banner342

Ankara’da 450 bin kişi Covid-19’a yakalandı

SES, pandeminin başından beri sadece Ankara’da 450 bin civarında yurttaşın Covid-19’a yakalandığını açıkladı. Düzenlenen basın açıklamasında, kentteki hastanelerde yatak doluluk oranlarının da yeniden hızla arttığına vurgu yapıldı.

Ankara’da 450 bin kişi Covid-19’a yakalandı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, pandeminin başından beri sadece Ankara’da 450 bin kişinin Covid-19’a yakalandığını açıkladı. Ayrıca düzenlenen basın açıklamasından, filyasyon ekiplerinin sayının düşürüldüğü ve yatak doluluk oranlarının da yeniden hızla arttığına dikkat çekildi.

Birgün'de yer alan habere göre; Sendikadan “Ulusal Çıkarları Değil, Toplum Sağlığını Düşünerek Bizler Açıklıyoruz” başlığıyla yapılan açıklamada, “SES Ankara Şubesi olarak toplum sağlığını ve sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini düşünerek verileri açıklamak bizlere düşmüştür; İlimizde pandeminin başından beri gerçekleşen pozitif vaka sayısı 450 bin civarı gerçekleşmiştir” denildi.

GÜNLÜK VAKA SAYISI İKİ BİNDEN FAZLA

“Ankara'da günlük vaka sayısı 2 bin 100 – 2 bin 500 aralığında gerçekleşmekte, vaka başına üç, dört temaslı takibi yapılmaktadır” denilen açıklamada Ankara’daki vaka sayılarının bir önceki haftaya göre yüzde 20 - 25 aralığında arttığı belirtildi.

YATAK DOLULUK ORANLARI YÜZDE 85'E KADAR YÜKSELDİ

“İlimizde sonbahar dönemi ile birlikte artan hastane başvurularına Covid-19 vaka artışı da gerçekleşince, yatak doluluk oranlarımız yeniden yüzde 80 – 85 aralığına yükselmiştir” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yatak doluluk oranlarının yeniden kritik seviyeye yaklaşması nedeniyle hastalar evlerinde takip edilmektedir. Artan vaka nedeniyle 110 kişilik iletişim ekibi kurulmuştur. 780 filyasyon ekibi ise artan ve artık kronik olarak süren yoğun hasta sayısı ile mücadele etmektedir.

FİLYASYON EKİPLERİNİN SAYISI DÜŞÜRÜLDÜ

Ankara ilinde 935 filyasyon ekibi sayısı olduğu Eylül döneminde ekip başına 21 – 25 aralığında hasta sayısı düşerken, hasta sayısının düşmesi gerekçesiyle filyasyon ekip sayısı da 780’ne düşürülmüştür. Artan vaka ve filyasyon ekip sayısı düşürülmesi nedeniyle ekip başına halen 21 ile 25 hasta düşmektedir. Filyasyon ekipleri Kasım ayı ile birlikte daha zorlu şartlarda daha fazla hasta sayısı ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER