ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELİĞİNE AKP'DEN ADAY ADAYI OLAN KENAN YAŞAR SEÇİLDİ!

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) TBMM’ye gönderdiği üç aday içerisinden Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar Anayasa Mahkemesi Üyeliği’ne seçildi. Geçmişte AKP Çorum İl Başkan Yardımcılığı da yapan Yaşar, 2015 genel seçimlerinde AKP milletvekili aday adayı olmuştu.

GÜNDEM 20.01.2022, 08:28 20.01.2022, 08:30
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELİĞİNE AKP'DEN ADAY ADAYI OLAN KENAN YAŞAR SEÇİLDİ!

TBB’de 15 Ocak’ta yapılan seçimlerde; en yüksek oyu alan Çorum Baro Başkanı Avukat Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu’na kayıtlı Avukat Zülal Erdoğan Bilal ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan’ın isimleri, Anayasa Mahkemesi üyeliği için Meclis'e bildirilmişti.

Anayasa Mahkemesi Üyeliği için TBMM Genel Kurulu’nda bugün seçim yapıldı. Genel Kurul'da yapılan gizli oylamanın ilk turunda Kenan Yaşar 282, Zülal Erdoğan Bilal 104 oy ve Talat Göğebakan 25 oy alırken; bir oy boş çıktı, 7 oy da geçersiz sayıldı.

İkinci tur oylamada ise Kenan Yaşar 284 oy, Zülal Erdoğan Bilal 108 oy ve Talat Göğebakan 22 oy aldı. Bu turda da nitelikli çoğunluk sağlanamadığı için üçüncü tur seçime geçildi.

Üçüncü tur seçimler ise önceki turda en çok oyu alan Kenan Yaşar ve Zülal Erdoğan Bilal arasında yapıldı. Üçüncü turda 302 oy alan Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar, Anayasa Mahkemesi üyesi seçildi. Zülal Erdoğan Bilal ise 99 oy alırken 5 oy da geçersiz sayıldı.

AYM üyesi Celal Mümtaz Akıncı 31 Ocak'ta yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılacak. 15 üyeden oluşan AYM'nin bir üyesi; baro başkanları tarafından belirlenerek gönderilen 3 avukat arasından TBMM’de seçiliyor.

KENAN YAŞAR KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimini tamamlayan Yaşar, 1996 yılından Çorum Barosu’na kaydolarak serbest avukatlığa başladı. AKP Çorum İl Başkan Yardımcılığı yapan Yaşar, 2015 genel seçimlerinde milletvekili aday adayı oldu. Yaşar, 2018’den bu yana Çorum Baro Başkanlığı yapıyordu.

Yorumlar (0)