaya meydan okuma diye tanıtılan Türkiye Ekonomi modelinde milyonlarca emekçinin milli gelirden aldığı pay eridi,Bir avuç yandaşın gelirleri ise katlandı.

2018 yılında emeğin milli gelirden aldığı pay 33,5 puan iken, bu pay son olarak 26,5 puana geriledi. Yani emeğin aldığı pay bu sistemde tam 7 puan eridi. Beşli çetelerin, yandaş sermayenin geliri ise bu 5 yılda tam 5 puan arttı.

Artan enflasyon emekçilerin borçlarını katladı.

Emekçiler geçimlerini artık kredilerle ve kredi kartları ile sağlar hale geldi.

2018 yılında çalışanların bankalara olan kredi ve kredi kartı borcu 536 milyar 828 milyon TL iken,5 yılın sonunda emekçilerin bankalara olan borcu yüzde 372 oranında arttı ve 2 trilyon TL’yi buldu.

Başkanlık sisteminde aradan geçen 5 yılda iş yerleri adeta toplu birer mezara dönüştü.

2018 yılından bugüne iş cinayetlerinde en az 10 bin 224 işçi hayatını kaybetti. Aradan geçen 5 yılda iş yerleri emekçilerimiz için adeta toplu mezara dönüştü.

İşsizlik fonu bu sistemle birlikte iyiden iyiye yandaşı kollama fonuna dönüştü.

İşçinin kendi parası olan işsizlik sigorta fonundan yandaş işverenlere son 5 yılda 84 milyar TL para aktarılırken, işsizlere ise sadece 46 milyar TL para verildi. İşverenler tam 1,8 kat işsizlere göre fondan daha fazla para kullandı.

Kısacası başkanlık sisteminde emek; daha ucuz hale geldi, daha fazla borçlandı, işsizlik daha fazla arttı, işçiler iş cinayetlerinde topluca katledildi.14 Mayıs’ta iktidarımızda emekçiler ne ölüme razı olarak çalışacak ne de açlığın sefaletin pençesinde hayatta kalmaya devam edecek, ne de güvencesiz çalışmaya mahkûm olacak.14 Mayıs’ta 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığında, millet ittifakının iktidarında emekçiler hakkını alacak." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)