Başbakan Yıldırım: Hollanda başbakanı bana yemek teklif etti

“Herkes haddini bilsin”

GÜNDEM 15.03.2017, 09:00 15.03.2017, 09:00
 Başbakan Yıldırım: Hollanda başbakanı bana yemek teklif etti

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin anayasal konulardaki danışma organı Venedik Komisyonu’nun 16 Nisan’da referanduma götürülmesi planlanan anayasa değişikliği için hazırladığı raporun tamamen “siyasi” olduğunu savunurken “Herkes haddini bilsin” dedi. Yıldırım, Venedik Komisyonu'nu “Türkiye'nin seçimi size mi kaldı?” sözleriyle eleştirdi.

Birgün’de yer alan habere göre,  Yıldırım, tekrar bir çözüm süreci başlama olasılığı olup olmadığına dair de "Hayır, yok. Çözüm terör örgütünün bütün faaliyetlerinin sonuçladırması, bölgede yaşayan vatandaşlarımızla aramızdan defolup gitmesi. Onun dışında çözüm yok" ifadelerini kullandı. Yıldırım, “Çözüm süreci bir fırsattı, o sürece ihanet ettiler dolayısıyla o defter kapandı” diye konuştu.

Yıldırım, 16 Nisan'da yapılması planlanan referandum için "Hayır" oyu kullanacak kişilerin terörle yaftalanmasına ilişkin olarak "Vatandaşlarımıza diyoruz ki FETÖ kendini parçalarcasına ‘Hayır’ için kampanya yapıyor, PKK 'Hayır' kampanyası yapıyor. Biz de diyoruz ki terör örgütleri bu kadar hayır için kendilerini yırtıyorsa burada evet vermenin bu ülkenin geleceği için bir faydası var. Normal vatandaşlarımızın ‘Hayır’ veya ‘Evet’ tercihini bir sınıflandırmaya tutup vatandaşlarımızı terör örgütüyle ilişkilendirmek bizim haddimiz değil. Böyle bir manaya çekilmesi bizi rencide eder" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, gazetecilerin kendisine "En çok neden hoşlanıyorsunuz, siyaset dışında ne yapmak isterdiniz?" sorularına "Bir kere yapma fırsatımız yok. Öyle bir imkanım olsa herhalde çok seyahat ederim. Bir kere ülkemde gidecek çok yerler var. Vatandaşın içinde olmayı çok seviyorum. Bana en çok huzur veren şey protokolsüz, sessizce, gidip selam verip oturmak" cevabını verdi.

Habertürk, Show TV, Bloomberg ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım şu ifadeleri kullandı:

"Tabi Avrupa ülkeleri ile bugünlerde ilişkilerimizde sıkıntı var. Özellikle de halk oyalamsı kamoanya sürecinde bu belirgin hale geldi. Avrupa'nın belli başlı ülkelerinde seçimler var. Onların da bu sürece olumsuz katkısı oluyor. Avrupa'da son yıllarda İslam korkusu, ırkçı söylemler ve milliyetçilik akımlar zemin kazanıyor. Bu da merkez siyaseti tehdit ediyor."

"İlişkileri germenin faydası olmaz"

"Burada Türkiye bulunmaz bir malzeme. Bizim 5 milyonun üzerinde soydaşımız var. Bizim duruşumuz çok net. Diyoruz siz gelecek vizyonunuz gözden geçirin. İngiltere’nin ayrılma kararı AB'nın artık bir bürokrasi devleti olduğunu büyümenin gerçekleşmediği refah endişesini arttığını bundan dolayı içe kapanma var. Avrupa'nın vicdanı olan bir kitle var. Bunların sesi çıkmıyor. Marjinal siyasetin içinde olan partiler var. Onlar bizi hedef alıyor. Avrupa ülkelerini bize bağlayan en önemli varlık bizim soydaşlarımızdır. İlişkileri germenin bize faydası olmaz Avrupa'ya zararı olur."

"Bundan sonrası izlenecek"

"Dışişleri Bakanımızın uçağını indirilmemesi yapılan en büyük ayıptır. Aile Bakanımıza yapılan iş kontrolden çıkarmıştır. Fiili durumun karşılığı verilecektir. Bu konuda özür ve bu işe sebep olanlara hesap sorulması, vatandaşlarımıza yapılan şiddet mağdurlarına haklarının iade edilmesi. Büyükelçilerin gelmesini istemiyoruz dedik. Uçuş iznini iptali en büyük yanlıştır. Bunlar alınabilecek hemen tedbirlerdir. Bundan sonrası izlenecek zamanı gelince yapılacaktır. Tamamen ilişkileri kesmek değildir."

"Yemek yiyelim dediler"

"Biz açıklama yapmadan görüşmeyi talep ettik. Görüştük. Görüşme tamamen işi yanlış olduğu ve düzeltilmesi gerektiği ile ilgiliydi. Biz bu noktaya gelmesini istemiyoruz. İşin sonunda da bir oturalım yemek yiyelim dediler. Biz de herhangi bir karşılık vermedik. Konuşma tonumuzdan öyle bir teklifte bulundular. Oradan yaşanan olayın sıkıntısı ile sesimizi yükselttik. Büyükelçimiz burada gitmeyecek."

"Konsolos gözaltına alındığı için özür dilendi"

"Bunun yanlışlıkla olduğunu söyledikler. AİHM'e gitmek için iç hukuk yollarını tüketmek gerek. Bana verilen bilgiye göre oradaki mağdurlar hak arayacak sonra AİHM'e gidecek. Dolayısılya başka yollarda çalışacak. Viyana Sözleşmesi, seyahat serbestisi, kendi konsolosluğumuzun kendi toprağımız olması bütün bunlar hukuki açıdan incelenecek ve takip yapılacak. Konsolos gözaltına alındığı için özür dilendi."

"Türkiye'nin üstlendiği rolü dikkate alınca..."

"Oradaki sivillerin bu işte aşırı sağ söylemlerin etkisinde kalınarak böyle kararlar alınıyor bunlar barışa katkısı olmaz. İç huzursuzlarına artırır ciddi bir bedeli olur. Bu karara içerde olabilecek sonuçların nereye varacağını göremeyebilir. Ben burada bir gerçeği ifade ediyorum. Türkiye'nin üstlendiği rolü dikkate alınca Avrupa'nın hangi tehditlerle karşı karşıya olduklarını düşünmelerini istiyoruz."

"Açık ve net bir tavır izliyoruz"

"Bunları onlar düşünecek top onlarda bu konuda bizden isteyecekleri bir şey yok. Biz açık ve net bir tavır izliyoruz. Avrupa değerleri diye ağızlarından düşürmedikleri bu kavramın boşaltıldığını görüyoruz. Avrupa değerleri demokrasi, ifade özgürlüğü hani bunlar. Türkiye ile ilişkileri yeniden gözden geçirecekler."

"Karar siyasi; Türkiye'nin seçimi size mi kaldı?"

"Venedik Komisyonunu kararı tamamen siyasi. Herkes haddini bilgsin. Avrupa 'Hayır'cılarla aynı şarkıyı söylüyor. Türkiye'nin seçimi size mi kaldı? FETÖ, PKK'nın ileitşim ağları çok sıkı çalışıyor bu ülkelerin kamuoyunu etkiliyorlar. Türkiye ile ilgili olumlu bir haber yok. Ama işlerine gelmiyor. İsvçre'de Blick diye gazete Türkiye ile ilgili manşet atmış Erdoğan'ın diktatörlüğüne hayır diye. Bizim milletimiz basiretli neye karar vereceğini bilir. Bu telkinler ters teper."

"Bizim böyle bir senaryoya ihtiyacımız yok. 16 Nisan'da ülkemizin en güzel kararı vereceğine eminiz. Olumlu olumsuz tarafları değerlendirilecek. Ancak bu durum yutkunup sineye çekilecek bir olay değildir."

 

Yorumlar (0)